Kasvataja valik - mida silmas pidada!

Järgnevalt soovitused kasvataja ja kutsika valimiseks.

Oled otsustanud muretseda endale kutsika? Kas oleks ehk pőhjust mőtiskleda elu tősiasjade üle? Kuidas teha oma valikuid?

Küsi alati näha kutsika sugupuud. Sa ei pea tundma kőiki sugupuus märgitud koeri, kuid näed vähemalt, kas ja kui kaugelt on kutsika vanemad omavahel suguluses. Motoks vőid pidada: lähisuguluses paaritatud koerte järglastel on suurem tőenäolisus haigestuda pärilikesse haigustesse.

Uuri kasvataja varasematele pesakondadele teostatud terviseuuringute tulemusi, tulemused räägivad järglaste kvaliteedist.

Kui vähegi vőimalik, külasta kutsika mőlemaid vanemaid nende kodus (üllatus külaskäik räägib muidugi rohkem). Paljud koerad on koolitatud käituma näiteks näitustel eeskujulikult, kuid näituseplatsist väljaspool muutub ka käitumine.

Pea meeles, et kutsikad őpivad käitumismudelid oma emalt juba kasvataja juures, seega argliku ema kutsikatel on suurem risk muutuda araks ja agressiivse ema kutsikad on tőenäolisemalt tulevikus agressiivsed.

Tihti kiideldakse ema ja isa näitusesaavutustega. Aga sama koer, kes tänasel näitusel vőib saada CACIBI vői SERTi, vőib paari nädala pärast saada kirjelduslehele ideaalse peakuju asemel "väljaveninud kapsapea" jne. Ja seda isegi samalt kohtunikult, nii et näitusetulemustele ei tuleks pöörata enim kaalu kutsika valikul. Ka tšempion-koer vőib olla nt düsplaasiahaige, allergia all kannatav vői oma käitumiselt problemaatiline, ta näeb lihtsalt superhea välja.

Näitustel kirjeldatakse koera välimikku ning käitumist, sellel ei ole midagi pistmist järglaste välimiku ja tervisega. Veel selline tősiasi, et enamik koeri saab ch tiitli, kui vaid jätkub jaksu joosta ühelt näituselt teisele, ühe kohtuniku juurest teise juurde ja veel kasutatakse oma aega koera välimuse parandamisele. (On muide olemas toonivad šampoonid eri värvi koertele, mille kasutamisega on vőimalik parandada koera karvkatte värvust, pigmendivigu vőib tätoveerida olematuks, hambaid vőib korrigeerida, lakkide ja geelidega on vőimalik varjata nőgusat selga jne)

Haigeid koeri ei tohiks kunagi kasutada aretuseks ega nende järglasi osta. Kui keegi ei ostaks haigete vanemate järglasi, peaks ka ahneim kasvataja hakkama vähemalt välimiku osas valikuid tegema.

Suhtu ettevaatlikult "normaalhinnast" märkimisväärselt odavamalt pakutavatesse kutsikatesse. On loomulikult vőimalik, et hind on odavam kuna kasvataja soovib müüa viimased järele jäänud kutsikad odavamalt vői siis nt. värvivigadega, kuid muidu terveid kutsikaid. Aga tősiasi on, et kvaliteet ja hind käivad käsikäes. Odavamat kutsikat on ehk söödetud kuidas juhtub vői on hind seotud kutsikate arvuga ning kasvataja "toodab" kutsikaid, et majanduslikult mitte kahju saada. Millist kasu on tihedate sünnitustega vaevatud emast kutsikatele ja milline on pidevalt tiine oleva koeraema elu?

Mine alati kutsikaid vaatama nende koju, ära osta siga kotis. Parem, kui su visiit oleks üllatus, ka selle riskiga et kedagi ei ole kodus. Usu vői ära usu, aga on kasvatajaid, kes tassivad kutsikad elutuppa selleks ajaks kui potentsiaalsed ostjad saabuvad, pärast lahkumist viiakse aga kutsikad oma tegelikku elupaika tagasi. Kui kutsikad kasvavad keldrinurgas, laudas vői kuskil aianurgas omaette, ära osta neid ka siis, kui sul on neist südamest kahju ja hale. Pea meeles, kutsikad peavad algusest peale kasvama inimeste keskel, et neid saaks pidada perekoerana. Iga müüdud kutsikas on sellise kasvataja jaoks raha mis vőimaldab tal oma tegevust jätkata.

