Küsimus:

Tere, tahaks teada, kuidas teha 6-aastasele koerale selgeks, et korteris ei möliseta, kui keegi õues räägib või tänaval ei ole vaja, kui inimene möödunud on meist, talle järgi silgata ja "auh" teha.

Enne oli koer aias ja elas nagu tahtis, korterisse kolides hakkas see peale, et iga õues või koridoris liikuv inimene paneb ta haukuma. Ainuke, kelle peale ei lärma on naabrid, kes vastaskorteris elavad. Teab, et haukuda ei tohi, siis "puksub" vaikselt, aga päris ilma ei saa.

Premeerimine ei mõju, kui keelamise peale vait jääb. Järgmine kord jälle. Varem õues käies seda probleemi polnud, mingil ajal hakkas, et iga inimese peale on vaja haukuda. Läheme õhtul pissiringile, inimesed seisavad nii 30m kaugusel, kellest mina väljagi ei tee, temal haukuda vaja nende peale. Keegi teda kunagi ei ole õrritanud vms. Tänaval kõndides on seni rahulik, kui inimesest mööda oleme läinud, siis jookseb järgi, palju rihm lubab ja teeb kasvõi ühe korra "auh".

Ja järjest agressiivsemaks muutub, täna oleks äärepealt ühele kallale läinud, kes ukse taga oli ja tuppa kutsusin. Seni pole iial probleemi olnud, lasen käe ära nuusutada ja kõik, seekord kohe hüppas inimese peale. Mida teha?

Vastus:


Tere! Hea valvamisinstinktiga koera on raske õpetada valvamist lõpetama. Kuna ta elas õues, on valvamisinstinkt tal tugevam. Valvekoerte jaoks elavad nende ümber ainult vaenlased. Minu viimane saksa lambakoer oli samasugune. Iga kord, kui väljas jalutades läks inimene mööda, peatusin eemal ja andsin talle vorsti tükikesi. Alguses ta keeldus võtmast ja üritas rünnata, aga lõpus, kui inimene juba kaugemale läks, võttis siiski ikka vastu.

Mõni aeg hiljem ta harjus juba ära, et teist väljapääsu ei ole ja tuleb hoida tähelepanu minu peal, et saada vorstikesed. Lõpuks oli ta oli nõus hoidma ennast kõrvale ja mind vaatama. Aga näiteks pärast pargis istumist ja minu poole vaatamist, sai ta oma lemmikpalli. Me jalutasime ilma rihmata. Kui koer nägi, et kuskilt läheneb inimene, jooksis koer kohe ise minu juurde, jäi istuma või lamama ja ootas preemiaks maiust ja palli. Aga kodus haukumise vastu proovige võib-olla haukumisvastast kaelarihma.

Ja jälle soovitan väga pöörduda spetsialisti poole. Võib-olla tema leiab teie koera jaoks parema soovituse. Kõik on väga individuaalne. Ehk võib leida midagi, mis annab teie koerale turvatunde ja ta lõpetab kõige liikuva ohtlikuna nägemise.

Alla Petrova