Koera koolitus algab pilkkontaktist
Koera koolitamine on lisaks kuulekuse tõstmisele ka sotsiaalsuse kasvatamine, kirjutab Eesti Päevaleht. Koolituse tulemuseks on lihtsam elu koeraga, põhjendab looma treenimise vajadust Marika Mikk Eesti Koeraspordiliidust.

Enne koera koolitamist tuleks peremehel leida vastused küsimustele – mis on see, mida ma koerast saada tahan? Milline on koera iseloom? On mul selleks üldse aega? Kindlasti ei tohi koera koolitamine olla tegevus, mida iga hinna eest teha tuleb. “Kui on halb tuju ja see koera peal välja elada, siis loom ei mõista teid. Tema seostab seda treeninguga,” selgitab Mikk.

Enne treenimist tuleb varuda kannatust ja maiuseid.


Paljud omanikud teevad selle vea, et on kannatamatud ning ei anna koerale aega saamaks asjadest aru. Või lihtsalt kurjad, mis soovitud tulemust ei anna. Koolitatava koera vanus peaks olema vähemalt neli kuud, ülempiiri pole. Aga mida vanem koer, seda kauem õpib. Esimesed korrad võiks lihtsalt koeraga kohale minna ja lasta tal ümbrusega harjuda. Hiljemgi teha koeraga 5-10 minutit kuulekusharjutusi, seejärel temaga mängida. Ja nii kolm-neli korda päevas.

Ka kutsikal peab olema oma lapsepõlv.

“Kõik algab pilkkontaktist,” ütleb Kätlin Heinlaid Tarkade Koerte Klubist. Koera tuleb kiita kui ta omanikule otsa vaatab. Heinlaid nimetab ka ühte “võimumängu”, mis seisneb selles, et peremees ja koer vaatavad teineteisele silma. Kes enne pilgu ära pöörab, tunnistab teise kõrgemat kohta karjas. Seetõttu peab omanik võitma. Koer peaks oskama vähemalt kolme käsklust – istu, lama, siia! Ülejäänu oleneb omaniku nägemusest. Käske tuleb õpetada talle leebelt ja teda pidevalt kiita, andes maiust, kui koer õiget asja teeb.

Looma tuleks õpetada lisaks sõnalisele käsklusele ka käemärgi peale reageerima. Koer järgib esimesena alati kehakeelt, mitte sõna. Üks võimalikest harjutustest, mis õpetab koera peremeest jälgima ning endast kõrgemaks tunnistama, on minna kutsikaga võõrasse kohta ning hakata ühes suunas liikuma. Iga kord kui koer peremehest möödub, vahetab omanik suunda. Harjutus kestab, kuni koer aru saab, kus ta kõndima peaks.

Heinlaid tõi välja ka kolme tüüpi mänge, mida enim kasutatakse. Neid saab vastavalt vajadusele järjest raskemaks teha. Otsimismängudes pannakse koer näiteks mänguasja või maiust leidma. Mäng on hea hüperenergilise koera rahustamiseks ning tegevuse pakkumiseks. Viskamismäng sobib adrenaliini tõstmiseks. Arvesse tuleks siiski võtta, et pärast mängu tuleks koerale anda muud tegevust (näiteks midagi närida), mis ta maha rahustaks. Ainult viskamisest jääb koera energia maandamata ning loom võib ise midagi närimiseks leida. On olemas veel sikutamis-mäng, mida Miku sõnul sobib teha ka näiteks mingi vana riideeseme või pehme nööriga. Võitja on see, kellele jääb sikutatav ese. Siinkohal tuleb arvestada koera iseloomuga. Domineeriv koer ei tohiks võita ning alluv seevastu peab vahel võitma, et see teda julgustaks. Hammaste vahetumise ajal tuleb selle mänguga ettevaatlik olla.

Allikas: Eesti Päevaleht
Märksõnad:

Tagasi