Küsimus:

Tere.

Meil on kodus bernhardiini segu koer, kes on viimasel ajal hakanud käituma väga ähvardavalt. Vanem tütar on nädala sees koolis ja kodus ei käi, aga kui ta koju tuleb on koer muidugi alguses rõõmus.
Õues ei ole midagi viga, lihtsalt, kui tütar jooksma hakkab, siis võtab koer tal varukast või kuskilt kinni, tirib pikali ja seisab näo kohale ja hakkab ähvardavalt lõrisema. Kui tütar teda ära püüab lükata enda pealt või keelab, siis muutub lõrin tugevamaks, kui aga keegi teine teda keelab, siis astub kohe pealt ära ja lõpetab urisemise.

Toas olles, kui tütar istub, siis koer läheb tema juurde ja paneb pea sülle (tahab pai saada).
Kuni tütar teda vaikides paitab on kõik korras, aga kohe kui ta Koera nime ütleb, hakkab koer jälle urisema. Alguses liputab urisemise sekka saba, aga mingi aja pärast jääb ainult väga kõhedust tekitav urin.

Koer kutsutakse korra eemale ja siis läheb ta tütre juurde tagasi. Kui plika ütleb ükskõik mida muud, siis pole koeral mingit probleemi, aga kohe kui ta tema nime ütleb, siis kõlab jälle kõrvulukustav urin. Hammustanud ei ole ta kedagi kunagi. Ainult uriseb. Samas ta allub kõigile tütre muudele käskudele (Istu,lama, rooma, küsi jne.).

Mida me tegema peaksime, sest alati kui ta urisema hakkab, siis liigub oma lõugadega hästi näo juurde ja vaatab agresiivse pilguga otsa. Kui teda püütakse eemale lükata, siis läheb asi ainult hullemaks ja tütrel hakkab juba tekkima hirm, et koer võib igahetk talle kallale minna. Teiste pereliikmetega ei ole koeral mingeid probleeme.

Vastus:

Tere!

Minu meelest teie koer üritab koera moodi teie tütart kasvatada ja õpetada koerale sobivalt käituma.

Tundub, et teie pere positsioonis on koera jaoks vaid teie tütar temast madalamal positsioonil. Ja muidugi sellel ajal kui teie tütart kodus ei ole, on koer ainus lemmik laps peres.
Miks laste vahel peres on kaklused? Kõik tahavad endale rohkem tähelepanu ja kõik mis on sellega seotud on nende meelest lubatud. Soovitan väga palju jalutada koeraga, teha temaga kuulekustrenni või õpetada trikke. Pange ta piiratud kohta kinni, näiteks puuri, siis koer harjub kodus puhkama oma territooriumi peal ning ei pea ülejäänud territooriumi osas end peremeheks.

Tütar peab õppima mitte provotseerima koera näiteks atiivse jooksmisega, koera nime öelda (kes teab miks ta nii vihkab oma nime ja laseb end nimepidi kutsuda vaid täiskasvanud pereliikmetel). Üldiselt jälgige ise, et koeral ja lapsel ei oleks põhjust tunda omavahelist kadedust. Ja näiteks kui teie keelate koera lapse peale urisemast ja koera lõpetab sellise tegevuse, siis kiitke koera ja kutsuge teda eemale, selleks et sooritada mõni koera lemmik kuulekuselement.

Kui see kõik ei aita, pöörduge käitumisspetsialisti poole. Ja veel - koerad ja lapsed, kes kodus saavad oma vanematelt või peremehelt tugevalt karistatud, õpivad ka ise kurjalt käituma.

Alla Petrova