Koera pilk on vasakpoolneKui te kohtate seni teile tundmatut inimest, siis heidate pilgu talle näkku. Ja ehkki te seda ise ei taju, kaldub see pilk eelistatult vasakule.

Ka teie lemmikkoer võib näha teie näost, kas olete kurb või lõbus. Ja nüüd on selgunud, et koer vaatab teie nägu umbes samamoodi nagu teie vaatate inimeste nägusid.

Inimene alustab tema jaoks uue näo uurimist vasakult poolt – seega siis partneri paremast näopoolest – , kuhu ta heidab esimese pilgu. Ja uurib seda kauem kui näo teist poolt. Keegi pole aga siiani suutnud selle ebasümmeetria põhjust seletada. Sest see ilmneb vaid inimnägude, mitte aga teiste objektide puhul.

Ühe seletusena on näiteks pakutud välja, et inimese näo parem pool väljendab paremini emotsionaalset seisundit. Loomade puhul pole seda täheldatud. Siiski on Ühendkuningriikide Lincolni ülikooli teadlane Kun Guo ja ta kolleegid äsja kinnitanud, et lemmikkoerad käituvad samamoodi.

Teadlased näitasid 17-le koerale inimese, koera ja ahvi nägusid ning filmisid koerte silmade ja pea liikumist. Ning leidsid, et koerad eelistasid heita inimese ja vaid inimese näo puhul pilgu vasakule. Guo oletab, et olles inimesega koos elanud tuhandeid põlvkondi, on koerad õppinud otsima emotsioone sealt, kus neid enam väljendub. Ning inimese puhul on väljendusrikkamaks just näo parem pool.

Kui koertele näidati pea peale pööratud inimnägusid, vaatasid nad ikkagi eelistatult vasakule, misvastu inimesed sel puhul eelistuse kaotasid. Oletatakse, et evolutsiooni käigus on koera aju parem poolkera, mis töötleb infot vasakpoolsest vaateväljast, kohastunud inimese emotsioone paremini lugema kui vasak. Guo kinnitab, et tema uute tulemuste kohaselt kaldub koer vihase näo puhul pilgu hoidma näo vasakul poolel enam kui neutraalse või rõõmsa näo puhul.

Allikas: Teadus.ee


Tagasi