Koerad on piisavalt nutikad, et aru saada, millal on kõige ohutum peremehe keeldudest üle astuda, näitas Inglise Portsmouthi ülikooli uurimus, vahendab Novaator.

Psühholoog Juliane Kaminski tegi koertega katseid erinevates valgustingimustes. Ligi sada katsealust olid kõik täiskasvanud, rahuliku loomuga ning toidust huvitatud loomad.

Koertele näidati maiustusi, kuid keelati neid võtta. Seejärel jälgis uurija loomade käitumist pimedas, hämaras ja valgustatud toas.

Tuli välja, et pimedas astusid koerad neli korda suurema tõenäosusega keelust üle. Valgustatud toas üritasid lemmikud toitu kätte saada harvem. Kui nad otsustasid maiustusi näpata, tegutsesid nad väga kiiresti.

Kaminski järeldas, et koerad mõistavad , et inimesed ei näe pimedas ega saa neid takistada. Valguse käes on oht vahele jääda palju suurem.

Varasemad uuringud on näidanud, et ainult šimpansid saavad hästi aru, kas keegi teine saab neid näha või mitte. Koertel pole selliseid võimeid avastatud.

On teada, et koerad jälgivad inimese silmi ja otsustavad selle põhjal, kuidas käituda. Nüüd on selge, et koerad suudavad näha mõningaid seoseid inimese käitumise ja keskkonnatingimuste vahel.

Uurimus ilmus ajakirjas Animal Cognition.


Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.