Kennel SummersweetKuidas tuli Teie perekonda esimene koer? Kuidas Teist sai "koerainimene"?
Minu lapsepõlvekodus ei olnud koeri. Ühel hetkel sai lõplikult selgeks, et keegi ei saa mind enam keelata, ja siis hakkas hirmus kiire. Oleks tahtnud kutsikat otsekohe. Vastukaaluks on mul nüüd mitu koera.

Kuidas sai alguse mõte alustada teadliku aretustööga?

Ma tean, et paljud eesti inimesed peavad seda snobismiks ja kui kusagil kuulevad sõna "aretus", on peaaegu minestamas, või vaidlevad teemal kas koer on tähtsam kui paber või vastupidi. Aga mina arvan, et tõukoer ei püsi ühte põlvkondagi ilma puhasaretuseta enam  tõulisena ja see tähendab seda, et vahel sadu aastaid on keegi enne teid viitsinud minna oma kollitüdrukuga kollipoisi juurde või setteritüdrukuga setteripoisi juurde. Peaks jätkama seda traditsiooni oma parema äranägemise järgi.
Aretuses on paljud asjad suhtelised (kõige tituleeritum isane ei ole automaatselt kõige parem paariline teie emasele, võib olla hoopis mõni isane, kes üle "väga hea" näitusel ei saa), aga kui juba pesakonnaplaane pidada, siis võiks teha maksimaalslt head paaride valikut oma võimaluste piires.

Kuidas sündis Teie kenneli nimi?

Meie kenneli nime (summersweet) leiutas minu tütar, kes nüüd enam ei mäleta kuidas ta selle peale tuli.

Mida Te oma aretustöös oluliseks peate?

Iseloomud peavad head olema. Ei saa kontrollida ühe paarituse jooksul rohkemat kui 2-3 omadust, mida soovitakse oma koera juures pärandada. Hea oleks läbi mõelda, milliste omadustega isane see antud kord valida.

Milline on Teie poolt aretatav tõug - iseloom ja kasutusala, tervis, liikumisvajadus, koolitatavus? Kas Teie tõug on lapse-ja lemmikloomasõbralik või sobib ta rohkem koos elama  täiskasvanutega ning ei armasta enda kõrval rivaalitsevaid neljajalgseid?

Meil elab mitut jahitõugu (shoti ja iiri setterid, taks) ja sülekoeri (cavalier ja mops), nad kõik sobivad väga hästi perekoerteks ja seltsivad omavahel väga hästi.

Teie poolt kasvatatav tõug Eestis – esindatus, tervislik seisund, populaarsus jms.

Mopsid on meil populaarsed ja meil on häid kasvatajaid. Iiri setterite populaarsus ei ole minu arvates praegu nii kõrge, kui mõned aastad tagasi. Muuhulgas käib settereid vähe näitustel, 4-5 setterit 20-25 kuldse retriiveri vastu. Ometi on setter samamoodi väärt pere- ja lastekoer.

Millised on olnud Teie edukamad ja õnnelikumad hetked näitustel, aretuses? Kuhu on viinud Teid kaugeim näitusereis?

Edukaimad on kindlasti viimased kuud. Minu mopsikasvandik tuli soome juuniorvõitjaks ja oli parim emane 3, registreeritud oli 71 mopsi. Ja kuu hiljem käis seesama noor emane mops tõu tunntud kasvataja Malgorzata Supronovichi ringis, oli tõu parim juunior, parim emane-3 ja sai ülivõrretes kirjelduse. Pr. Supronovichi poolt öelduna on sellel muidugi topeltkaal.

Kas Teie kenneli kasvandikud on leidnud omaniku ka väljaspool Eestit?

Meie kenneli kasvandikke elab ka Soomes, Lätis ja Venemaal.

Kas on konkreetselt midagi, mida Te koerakasvatajana väldite ja hukka mõistate? Positiivset ja negatiivset Eesti koeranduses?

Ma arvan, et eesti koerandus on alles kujunemas ja ükski kujunemisjärgus instants ei ole stabiilne. Loodetavasti on eesti koeranduse õitseaeg alles ees. Väga positiivsed on inimeste jõupingutused, kes ostavad Eestisse tasemel koeri ja saavutavad nendega supertulemusi rahvusvahelistel näitustel eri riikides.

Kuidas hindate koerapidamise kultuuri Eestis? Teie soovid koer.ee lugejatele?

Meil ei peaks olema nii palju ketikoeri. Nii elavale ja uudishimulikule loomale nagu koer on ketis olemine piinaks. Jooksuaedik, las see hõlmab siis ka maja sissepääsu, nii et aialõvi valvata ka saab.

Küsimustele vastas Marika Laaring, kennel Summersweet

Tagasi