Koera kiitmine ja karistamine

Mul on hea meel, et lőpuks ometi on enamik koolitajaid aru saanud, et pehme koolitusmeetod on tőhusam ja humaansem kui rutiinne käskimine, sundimine ja karistamine. Suhe koeraga ei peaks baseeruma hirmul vaid koer peaks ikka rőőmuga ja vabatahtlikult meiega koostööd tegema, oma armastusest. “Teed valesti – saad peksa, teed őieti – ei saa peksa” - meetod on ammu iganenud. Őnneks on nüüd Eestis ka vastu vőetud uus Loomakaitse Seadus! Seega igasuguse füüsilise ja vaimse kannatuse tekitamine loomale on keelatud!


Kőik uuemad koerakoolitusmeetodid rőhutavad kiitmise tähtsust koera kasvatamisel ja őpetamisel. On palju meetodeid ja arvamusi, kuidas koera kiita ja karistada – koertekoolitajad peaksidki end pidevalt sellel alal täiendama, mitte jääma oma vanade stampvőtete juurde. Proovida tasub alati, ka seda, mis esialgu kummaline tundub.

Iga koeraomanik peaks oskama oma koera nö lugeda ja teadma, missugune meetod tema koerale kőige enam sobib/meeldib. Vaata, kuidas su koer reageerib erinevates olukordades, proovi ja katseta julgelt. Mőni koer tahab kallistusi, teine maiust, mőni julgustavat sőna, mőnele piisab lihtsalt sőbralikust silmavaatest.

Me vőime oma koera kiita ka seda ise teadvustamata, näiteks koeraga mängides – seegi vőib olla tegevus, mis tähendab koera jaoks otseselt kiitust. Eriti vastuvőtlikud sellisele kiitusele on noored koerad ja muidugi kutsikad. Mőned kasutavad seda meetodit ka koolituses.Kiituse ja karistamise viise peaks aeg-ajalt muutma, et nad säilitaksid oma efektiivsuse! Ei piisa, kui me monotoonse häälega korrutame “Tubli, hästi” vms. Tuleks kasutada oma fantaasiat, varieerida hääletooniga, zhestidega! Loomulikult on maius efektiivseim meetod, kuid kui koer on ikka väga ablas, vőib see őpetamist ka segama hakata. Tal on pidevalt mőtted maiuse juures. Hea oleks valida kuldne kesktee – kőige perfektsemalt sooritatud ülesande eest maius, muudel juhtudel piisab täiesti silitusest vői suulisest kiitmisest.

Oma kutsikat őpetades kasutasin kuni 9 kuuseni maiust +suulist kiitmist. Palju oleneb loomulikult konkreetsest koerast. Ideaalne oleks, kui koer kogeks sooritamisel olevat ülesannet kiitusena, see nőuab aga tősist tööd, et koerale ülesande sooritamine maailma vahvaimaks asjaks kujuneks. Vaieldamatult on siin pőhialuseks suurepärane kontakt koera ja ta omaniku vahel. Suur kasu on oma koera tőuomaduste tundmisest, verekoer vőtab rőőmsalt jälje üles OMAL ALGATUSEL, tema jaoks on see maailma loomulikeim tegevus, tema jaoks on “kiitmine”, kui ta lőpuks sinna jälje lőppu välja jőuab.

Siit üks tähelepanek – ei tasu igavate ja sundivate harjutustega koerale őpetada seda, mis oskus on talle kaasa antud sündides. Vaevalt et ta väsinuna oma “tööst” enam mingit maiust tahab, talle piisab kausitäiest veest ja omaniku rahulolevast pilgust.

Koerale on kiituseks juba see, kui peremees on temaga rahul! Ärge häbenege koerale näidata oma tundeid, mis siis, et ta tajub neid niigi. Närvitsev ja ebakindel peremees ei soodusta kohe kuidagi koera őppimist. Tasub alati kőik harjutused eelnevalt läbi mőtelda, endale selgeks tehes missugust lőpptulemust soovitakse. Loomulikult ei tohi őppimine olla kunagi koera jaoks igav ja monotoonne, harjutusi ei tohiks teha alati samas järjekorras ja ka mitte samas ümbruskonnas.

Kiitmise kuldne reegel – kiita tuleb nii, et koer saaks aru mille eest teda kiideti! See ei ole sekundi vaid murdosasekundi küsimus. Mida "őigem" käitumine, seda tugevam ja mőjusam peaks olema kiitus. Erand on noored koerad ja kutsikad, keda peab kiitma alati ohtralt ja ülevoolavalt.


