Küsimus:

12,5 aastane belgia lambakoer hakkas suvel imelikult öösel lõõtsutama ja käppadega plõgistama. Selline tunne, et kutsub pererahvast teda välja laskma. Aga kahjuks ei saa teda õue saata, kuna haugub iga asja peale ja segab naabreid. Vahepeal möödus selline käitumine, aga kuu aega tagasi hakkas jälle pihta. Nii kui hommikul kell tiriseb ja alla korrusele lähen on koer nagu muutunud.

Tema ise teisele korrusele ei tule ja on vahekäigus. Käisime temaga loomaarsti juures ja tehti kõik vereproovid ära. Ei mingit põletikku ega muud neeruhaigust. Täna öösel esimest korda 13 aasta jooksul näris ta öösel puidust trepi muna, ma panin trepile laua ette, et ta ei saaks üles lõõtsutama tulla.

Kas on mingeid rahustavaid tablette koertele? Mida tema käitumisega pihta hakata?

Päeval on täiesti tavaline koer. "Pidu" hakkab kelle 1 ajal  öösel jakestab hommikuni välja.

Ette tänades!

Vastus:

Tere!

Kui kõik uuringud on tehtud ja nende käigus ei tuvastatud mingeid kõrvalekaldeid, siis on tõenäoliselt põhjuseks ealised muutused looma ajus.
Selle tõttu tekivad muutused looma käitumises ja häirub looma normaalne une ja ärkveloleku rütm.

Kõigepealt soovitan proovida feromoonidega kaelarihma ja nt Calmex rahusteid, mis on mõlemad müügil loomakliinikutes. Feromoonid mõjutavad nii loomade emotsioone kui ka reaktsioone. Esialgu kasutage rihma vähemalt 1 kuu, et
tulemust näha. Kui kaelarihmast on abi, siis peaks see koeral kogu aeg kaelas olema. Kui eelpool soovitatu siiski koera ei aita, siis tuleks nõu pidada oma loomaarstiga ja kaaluda retseptiravimeid.

Lugupidamisega
loomaarst Angela Tiivel