Küsimus:

Tere,

Mul oleks küsimus käitumisspetsialist dr. Aivi Org-ile.

Mul on 6 aastane taksi-bolonka segu koerake - oleme 5 aastat vaid kahekesi koos elanud.
Elan elukaaslasega nüüd aasta koos ja ootame oma perre last ja mulle tekitab muret, et koer ei lepi elukaaslasega kohe mitte.

Küll on meelitatud vorsti ja lihaganing suunanud neid omavahel mängima - mida samas mõlemad naudivad.

Kui mind pole kodus siis on kõik hästi. koer käib ilusti elukaaslasega õues ja kuulab sõna. kuid nii kui me mõlemad koos kodus oleme käib koer nagu liimitult mu jala juurde mul sabas ning kui on elukaaslase kord koeraga õuue minna siis koer peidab end ära - kuigi oleme ikkagi järeleandmatult koera õuue saatnud ning kui õhtul kodus mul elukaaslane tahab talle pai teha siis karjatab nagu tahaks talle haiget teha- kuigi asi pole üldse nii ja poeb minu taha peittu.

Muret tekitab ka see, et perre on tulemas ka uus ilmakodanik, et kuidas kõikki lepitada ja käituda?


Ette tänades ja vastust ootama jäädes,
Linda

Vastus:

Tere!

Kahjuks ei ole käitumisprobleeme ega ka erinevaid haiguseid võimalik kirjateel lahendada. Igale käitumisprobleemile peab lähenema individuaalselt ning alati on vajalik jälgida nii omaniku kui looma kehakeelt ja regeerimist erinevates situatsioonides.

Käitumisspetsialistil tekib kirja lugedes alati hulgaliselt lisaküsimusi, ning kui ta annab hinnangu käitumisele ainult kirjateel, ei pruugi see olla piisav või hoopiski kõiki nüansse teadmata ei sobi soovitused antud olukorras või hullemal juhul süveneb probleem veelgi.

Nii nagu haigustegi puhul on vajalikud täiendavad uuringud ja analüüsid, nii ka käitumisprobleemide puhul on vajalik ülevaatus ja pisimatessegi detailidesse süvenemine. Et Teie lemmikule kui ka perele leida sobivaim lahendus peaksite siiski pöörduma käitumisspetsialisti vastuvõtule.