Küsimus:

Tere!

Kas 4-aastase Kaukaaslase alluvussuhteid on veel võimalik muuta? Koer on muutunud ühe pereliikme suhtes agressiivseks ning on juba kaks korda rünnanud. Selle põhjuseks võib arvata koera põhiperenaise lahkumist (toimus vanemate lahutus). Koer jäi edasi oma endisesse koju, kuid just see, kellele ta allus kõige rohkem, lahkus.

Mõistan, et koeral on keeruline ning temagi on segaduses. Minu sõna ta kuulab ka, kuid kahjuks kohtume vaid nädalavahetustel, ülejäänud aja veedab ta rünnatava pereliikmega.

Kas sellises eas olev koer suudab olukorraga ning uue peremehega (keda koer seniajani ei ole peremehena võtnud) kohaneda? Lahkunud perenaine ei saa ruumipuuduse tõttu looma enda juurde võtta, sest Kaukaaslased teadagi armastavad rohkelt ruumi ning vabalt ringiliikumist.

Tänuga
Anne

Vastus:

Tere!

Niisama on raske öelda, kas koer ründab sellepärast, et õppis vastama füüsilise mõjutuse peale inimeste poolt ja oma ründamisega kaitseb ennast või tema arvab, et tema kodus on Boss ja õpetab pereliikmeid tema mõistes ilusti käituma. Või lihtsalt on tal paha tuju sellepärastm et lahkus tema armas perenaine ja teised mõjuvad talle häirivalt ja üleerutavalt.

Ja kui koer elab vabalt kogu territooriumi peal, võib ta arvata, et see on tema elamiskoht ja peremehed käivad tema juures "külas". Sellisel juhul tahab koer valida oma külalised ise.

Väga soovitan ehitada koerale aedik. Las tema teab, kus on tema elamiskoht ja kus on peremehe-pereliikmete territoorium. Ainult teatud ajal laske teda joosta kogu territooriumi peal.

Sööki peaks ta saama ainult nii palju kui ta suudab kohe ära süüa. Viige talle toit juba kausi sees. Kuna panete täis söögikausi, võtke ära tühi ja viige see tühi kauss ära. Sellega väldite tal võimalust valvata söögikaussi.

Kui on vaja koera kinni panna, siis pange aedikusse maiuseid. Sellega väldite ründamist sellepärast, et ta ei taha, et teda vägisi viiakse sinna kuhu tema ei taha minna. Ja mitte mingil juhul ärge proovige teda füüsiliselt alandada. See võib olla juba väga ohtlik.

Alla Petrova