Kennel Millgret - praha rotipüüdjad, kääbuspinšeridKuidas tuli Teie perekonda esimene koer? Kuidas Teist sai "koerainimene"?
Minu peres on alates minu lapsepõlvest kogu aeg olnud koerad - vanemad olid saksa lambakoera kasvatajad.

Kuidas sai alguse mõte alustada teadliku aretustööga?

Kogemusi oli palju ja oli soov proovida iseseisvalt aretusega tegeleda. Väga huvitav on vaadata, kes milliseks kasvab, mis tulemused koertel tulevad.

Kuidas sündis Teie kenneli nimi?

Mälestuseks meie dobermannist, minu nimi on Ljudmilla, koera nimi oli Greta - kennel sai nimeks Millgret.

Mida Te oma aretustöös oluliseks peate?

Väga oluline et koerad oleksid  terved, ilusad, hea temperamendiga, sõbrad kodus, edukad osalejad näituste ringides, kompanjonid spordis ja elus.

Milline on Teie poolt aretatav tõug - iseloom ja kasutusala, tervis, liikumisvajadus, koolitatavus? Kas Teie koer on lapse-ja lemmikloomasõbralik või sobib ta rohkem koos elama täiskasvanutega ning ei armasta enda kõrval rivaalitsevaid neljajalgseid?

Kennelis on kaks tõugu: kääbuspinšer ja väga huvitav, haruldane ja vana Tšehhi tõug - praha rotipüüdja.

Kääbuspinšerit on kutsutud ka seltsikoerte kuningaks - ta on väike, kompaktne, karvkate on lühike ja kergelt hooldatav. Kääbuspinšer on energiline ja sõbralik koer, vajab omaniku tähelepanu - suurepärane perekoer! Väga kergesti koolitatav tõug - sellega saavad hakkama ka need inimesed kellel kääbuspinšer on esimene koer, aga kindlasti vajab "tugevat kätt", sest kääbuspinšer on "suur koer väikeses formaadis". Suurepärased spordikoerad - nendele väga meeldib omanikuga koostööd teha. Väga hästi saavad läbi kõikide loomadega.

Kääbuspinšer on suhteliselt terve tõug. Probleeme võib esineda silmade ja põlvedega. Eestis uuringuid ei ole vajalikud, aga kõik meie kenneli koerad on testitud kuna meie arvates see on väga oluline, et aretuses kasutatavad koerad oleksid terved!

Teine meie tõug on - praha rotipüüdja. Välimuselt ja iseloomult on mingil määral kääbuspinšeriga sarnane), väga rõõmsameelne ja aktiivne väike koerake!

Ajaloolised allikad väidavad, et  Prague Ratter (Prazsky Krysarik) või Praha Rotipüüdja ajalugu läheb Tšehhi riigi sügavale minevikku. Arvestades suhteliselt väikest suurust, kiiret liikumist on koeri kasutatud rottide ja hiirte püügil, sellega on seotud tõu nimi - KRYSARIK. See väike koer oli sageli kaunistanud Tšehhi kuningate bankette. Seda tõugu koerad olid väga väärtuslikud kingitused Tšehhi kuningate poolt teistele Euroopa monarhidele. Aastal 1980 on Tšehhis sätestatud tõu regenereerimine, mis edukalt toimub. Prazsky Krysarik on uuesti populaarne ja huvi selle tõu vastu kiiresti levib ka teistes riikides.

Üldmulje: Väike koer turjakõrgusega 18-23 cm, peaaegu ruudukujuline formaat, kompaktne keha. Vaatamata sellele, et koer on väikest kasvu on ta väga energiline ja liikuv. Oma peres väga sõbralik ja armastav. Suurepäraselt saab läbi teiste loomadega. Suhteliselt terve tõug, aga kuna tegemist on väga väikese koeraga, siis võivad olla probleemid põlvedega - patella.

Teie poolt kasvatatav tõug Eestis – esindatus, tervislik seisund, populaarsus jms.

Kääbuspinšereid ei ole Eestis palju, viimastel aastatel on selle tõu populaarsus tõusnud.
Praha rotipüüdjaid on Eestis momendil ainult 5 koera, 2010 a sündis meie kennelis Baltimaades esimene pesakond praha rotipüüdja kutsikaid.

Millised on olnud Teie edukamad ja õnnelikumad hetked näitustel, aretuses? Kuhu on viinud Teid kaugeim näitusereis?

Õnneks õnnelikke momente on väga palju, kõik meie koerad on väga tublid näitustel olnud! Kennelis on kaks INT CH, meie koerad on on Eesti, Läti, Leedu, Balti, Venemaa, Valgevene, Poola, Ukraina CH! Kõige tähtsam on vist meie isase kääbuspinšeri Aloiz Deli Kazanova (Timosha) Vice EURO JW- 06 Helsingis, oli väga suur konkurents, näitusel olid väga tugevad isased juuniorid!

Meie kääbuspinšeri kutsikas Millgret Fantastic Feeling (Willi) on Eestis väga tubli agility koer! FCI agility Maailma Meistrivõistlustel 2011 (FCI AGILITY WORLD CHAMPIONSHIP 2011, France, Lievin) Ede Brand ja kääbuspinsher Millgret Fantastic Feeling (Willi) on saavutanud suurepärase tulemuse - 25 koht 75 koerast kahe jooksu kokkuvõttes, kõige parem koht eesti meeskonnas!

Kas Teie kenneli kasvandikud on leidnud omaniku ka väljaspool Eestit?

Meie kasvandikud elavad  Soome, Itaalia, Saksamaa, Läti kennelites. Meie kasvandikud on tublid aretuskoerad, välismaa näitusteringides võidavad juba meie lapselapsed!

Kas on konkreetselt midagi, mida Te koerakasvatajana väldite ja hukka mõistate? Positiivset ja negatiivset Eesti koeranduses?

Minu arvates on praegu Eestis väga vähe inimesi, kes tahavad koerakasvatamisega tegeleda, on väga vähe neid, kes on huvitatud näitustel käimisest.
Mõistan hukka paberiteta "tõupuhaste" koerte "tootmise".

Kuidas hindate koerapidamise kultuuri Eestis? Teie soovid koer.ee lugejatele?

Koerapidamise kultuur on rahuldav.
Kui soovid võtta koera, siis otsi kasvatajat keda on võimalik usaldada ja kes aitab ja toetab sind igas olukorras!
Armastagem ja hoidkem oma koeri ning tundkem sellest rõõmu!

Küsimustele vastas Ljudmilla Sevtsova, Kennel Millgret


Tagasi