Asjade närimine on normaalne koerte käitumine. See täidab mitmeid eesmärke. Närimine hoiab lõuad tugevad ja hambad puhtad. Kutsikad närivad hammastumise ajal valu vaigistamiseks ja närimine aitab ka igavust peletada ja leevendada stressi.

Destruktiivse närimise põhjuseid


Üks põhjusi, mis koertes stressi tekitab, on üksindusahistus. Sel juhul närib koer asju vaid üksi olles.Üksindusahistusega kaasneb sageli teisigi ilminguid nagu kiunumine, haukumine, häda tuppa tegemine ja rahutus.
Mõni koer lakub, imeb või närib riidest või teisi pehmeid asju.

Mõnede asjatundjate arvates on selle põhjuseks liigvarajane rinnast võõrutamine (enne 7.-8. nädalat). Kui selline käitumine kestab pikemat aega ja sellelt on koera tähelepanu raske kõrvale juhtida, võib imemine olla muutunud sundkäitumiseks.

Kui koer närib toidutegemisega seotud või toidu järele lõhnavaid esemeid, võib põhjus olla selles, et koerale antav toit pole piisava toiteväärtusega ning koer üritab vaid toidule lisa leida.

Mida teha


Kutsikate puhul on tavalisim närimise põhjus ümbritseva avastamine või hammaste vahetumine. Ehkki see on kutsika normaalne ja vajalik käitumine, tuleks kutsikat suunata vaid selleks sobivaid asju närima.

Nagu lastelgi, on kutsikatel aeg, kus piimahambad vahetuvad jäävhammaste vastu ja see võib olla valus. Tavaliselt lõpeb see intensiivsem närimisperiood umbes kuue kuu vanuselt.

Hammaste vahetumise ajal soovitatakse anda kutsikale tuimestamiseks jääd või mänguasju, mida saab külmutada. Selleks sobib ka mõni niiskekülmutatud riidetükk.

Asjade närimine on igas vanusestäiesti tavaline käitumine. Nad teevad seda nii lõbu pärast, enese stimuleerimiseks, või ärevuse leevendamiseks. Lisaks hoiab see lõuad tugevad ja hambad puhtad. Kuid vahel võib koer hakata närima selleks ebasobivaid asju ning seetõttu on tähtis, et tal oleks piisavalt selleks sobivaid ja talle meelepäraseid mänguasju. Muidugi tuleb koerale ka õpetada, milliseid asju tohib närida ja milliseid mitte.

Koer, kelle päevas on vähe tegevus ja võimalusi liikuda, hakkab tõenäolisemalt tundma igavust ning enesele tegevusi otsima. Närimine on üks neist. Niisiis tuleks kanda hoolt, et koer saaks iga päev piisavalt liikuda ning tema päeva võiks mahtuda muidki tegevusi, olgu selleks siis mängimine või treening.

Näpunäiteid


Tee kodu koerakindlaks. Kuniks närimisprobleem pole täielikult lahendatud, tuleks kõik väärtuslikud esemed panna ära, et koer neid kätte ei saaks.

Anna koerale mänguasju ja närimiskonte.Jälgi, milliseid mänguasju ta eelistab ja anna talle mängimiseks just selliseid. Iga mõne päeva tagant võiks anda koerale midagi uut või vahetadamänguasju, et ta neist tüdineda ei jõuaks. Mõned koerale antavaist närimisasjadest võiksid olla söödavad.

Proovi vaadata, millistel aegadel koer kõige enam närib ja andke neil aegadel talle toiduga täidetud mänguasju.

Kasuta peletusvahendit asjadel, mida koer närida ei tohi. Esmalt tasuks vahendit panna lapile ja anda see koerale maitsmiseks. See peaks looma seose lõhna ja ebameeldiva maitse vahel, mistõttu on vähemtõenäone, et koer läheb vahendiga kokku tehtud asja närima. Vahendit tuleks iga mõne aja tagant uuesti panna.

Koera tegemistel tuleks kogu päeva vältel silma hoolega peal hoida, kuni probleem on lahenenud. Leides koera lakkumas või närimas mõnd keelatud eset, tuleks talle sellest häälega märku anda, ese suust ära võtta ning anda talle mingi ese, mida ta tohib närida. Seejärel, kui ta on oma tähelepanuõigele asjale suunanud, kiida koera.

Kui koera pole võimalik jälgida, võib koerale hankida näiteks puuri või panna ta kinni mõnda sellisesse tuppa, kus pole närimiseks ebasobivaid asju. Kolmas võimalus on kasutada liikumisala piiramiseks laste piirdeaedu. Koera liikumist piirates ei tohiks unustada, et hiljem tuleks tasakaalustamiseksvõimaldada koerale piisavalt liikumist ja tegevusi.

Lisaks kõigele tuleb koerale õpetada, mida ta tohib ja mida ei tohi närida. Koerale ei tohiks närimiseks anda ebavajalikke majapidamises leiduvaid kasutuid või vanu esemeid nagu näiteks jalanõud. See ajab koera vaid segadusse.

Stress ja ärevus


Vahel on närimise põhjus mõni  ärevust või stressi tekitav olukord, näiteks sunnitud viibimine mõne looma läheduses, kellega ta läbi ei saa või õrritamine. Selle vältimiseks peaks vältima koera sattumist ebameeldivatesse situatsioonidesse.

Kui koer ei saa osaleda talle huvi pakkuvates tegevustes, võib ta oma soovid suunata mõnele objektile. Näiteks võivad varjupaiga koerad haarata lõugade oma puuris leiduvaid esemeid, kui nad soovivad möödamineva inimese tähelepanu. Samuti, nähes teisi koeri mängimas, võib rihma külge aheldatud koer hakkata rihma närima, sest ta tahaks teistega liituda. Kui on selliste olukordade tekkimise oht, võiks koeral alati olla lähedal mõni mänguasi, mis talle meeldib.

Mida ei tohiks teha

Pärast süütegu ei tohi koera viia lõhutud asja juurde ja teda füüsiliselt karistada, sest koer ei suuda oma varasema käitumise ja karistuse vahel seost luua. Närimise vältimiseks ei tasuks koera suud suukorvi või mõne muu vahendi abil kinni panna, sest see ei õpeta talle midagi. Ka ei tohiks jätta koer pikemaks ajaks puuri (s.o kuueks või enamaks tunniks).

 

 


Tagasi