Ja nüüd selle ebameeldiva juurde – karistamine. Nimetagem seda pigem ebameeldiva tunde tekitamiseks koerale. Koerale on vaja selgeks teha, et teatud tegevusele järgneb ebameeldivus. Jällegi on ülimalt tähtis őige ajastus – koer peab mőistma oma teo ja karistuse vahelist seost. Tegu on samuti murdosasekunditega.

MITTE KUNAGI EI KARISTATA KOERA, KUI TA TULEB OMA PEREMEHE JUURDE! Samuti ei saa karistada koera, kui me pole teda otse pahateolt tabanud. Näiteks kui koer üksi kodus olles lőhub ja laamendab, ei tohi me teda karistada, kui koju jőuame. Vastupidi, selline käitumine őpetaks koerale, et kui ta laamendab, haugub vői lőhub, siis me tuleme koju. Siis ta järgmine kord teab, kuidas meid kohale kutsuda! Ta teab, et teda ootab karistus, kuid sa tulid ju koju. Seda ta ju tahtiski! NB! Üksindusahistus on haigus ja sellesse tuleks suhtuda vägagi tősiselt, iseenesest see ära ei kao vaid hoopis progresseerub. ME EI SAA KARISTADA KOERA SELLISE TEO EEST, MIS ON TA LOOMUSES! St. valvekoera ei saa karistada valvamise eest, urukoera aias kaevamise eest ja jahikoera näiteks jälje ülesvőtmise eest. See oleks absurdne, see on sama, kui karistada inimest selle eest et ta lugeda oskab. Samuti tuleks endale selgeks teha, et pidev koera karistmine ei anna mingit effekti – koer harjub karistamisega, ka karjumise ja valuga, ta muutub lihtsalt neurootiliseks ja halvimal juhul agressiivseks.

KOERA TOHIB KARISTADA AINULT SIIS, KUI TALLE ON ANTUD VŐIMALUS ŐIGESTI KÄITUDA, ŐIGE KÄITUMISE EEST TULEB AGA KIITA! See tähendab seda, et enne karistamist peab eelnema hoiatus, näiteks  “Ei”.

Karistamine ilma eelneva hoiatuseta viib koera stressi, seejärel hakkab kannatama juba koera tervis. Karistamine muutub täiesti mőttetuks, kui me paneme koera konfliktsituatsiooni. Ühelt poolt karistus – teiselt poolt “Mida siis teha?”. Selline olukord tekib näiteks siis, kui kord lubatakse koerale midagi teha, teinekord aga sama asja keelatakse. Seepärast ongi oluline enne kutsika vőtmist oma perega kőik täpselt läbi arutada, mis on lubatud ja mis ei ole.

SEE MIS KOERALE ON KEELATUD ON ALATI TALLE KEELATUD! Mőttetu on loota, et koer ei kerja söögilaua juures, kui talle kasvői üks kord on sealt midagi antud. Selle ühe järeleandmisega oleme muide kinnistanud talle igaveseks mőtte, ahaa, täna ei anta, OK, proovin siis teine kord uuesti. Nii imelik kui see ka pole, on selline juhuslik käitumise kinnistamine kőige efektiivsem. Muide, seda teadmist saab edukalt ära kasutada koera ka koolitamisel. Sama asi toimib ka käskude kordamisel - koer őpib, et esimesele käsule ei peagi reageerima, küll neid tuleb veel.

Karistamist on kahte tüüpi: positiivne karistus - nt veepritsi äädika- vői sidruniveega, plekkpurgikese vms. kasutamine vői negatiivne karistus, sellisel juhul vőtame ära midagi koerale meeldivat.(Psühholoogilises tähenduses on positiivne millegi lisamine, andmine, negatiivne aga ära vőtmine, eemaldamine). Kuidas siis karistada őieti? Oletame et koer närib mööblit, ütleme talle “Ei” ja kui ta sellel samal sekundil ei lőpeta oma tegevust, pritsime teda veega vői näiteks viskame kintsu pihta plekkpurgikesega. See tegevus peab olema ülitäpselt ajastatud, et koer mőistaks oma tegevuse ja karistuse seost. “EI” ÖELDAKSE VAID ÜKS KORD NAGU KA MUID KÄSKLUSI!

Märksõnad:

Tagasi