Küsimus:

Tere!

Meie pere 7aastasel väikesel krantsil juhtus õnnetus - emaga jalutamas käies tuli suur saksa-lambakoer talle kallale ning kui ema teda kaitses, siis suur koer ründas ka teda. Loomaarsti juures on käidud, seal öeldi, et luu- ega lihasevigastusi õnneks ei ole. Kuid suurem mure on praegu see, et koerake on kusagil peidus päev otsa ja magab ega liigu eriti. Ilmselt on tal muidugi valus sealt, kust suur koer talle ligi sai, kuid muret teeb see, et ta ei lähe ise õue pissile - ema viib teda iga kord süles ja ta ei söönud midagi ei 1. ega 2. päeval. 3. päeval õnneks võttis paar krõbinat ja jõi vett.

Rõõmsameelsest ja aktiivsest koerast on saanud kartlik ja loid koer, kuidas saaks teda aidata üle saada sellest šokist ja hirmust õue minna? Ja kas üldse koerad taastuvad 100% sellisest emotsionaalsest ehmatusest?

Kõike paremat!
Mari-Triin Lõoke

Vastus:

Kui rünnaku käigus teie koer siiski hammustada sai (ehkki väliselt on nahk terve), siis võib tema praegust käitumist selgitada valu ja šokiga. Muljumine ilma väliste nähtavate vigastusteta on üsna tugevat valureaktsiooni tekitav. Seega – valuvaigisteid peaks teie koer kindlasti saama.

Teine tõsine probleem on pissimisega. Kui ta lihtsalt ei taha õue minna, aga seal olles pissib korralikult, siis pole tarvis muretseda. Kui aga pissimine on kuidagi takistatud või ebanormaalne, siis tuleks kohe arstile minna.

Söögist keeldumist võib valuga seletada. Valuvaigistite kasutamisel peaks ka isu taastuma. Psüühilise traumaga on keerulisem hakkama saada. Esialgu soovitaks stressirihma (neid müüakse loomakliinikutes ja nad tõesti toimivad) ja kui sellest ei aita ja koer on ikka kartlik ning õnnetu, siis tasuks loomaarstiga nõu pidada rahustite (diazepam) kasutamise osas. Kõige tähtsam on siiski kindlalt veenduda, et kartlikkus ja loidus ei ole põhjustatud mõnest sisemisest vigastusest.

dr. Tiina Toomet