Kutsikad

13. augustil leiti Tallinna lähedalt Loolt neli veel pimedat koerakutsikat, kes olid pandud koos kiviga kilekotti ning visatud kuiva kraavi. Leidja viis kutsikad vihma käest ära varjulisse kohta. Seejärel võttis MTÜ Kassiabi juhatuse liige kutsikad enda hoole alla, vahendab Eesti Ekspress.

Internetis, eriti Orkuti kommuunides ringleb veel tänini üleskutse: "Koerakutsikatel on vaja tänase päeva jooksul leida asendusema, kellel sama väiksed või natuke suuremad kutsikad. Juhul kui ei leidu koeraema või inimest, kes oleks valmis kutsikaid iga 4 tunni tagant sooja piimaasendajaga söötma, pissitama, kakatama, siis tuleb kutsikad kahjuks magama panna."

Eesti Loomakaitse Seltsi projektijuht Liivi Kassihhin ütles Ekspress.ee-le, et tänaseks on kutsikad saanud omale asendusema, kes neid imetab. „Pärast leidmist läksid kutsikad ühe lahke inimese hoole alla, kes neid lutipudelist söötis ja nendega tegeles.   Tänu Orkutis levinud üleskutsele aga leidsime neile siiski kasuema, kelleks on saksa lambakoer, kel omal kahenädalane kutsikas ja kes oli lahkelt nõus lapsendama ka leitud kutsikad," ütles Kassihhin.

Asendusema juures olemine on ka seepärast oluline, et lisaks ema soojusele ja hoolitsusele tugevdab emapiim kutsikate organismi ja immuunsussüsteemi.

Kahjuks aga ei jäänud kõik 4 kutsikat ellu. Kuna kutsikad olid läbi vettinud, külmunud ja tunde olnud söömata, siis kahe kutsika organism ei pidanud sellele katsumusele vastu ja nad surid. Üks kutsikas suri juba samal päeval, kui ta leiti, kuigi Kassiabi inimene, kel on omal suured kogemused kassipoegade päästmisel, tegi nende heaks kõik, mis võimalik, teine kutsikas aga suri mõned päevad tagasi.

„Loodame, et teised kaks jäävad ikkagi ellu ja kosuvad," sõnas Kassihhin.

Täpset tõugu ei saa Kassihhini sõnul nii väikeste kutsikate puhul selgelt veel öelda, aga tegu on siledakarvaliste, pigem toakoeraks sobilike, ilmselt keskmise koera kasvu jõudvate, välimuselt labradori poole kalduvate isenditega.

„Kui kutsikad hakkavad iseseisvalt sööma - umbes kahekuuselt - ja on vaktsineeritud, siis otsime neile ka omanikud. Esmalt oli just abistaja otsimisega kiire, kuna asendusema ei olnud hetkel kuskilt võtta, kuigi varjupaigad sai läbi helistatud ja ei olnud ka inimest, kes oleks kodune ja kes saaks kutsikate eest hoolitseda ja neid iga mõne tunni tagant sooja emapiima asendajaga sööta. Kui abistajat poleks leidunud, oleks tulnud kutsikad magama panna,"  rääkis Kassihhin.

Inimeste kohta, kes koeri kraavi loobivad, pole loomakaitsjatelt muidugi armu loota. „Loomulikult on see väga vastutustundetu tegu, kuritahtlik hoolimatus. Ka seadus ütleb, et looma ei tohi ise hukata ning selleks tuleb veterinaari poole pöörduda. Üldiselt tuleks vältida selliseid soovimatuid kutsikaid, steriliseerimine pole ju raske ja on tänapäeval igaühele kättesaadav," ütleb Kassihhin.

Loomakaitsjad näevad aga paraku sellist kuritahtlikku hoolimatust tihti, eriti kassipoegade puhul.  Ning ilmselt ei muutu enne midagi, kui inimeste suhtumine ei muutu.

„Antud juhul on juriidiliselt tegemist loomade suhtes lubamatu teoga, eelkõige kutsikate abitusse seisundisse jätmisega," ütles Kassihhin. Sellise teo eest võib teo toimepanijat karistada väärteo korras rahatrahviga kuni kaksteist tuhat krooni ning lisakaristusena saab kohaldada loomapidamise õiguse äravõtmist kuni kolmeks aastaks. Samuti saab sellise teo eest võtta isikut vastutusele kriminaalkorras.

Eesti Loomakaitse Selts paneb inimestele südamele, et inimesed oleksid tähelepanelikud ka kaaskodanike lemmikute suhtes - kui tuttavate või naabrite koeral või kassil pojad, siis võiks tunda huvi nende saatuse vastu.

Allikas: Eesti Ekspress

{gallery}kutsikadkraavist{/gallery}
Tagasi

Kommentaarid 

 
0 #2 jepe 2008-08-31 11:14
no sorri tõesti . mind ajab nutma selline käitumine :sad: .. ma loodan et kutsad saavad terveks
 
 
0 #1 Grete 2008-08-23 20:33
nii pisikesed kutsikad :sad: ma ei saa aru miks võetakse omale emased koerad, kui ei osata tagajärgedega tegeleda..
nii kahju pisikestest
 

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.