Koer inimkarjasInternet on tore asi! Seal ringi surfates leiab nii mőndagi. Seekord sain saagiks huvitava artikli. Üks koerapidaja oli selle oma koduleheküljele üles riputanud, kuid kahjuks jätnud autori lisamata.

Paljud tőendid toetavad teooriat, et koer on arenenud hundist. Hoolimata suurusest vői kujust, lemmikloomadest koerad esindavad samu käitumispőhimőtteid kui nende kauged esivanemadki, läbides samu arenguetappe.

Me oleme saavutanud niivőrd laialdase tőugude varieeruvuse vastavalt erinevate inimeste vajadustele ja eelistustele, et koer on muutunud ülimalt populaarseks. Keskmisel perekonnal (USA) arvestatakse olevat maja, auto, 2,5 last ja koer! Kui rohkem inimesi mőistaks, et sellel armsal puudlil, kes nii kenasti magab oma narruseni armastava omaniku soojadel pőlvedel, on kőik metslooma instinktid, ei tunnistaks nad koeri vőrdse pereliikmena nii varmalt.

Sajandid koera kodustamist on viinud nende üldiselt inimesele allumiseni. Sellest faktist hoolimata on ulatuslik uurimine näidanud, et kui kutsikas ei ole inimestega sotsialiseeritud enne 16. elunädalat, on vőimalused inimese ja koera vahelise liidu loomiseks üsna nigelad, vőiks ka öelda vőimatud. Seetőtu on ilmselge, et igasugune ühtekuuluvus, mida me koertega tunneme ei ole pärilik - see on salvestatud varases eas.

Varajane sotsialiseerimine ja fakt, et oleme püstiseisvad kahejalgsed olendid, mis annab meile dominantsema looma välimuse, aitavad meil koerte üle kontrolli saavutada. Vahetevahel kaotame selle kontrolli ja lőpetame koertega, kes hammustavad kätt, mis neid toidab. Unusta tőugude erinevused näiteks yorkshire terrieri, taani dogi, puudli ja rotveileri vahel ning vaata koera kui pärilike instinktidega looma - peatselt saab ilmselgeks miks sellised olukorrad tekivad. Ükskőik kas me vaatleme huntide, metsikute koerte vői kodukoerte sotsiaalset korraldust, me näeme karjaloomi.

Sotsiaalse struktuuri koos hoidmiseks vajab iga kari Alfa isendit (juhtlooma)- see vőib olla nii isane kui ka emane koer, kuid tőenäolisemalt siiski isane.

Huntide/metskoerte karja reeglite mőistmine on karjaliikmetele suhteliselt lihtne sest karja hierarhia on paigas ja iga loom teab oma kohta.Mida kőrgemal positsioonil ollakse, seda rohkem privileege on lubatud.

Kőik karjaliikmed kasutavad ja on vőimelised mőistma samu asendeid ja signaale. Kui madalal astmel seisev liige soovib privileegi, mis on lubatud vaid Alfale, on vaid juhi hävitav pilk see, mida vajatakse karjas korra taastamiseks.

Kui me vaatleme kodukoeri, näeme et nad elavad erinevatest liikidest (inimesed ja koerad) moodustunud karjas. Seetőttu muutub ka reeglite mőistmine segaseks.

Meie, inimesed, püüame őpetada koertele oma reegleid. Koer on vőimeline őppima looma tasemel ja mőistab seega looma reegleid. Tavaliselt loome suure segaduse ja austus koerale, kes lőpuks őpib elama koos selliste vastuoluliste olenditega.

Kui vaatame mőningaid privileege ja őiguseid, mis on lubatud Alfa figuurile ning vőrdleme neid viisidega, kuidas käitume oma koertega, vőime näha kus murdub suhtlemispiir kahe liigi vahel ning kuidas me lőpetame ‘probleemsete’ ja ‘sőnakuulmatute’ koertega.
Et vőimaldada mőista viisi, kuidas elame koos oma koertega, peame panema end looma positsioonile. Veel tähtsam on, et mőtleme nagu koer.

Magamisőigused

Paljud inimesed räägivad, et teleka vaatamise ajal on koertel lubatud nende kőrvale diivanile vői toolile hüpata. Enamus neist koertest on väikestest tőugudest, kuid ka paljudele suurte tőugude esindajatele on lubatud samad privileegid. Enamikku neist lubatakse ka voodisse, kas vői ainult hommikuseks tervituseks. Peaaegu kőigil neist on oma korvid vői magamismadratsid. Paljudele meeldib ka okupeerida mőni teine koht majas, kui oma lemmik-puhkekoht: köögilaua alune, vaip kamina ees jne. Kui nüüd küsida omanikult, kas need kohad on ka mugavad, vastavad nad, et ei tea sest pole kunagi proovinud. Karja juhi őigus on magada seal kus ta tahab ja mitte keegi ei maga tema voodis!

