Koerad on võimelised ilmutama kurbade inimeste suhtes kaastunnet. Sellisel järeldusele jõudsid Londoni ülikooli teadlased, kes vaatasid, kuidas koerad reageerivad tavapärasele vestlusele, lauluüminale ja nutule, vahendab teadus.err.ee uudised Physorg.com-i.

Teadlaste korraldatud katses osales 18 koera eri tõugudest ja erinevas eas. Eksperimendi käigus etendasid koertele teatud emotsioone nii nende omanikud kui ka võõrad inimesed. Esitada tuli 20 sekundit kestev tavaline kõnevoor, ümisetud viisijupp või nutuhoog.

Seejärel jälgiti koerte reaktsiooni neile etteastetele. Märkimisväärselt suurem hulk koeri vaatasid, liginesid ja puudutasid nutvat inimest. Ümiseva inimese puhul oli reaktsioon tagasihoidlikum ja rääkivale peremehele ei pööratud üldse tähelepanu. Nutva inimese puhul püüdsid koerad empaatiliselt sekkudes lohutust pakkuda.

Teadlased kasutasid eksperimendis ka üminat, et vaadata, kas koer pöörab sellele tähelepanu kui uudsele nähtusele. See, et koerad reageerisid nutule ja niisama ümisemisele erinevalt, näitab, et nutule ei pööratud lihtsalt uudishimust tähelepanu. Nutmine äratas koeras teadlaste sõnul ilmselt tugeva emotsiooni ja ajendas seetõttu looma ka kindlamalt sekkuma.

Huvitav oli seegi, et koerad reageerisid nutvale inimesele ühtmoodi hoolimata sellest, kas tegu oli peremehe või võõraga. Teadlaste sõnul võib siit järeldada, et kui koera reaktsioon olnuks ajendatud omakasupüüdlikus tähelepanuvajadusest, siis oleks nad pööranud tähelepanu pigem omaniku nutule kui teistele.

Seega julgevad teadlased väita, et koerad reageerisid siiski emotsioonile, mitte ei lähtunud oma vajadustest.


Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.