Koer nuusib välja ohustatud mesilasi
Ühe mesilaste liigi arvukuse vähenemist uurivad teadlased, treenisid välja koera, kes neid mesilasi lõhna järgi leida suudab, vahendab BBC.

Toby, kolme aastane Springerspanjel, suudab leida tihedates võsades või maas olevaid mesilaste pesasid vaid oma nina kasutades. Eksperdid ütlesid, et ohustatud mesilaste uurimine on siiani olnud raskendatud nende keeruka leidmise tõttu. Toby treenimine mesilaspesade otsimiseks on esimene sedalaadi projekt.

Professor Dave Goulson, kes tööd Tobyga jälgib, ütles et koera kaasamine aitab suuresti kaasa antud mesilaste liigi säilitamisele. Ta ütles, et Suurbritannia 25st mesilase liigist surid välja 3, ning paljud teised on väljasuremise äärel, kuna teadlased teavad väga vähe sellest, kuidas nad elavad ja mis neid hävitab.


Tähtis nina
Professor Goulson ütles: "Suurim probleem mesilaste uurimisel ongi see, et nende pesasid on äärmiselt raske leida. Iga pesa kohta on tavaliselt kuni 50 töölist ning ligikaudu 100 mesilast pesas, mis tähendab, et väga suurt liiklust pesast välja ja sisse ei ole. Ja te võite kujutada ette, et aegajalt rohu vahel lendavat mesilast on päris raske märgata."

Toby nasaalne anne sai lihvitud sõjaväekoerte treeningkoolis Melton Mowbray's Leichestershire's, kus koeri treenitakse muuhulgas pomme leidma.

Ta viidi sinna kooli peale seda kui ta leiti hüljatud kutsikana Birminghamis.
Plaan kasutada Tobyt uuringuteks tekkis, kui avastati et maiad mägrad jahivad mesilaste pesasid, kasutades selleks oma lõhnataju.

Projekti rahastatakse 112 tuhande naelaga Leverhulme Trust fondist.
Tobyt ja tema handlerit Steph O'Connorit sponsoreerib aga Bumblebee Conservation Trust (Mesilaste Säilitamise Liit), heategevusorganisatsioon, mis loodi 2006. aastal, et säilitada neid putukaid.

Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.