Söömisőigused

Koer on kiskja. Seetőttu on söök peamise tähtsusega mitte ainult ellu jäämiseks, vaid ka sotsiaalse korra tagamiseks. Üks koeraomanik rääkis, et tema abikaasa töötab vahetustega. Mőnikord, sőltuvalt tööajast, söövad nad őhtust kell 5 ja mőnikord kell 7. Koera söödetakse alati kell 6. Mida ta ei mőistnud: miks siis kui nad söövad varem, koer kunagi laua ääres ei kerja. Kui nad söövad hiljem, koer alati kerjab, hoolimata sellest, et talle ei ole kunagi midagi ei antud.

Koera vaatepunktist - Alfa sööb esimesena ja kari saab ülejäägi. Kui perekond sői esimesena oli koer surutud madalamale positsioonile ning olgugi et ta oli ilmselgelt näljane käskisid instinktid tal oodata mida talle jäetakse. Kui tal lubati esimesena süüa tema positsioon tőusis ning instinktid ütlesid, et tal on täielik őigus ka ülejääkidele mida perekond nüüd juba sői. Instinkti nii tugev avaldumine oli tingitud söömisaegade ainult ühe tunnisest vahest.

Jőumängud

Üks populaarsemaid mänge noore koeraga on köievedu. Poodideski on müügil sikutamismänguasju, milledel on nii inimesele kui koerale hoidmiseks mőeldud otsad. Üldjuhul vőidavad neid mänge koerad. Need oleme meie kes vőimaldavad neil vőita. Me imetleme nende visadust ja pühenduvust mängu, hoolimata sellest, et tunnetame enda üleolekut. Sarnaselt: tormakad mängud on nauditavad kuni noor koer hakkab muutuma agressiivseks, seejärel anname alla enne kui mäng läheb üle piiri. Olles kiskja ja jahiüksuse liige on enese alalhoiuinstinkt suure tähtsusega. Seetőttu toimub juhtimis/alluvussuhete selgitamine läbi mängu. Seega ei ole need kindlasti sellised mängud, mida me vőiks lubada neil vőita.

Üleolekumängud

Vastupidiselt populaarsele arvamusele, looduses ei säilita Alfa oma positsiooni läbi pideva agressiivse käitumise alamate vastu. Igapäevases elus näitab ülejäänud kari aupaklikkust liidri vastu. Koer vői hunt väljendab oma lugupidamist tulles kőrgemal seisva juhi poole hoides pead madalal ja vältides otsest pilku. Mitmed inimesed tunnistavad, et trepist üles minnes tormab koer nende ees ning ülemisel astmel pöördub ning ootab kuni tema juurde tullakse. Me ei arva sellest midagi ja hoiame pilgu enda ees olevatel astmetel. Kujuta ette kuidas see paistab koerale.

Käitumismängud

Nii kaua kui asjasse puutub koer, on ukseavad majas vőtmepiirkondadeks. Uks on sissepääs koopasse, see on ka kitsas läbipääs. Liiga tihti trügib koer uksel omanikust mööda. Seda vaadatakse tavaliselt kui koerapoolset elevust. Liiga tihti, räägitakse veel kui laisk koer on, heidab ta risti köögi (vői mőne teise sageda käidavusega) ukse ette ja lihtsalt ringutab ja oigab kui tal kästakse ennast liigutada. Tavaliselt lőpetab omanik astudes üle vői minnes ümber magava koera. Looduses kui Alfa tahab minna üle lagendiku, kőik ülejäänud karja liikmed liiguvad tema rajalt ära - mitte hirmust, vaid täielikust respektist. Kui Alfa puhkab jälgivad teised, et teda ei segataks. Kui jőutakse kitsa läbipääsuni astuvad teised tagasi ning lasevad Alfal selle esimesena läbida. Kőik need on hundi/koera instinktid. Järele mőeldes, ka inimeste instinktid: seisusel on oma privileegid.

Tähelepanumängud

Mitu korda oled sa istunud jälgides süvenenult telesaadet vői uudisteprogrammi, kui järsku on su käsi lükatud üles koera poolt, kes ootab et teda sügataks. Üldjuhul me vastame koheselt - osaliselt seetőttu, et teame, kui me seda ei teeks jääks ta siiski endale kindlaks ja takistaks meie vaatevälja, osaliselt seetőttu, et me ei soovi koerale jätta muljet nagu temale ei tahetaks tähelepanu pöörata. Tegelikult oleme meelitatud kiindumusest, mida koer meile näitab.