Ära lange kiusatusse osta mitut kutsikat korraga vői vőtta uut kutsikat, kui teise koeraga on vanusevahe väike. Sul peab olema aega mőlemaga tegeleda, nii koos kui ka eraldi. Kaks koera on kaks koera, ka pahandused on kahekordsed. Seevastu 3-4 aastane kasvatatud ja őpetatud koer őpetab oma käitumist ka kutsikale.

Osta pesakonnast alati see kutsikas kes sulle meeldib. Kui sulle seda ei müüda, ära lepi paremuselt teisega. Kui kasvataja üritab sulle soovitada kedagi teist, küsi selgitusi ja kui sulle sellegipoolest tundub, et sa ei soovi kasvataja poolt pakutavat kutsikat ning sa ei saa enda soovitud kutsikat, mine vaatama teist pesakonda. Mitte kunagi ei tohiks kutsika hankimisega olla nii kiire, et valikuid ei tehta hoolikalt ja läbimőeldult. Kui sul ei ole oma arvamust ja valik on raske, küsi julgelt nőu kasvatajalt missugune kutsikas sulle vőiks sobida , samuti kuula ära selgitused ja pőhjendused, kuid ära lepi ebamääraste vastustega.

Kasvataja, eriti kogu aeg sama tőugu kasvatanud, vőib olla kas oma ala tippspetsialist vői ka paigal tammuv "fossiil", kes ei taha kuulda ega teada midagi uutest suundadest ja arvab, et tema arvamused ja otsused on ainuőiged.

Suhtu kriitiliselt, kui teistest kasvatajatest räägitakse halba ja neid mustatakse, see ei ole normaalne. Väldi selliseid kasvatajaid, sest tavaliselt pada sőimab katelt, ühed mustad mőlemad.

Mis edukusse puutub, siis mőned kasvatajad osalevad näitus näituse järel mőne oma "superkoeraga", korjates igasuguseid tiitleid ja punkte ning seejärel suurustavad oma saavutustega. Ära lange selle välise kesta ohvriks, uuri, kui mitu koera ei ole saanud tiitleid ja kui paljud tema aretuskoertest ei ole üldse kuskil näitustel osalenud.

Kui kasvatajal on jätkuvalt mitu pesakonda vői on pesakondi aastaringselt, ole ettevaatlik. Kaheldav on, kas sellisel kasvatajal on aega tegeleda iga kutsikaga eraldi, vőtta teda sülle, harjutada teda küünte lőikamisega, karvkatte hooldamisega jne. Mőtle veel selle üle, kas sellisel kasvatajal on hiljem aega sind nőustada, toetada ja sinuga kontakti hoida. Uskumatu, mőnedel kasvatajatel on selleks aega, teistel aga ei ole.

Nn. väikekasvatajal/harrastuskasvatajal (kodukennelil), kellel on pesakondi vaid aeg ajalt, ei ole ehk nii palju kogemusi ja teadmisi kui nn suurkasvatajal, kuid tavaliselt on neil rohkem aega ja huvi oma väheste kutsikate elu ja käekäigu vastu, ka siis kui tema kutsikast ei kasva näitusestaar ja vőitja.

Isegi kui soovid endale vaid "kodukoera", ära jäta tähelepanuta eelnevalt kirjutatu. Kui koer on haige kehalt, luustiku osas vői ka hingelt, ei saa sa harrastada temaga midagi ja elu sellise koeraga ei ole kerge. Veterinaari ja koerapsühholoogi arved saavad olema kosmilised ja kőik vőid lőppeda pisaratega. Osta tervete vanemate terve kutsikas vastutustundlikult kasvatajalt. Iluvead ei ole niivőrd olulised, kui sa just ei soovi endale näitusekoera.

Kommentaar: Ise pean äärmiselt oluliseks ka seda kuidas on hoitud tiinet koera - paljud probleemid saavad alguse tiine koera ebaőigest kohtlemisest. TIINE KOER EI TOHIKS IIALGI OLLA STRESSIS! Absoluutselt vältimatu ja vajalik on ka kutsikate varajane sotsialiseerimine, harjutamine inimeste kontaktiga ja igakülgne kutsikatega tegelemine.See on ju ilmselge, et keldripimeduses eraldatuses üles kasvanud kutsikatest ei saa kasvada psüühiliselt normaalseid koeri.

Märksõnad:

Tagasi