Küsimus:

Tere

 

Mul koer on suurt kasvu, 40+ kg kaaluv saksa lambakoera ja ida-euroopa lambakoera segu, isane ja 3-aastane.

 

~3 nädalat tagasi märkasime, et koera silmavalged on punetavad ning silmast tuleb rohkem rähma kui tavaliselt ning pisut heledamat kui tava sodi. Koer ei näita välja ei ebamugavustunnet, valu, ei süga. Siiski helistasime loomaarstile kes soovitas silmatilku (niisutava toimega).

 

Kuna silmad ei parenenud, läksime loomaarsti juurde. Kirjutati välja Tobradex silmatilgad (koostis tobramütsiin & deksametasoon). Neid tilku panime 10 päeva ja punetus kadus silma alge pealt mõlemal silmal, paremal täielikult, vasakul päris mitte.

 

Nüüd on vasaku silma välisserval paistetanud ala, mis asub osalt silmapruuni ja osalt silmavalge peal. See on punakas roosa ja paistes ala. Olles silmapruuni ja valge vahel, on mõjutatud ka silmapruuni joon.

 

Interneti andmetel võib tegu olla pannusega kuid ma ei märganud ühestki kirjeldusest, et pannus oleks silma välisosal.

 

Kas oskate aidata, millega võib olla tegu? Kas peaks lisaks silmatilgale midagi muud tegema? Millest võib olla selline asi tingitud?

 

 

Vastus:

 

Tere!

 

Saksa lambakoertel esineb pindmist kroonilist keratiiti ehk pannust, kui ka plasmoomi.

 

Pannuse täpne tekkemehhanism pole täpselt teada, aga arvatakse, et see on autoimmuunne haigus, kus olulist rolli mängib geneetiline eelsoodumus (esineb rohkem teatud tõugudel) ja ultraviolettvalgus.

 

Ravi on eluaegne, eesmärgiks saada ja hoida põletikku kontrolli all ning vältida otsest päikesevalgust. Kahjuks ei ole võimalik ainult fotode põhjal diagnoosi panna, selleks on vajalik põhjalik silma ülevaatus.

 

Soovitus oleks konsulteerida juba looma näinud loomaarstiga või siis pöörduda loomade silmaarsti vastuvõtule.

 

 

Kõike head,

 

loomaarst Kersti Kallisma


Tagasi