Mis tegelikult toimub on see, et koer on otsustanud kes teda sügab, millal tega sügatakse ja kui kaua tegevus kestab. Kui sa oma koera őhtu jooksul kutsud on üsna tőenäoline, et saad pilgu, ringutuse ja oige - ei mingit vastust. Sa tőenäoliselt naeratad ja lased unisel koeral magada.

Situatsiooni ülevaade

Ilma seda mőistmata on meil olukord kus:

  • Koer magab kus tahab, kuid keegi ei maga tema voodis.

  • Tema saab tükke kättesaadavast toidust ja meie saame ülejäägi.

  • Tema saab vőita kőik vőitluse ja jőumängud.

  • Me näitame allumist tema kőrgemale positsioonile.

  • Me laseme koeral juhtida läbides kitsaid kohti ja kőnnime ümber tema kui ta puhkab.

  • Me vastame tema tähelepanunőudmistele, kuid lubame keelduda meie nőudmiste täitmisest.

Need kőik on Alfa looma őigused. Meie koerad ei ole neid küsinud - me kingime neid ilma seda tähele panemata. Kui me edutame koera sellele kőrgele kohale, peame tunnistama fakti, et koer vőtab üle ka talle usaldatud töö vastutuse.

Alfa isendi kohustuseks on:

  • Juhtida karja - seetőttu tirivad nad rihma.

  • Hoida kari koos - seetőttu jooksevad nad jalutuskäikude ajal edasi ja tagasi, kuid kui täpsemalt vaadata, teevad meie ümber ringe: nad karjatavad meid.

  • Kaitsta karja - seetőttu on nad agressiivsed teiste koerte vastu, kes ähvardavad meie territooriumit ja ka jooksjate vastu, kes üritavad sama.

  • Alustada jahti - tavaliselt on see nende tegvuseks kui nad jalutuskäigu ajal meie juurest ära jooksevad.

  • Kaitsta koobast - seetőttu on nad agressiivsed külaliste vastu.

Need, ja paljud teised sarnased probleemid, ei tee neid halbadeks, sőnakuulmatuteks vői agressiivseteks koerteks - see teeb nad koerteks, kes tunnistavad rolli, millega me oleme neid tahtmatult koormanud ja jätkuvalt peale surume.

Rollide vahetamine

Kui vaadata selles valguses on näha, et kui oleme selgelt karja liidrid, enamus niinimetatud “käitumisprobleemidest” kaovad kiiresti.

  • Ole kindel, et koer ei maga sinu toolidel vői voodites, kuid sina saad istuda tema omades - tundub tobe, kuid töötab.

  • Koera toidu valmistamine tema juureslekul, siis maha istumine, et süüa vőileib/küpsis vői isegi kogu oma toit, ning alles seejärel lubamine temal süüa oma alandab koera positsiooni.

  • Ole kindel, et kőik mängud on sinu poolt kontrollitavad, kaasa arvatud viskamised, jaht jne., kuid keeldu jőuproovidest.

  • Ole kindel, et just sina oled ülemisel trepiastmel ja lased koeral enda juurde üles tulla - vői takista tema juurdepääs ülemisele korrusele (inimese koobas). Lapsevärava paigaldamine on selleks lihtsaim moodus.

  • Löö uks ta nina ees kinni, kui ta üritab esimest valguskiirt nähes läbi trügida (ole ettevaatlik, et tema nina vahele ei jääks). See őpetab teda kiiresti ruumi tegema, kui sa ukse avad.

  • Las koer liigub sinu teelt ära, kui sa majas kőnnid.

  • Las koer teenib välja kőik oma privileegid - sügamise, söögi, jalutuskäigud jne. Kőik nőudmised peavad olema seotud käsklusega (näiteks istu, oota) - midagi lihtsat kindlustamaks, et kui koer soovib sinult midagi, peab ta selle esmalt välja teenima.

  • Igasugusele katsele vőtta suhu sinu käsi, sőrmi, mőnda teist kehaosa, riideid, jalutusrihma, peaks vastama kőige valjem “jäta” ja läbitungivam pilk, mida sa suudad esitada. Kui ta lőpetab tegevuse ei tohiks järgneda kiitus.

Need lihtsad abinőud on koera mőistusele arusaadavad. Nende edukas läbiviimine teeb sinust juhi ja tegevuste algataja. Instinkt dikteerib, et sa ei kőnni kőrgemal positsioonil seisja ees ja liider hoiab karja koos.

On esmase tähtsusega, et karja reeglid on paigas enne kui te koopast väljute. Kui koerale on antud vőimalus vedada sind parki vői keelduda tagasi tulemast kui teda on kutsutud, siis oled sa talle andnud vőimaluse tőusta oma positsioonilt ja sa kaotad őiguse juhtida teie suhte reegleid.


Tőlkinud Fox

Märksõnad:

Tagasi