Küsimus:

Tere!

Minu tuttava koer sööb väljaheidet ja olen kuulnud, et väljaheites on koerale vajalikke vitamiine.

Nii et ma sooviksin teada, mis vitamiinid (kui on üldse väljaheites vitamiine) on väljaheidetes, et mu tuttav teaks mida peab üldse tegema, et koer ei sööks väljaheidet? Kas vahetama toitu??

Ette tänades!
Janne

Vastus:

Kirjast ei selgu, kelle väljaheidet koer sööb. Kui tegemist on täiskasvanud koeraga või kutsikaga, kes sööb enda väljaheidet, võib tegemist olla käitumisprobleemiga või ka seedetrakti imendumishäiretega.

Vitamiinide vms. puudus tuleks võimalusena kõne alla siis, kui koera menüü pole muidu kvaliteetne ja tasakaalustatud.

Kui tegemist on koeraga, kes üritab näpata nt. kassi, mõne rohusööja või ka inimese väljaheiteid, siis teatud piirini on see tegelikult koera jaoks normaalne käitumine, millel ei pea tingimata olema mingit haigusliku ega puudushaigusele viitavat põhjust. Inimesele selline käitumine reeglina ei meeldi, kuna meie esteetiline maitse erineb koera omast :)

Lühidalt, kui koer on muidu terve, tema enda väljaheide normaalse konsistentsiga ja ta sööb kvaliteetset tasakaalustatud menüüd (olgu see siis valmistoit, korralikult kalkuleeritud retseptide järgi ise valmistatud toit või kaalutult ja õigesti söödetav BARF e. toortoidul põhinev menüü), ei arva ma, et koeral kassijulkade järgi käivad neelud millegi sügavat puudust väljendaksid.

Teiste loomaliikide väljaheited võivad sisaldada seedimata jäänud rasvu ja valku, rohusööjate väljaheites võiks ehk lisaks korra osaliselt seeditud kiule olla ehk rohkem ka B grupi vitamiine, aga mingit spetsiifilist 'väljaheitevitamiini' otseselt olemas pole.

Kui koer sööb oma väljaheidet, tuleks teda uurida tervise- ja käitumisprobleemide osas. Kui koer sööb teiste liikide väljaheidet, siis saab seda käitumist piirata koolitusega. Kui tundub, et muidu hea tervise juures oleval koeral on teiste loomade väljaheidete söömine lausa sundmõte ja ka käitumuslik pool on välistatud, tasuks muidugi vaadata üle ka tema menüü ja vajadusel katsetada teisi valikuid.

Tagasi