Koera nahkInimesel on koerast paksem nahk. Aga talvel oleme meie need, kes kannavad kampsuneid ja pikka pesu, aga ikkagi külmetavad. Koer seevastu saab ilma riieteta väga hästi hakkama, sest temal on karvad. Koera karv ning selle ilu on üheks sagedasemaks jututeemaks ja ka kohtunike hinnangu aluseks.

Mikroskoobi all Koera nahal on kaks kihti: pealisnahk ja alusnahk. Pealisnahk koosneb surnud naharakkudest, mis kaitsevad sügavamal asuvaid kudesid. Alusnahas paiknevad karvapaunakesed, rasunäärmed ja veresooned, mis varustavad nahka energiaga. Igal karval on oma karvapaun, mille pőhjas asub karva juur. Siin moodustuvad uued karvad, mis läbi naha välja kasvavad. Kui välja arvata karvajuures asuv elav kude, koosneb karv valgust, mida nimetatakse keratiiniks ning mis koosneb pőhiliselt surnud rakkudest.

Iga karv läbib kolm faasi: esimeses kasvab see teatud pikkuseni; teises faasis lőpeb karva kasvamine, kuid see on endiselt karvapauna külge kinnitatud; kolmandas faasis tuleb karv karvapauna küljest lahti ja uus kasvav karv hakkab seda ülespoole lükkama. Koeral on kaht liiki karvu, jämedam kaitsekarv ja pehmem aluskarv.

Kaitsev rasv


Iga karva külge seondub rasunääre, mis toodab rasu. Rasul on mitu funktsiooni. Esiteks őlitab see karvu, nii et need muutuvad vastupidavamaks niiskuse ja kuivamise suhtes. Teiseks aitab rasv isoleerida koera keha suurtest temperatuuri vahedest. Ka inimestel on rasunäärmed, mis aitavad säilitada meie nahka pehme ja siledana.

Koeral tőusevad karvad püsti - inimesel tekib kananahk Karva küljes on ka väike nn. karvatőstmise lihas. Kui koer saab vihaseks vői kardab, tőmbab see lihas end kokku ja tőstab karva üles - koer ajab end turri. Ka inimestel on karvatőstmise lihased. Kui me külmetame vői midagi kardame, tőusevad karvad - meil tekib kananahk.

Koeral puuduvad higinäärmed

Nagu näeme, on meie nahk ja karvad koera omaga mitmes mőttes sarnased. Ühes asjas oleme aga erinevad. Koerad ei higista. Nimelt puuduvad neil higinäärmed, mida inimese nahas on küllaga. Erandiks on käpapadjandid, kuid seal on higinäärmete ülesandeks padjandite pehmena säilitamine ja kuivamise vältimine. Koer reguleerib ülekuumenemist higinäärmete asemel vee aurustumisega hingamisorganites. Peale rasket tööd ja soojas keskkonnas lőőtsutab koer tugevalt, sellal funktsioneerib suur keel efektiivse veeaurutajana.

Pärilikkus ja hool annavad läikiva karva


Karva välimus räägib palju koera üldsisest seisundist. Haige koera karv ei läigi, see on kuiv ja takune. Lisaks tervisele on mitu faktorit, mis mőjutavad karva välimust. Üheks neist on pärilikkus. DNA määrab suurelt jaolt karva paksuse, pikkuse, värvi ja sära ning seda mitte ainult erinevate tőugude vahel vaid ka tőusiseselt. Ka parasiidid ja allergia mőjutavad karva välimust ja tervist. Kui sa oled oma koera karvastiku pärast mures, pea nőu loomaarstiga.

Igapäevane karvahooldus

Karva eest hoolitsemine vőib korda saata imesid. Igapäevane harjamine eemaldab lahtised karvad ja mustuse. Harjamine aitab ka näärmetest erituval rasul ühtlasemalt jaotuda, mis annab ilusa läike. Ka reeglipärane šampooniga pesemine vőib aidata karval läikivamaks muutuda. Šampooni valimisel pidage meeles, et koertele sobivad paremini leebemad šampoonid, mis sisaldavad näiteks kookospähkli- vői oliiviőli.

Koera karv kasvab päevas 30 meetrit! Jah, mőnede koeratőugude puhul on see tőesti nii. Kuna karvad koosnevad 95% ulatuses valgust (keratiinist), nőuab karvakasv mőnel perioodil kuni 30% päevasest valgukogusest. Seepärast vajab terve karvastik hästi tasakaalustatu toitu, millel on kőrge kvaliteet ja hea seeditavus.

Rasvhapped omega 3 ja 6 teevad karvaga imesid


Praktika on näidanud, et eluliselt tähtis rasvhape linoolhape (omega 6) mőjub hästi nahale ja karvale, kuid ainult siis, kui seda on tasakaalustatud koguses. Suur kontsentratsioon vőib anda vastupidise efekti ja tekitada pőletikke. Uued uuringud näitavad, et kui kasutada koos omega 6-ga üht teist rasvhapet, linoleenhapet (omega 3) ning neid omavahel segada suhtes 5:1, saavutatakse väga häid tulemusi.

Mida peaks Su koer siis sööma, kui tahad karva läiget omega 3 ja 6-ga parandada? Omega 6 jaoks on rikkalikud allikad nisu, kanamaks ja maisiőli. Omega 3 leidub nisus, rapsiőlis ja linaseemnetes.

Kuue kuni kaheksa nädalane ooteaeg...

Terve nahk ja karv sőltuvad eelkőige su looma tervisest. Heade geenidega vanemad aitavad samuti. Tasakaalustatud toit ja őige hooldus on faktorid, mis samuti määravad karva tervise. Kui sa lisaks sellele tahad, et karv veel ilusamini säraks, tuleb kasutada koeratoitu, mis sisaldab näiteks nisu ja linaseemet. Veel läheb tarvis pisut kannatust, kuna omega 3 ja 6 mőju saab nähtavaks alles kuue kuni kaheksa nädala möödudes.


Tagasi