heart

Ka koertel esinevad südamehaigused, mis jagunevad kaasasündinuteks ja eluajal omandatud haigusteks.

Kaasasündinud südamehaigused võivad olla seotud arenguhäiretega loote-eas või ka sellega, et teatud muudatused, mis peaksid toimuma vereringe talitluses vahetult pärast sündi, ei toimu täielikult. Kaasasündinud südamehaigused võivad mõnikord põhjustada üsna väikesi muutusi, mis ei pruugi halvendada looma elukvaliteeti. Eluajal omandatud südamehaigused tekivad peamiselt keskealistel või vanematel koertel. Siia rühma kuulub palju erinevaid haigusi.

Kõige levinumad on:
  1. haigus, mille korral südameklapid korralikult ei sulgu ja millega kaasnevad vereringehäired (esineb peamiselt väikest kasvu tõugudel)
  2. koera südamelihas muutub õhemaks ja nõrgeneb, tulemusena väheneb südame võime organismi verd pumbata. (rohkem suurt- ja gigantkasvu tõugudel)

Need mõlemad haigused arenevad järk-järgult ning juhul, kui süda on rakendanud tööle kõik oma reservid, kuid haigus süveneb, tekib seisund, mida nimetatakse südamepuudulikkuseks. Südamehaiguste sümptomid on erinevatel koertel erinevad. Kaasasündinud südamehaigusele võivad viidata kiire väsimine, aeglasem kasv või pesakonnakaaslastest erinev käitumine. Ulatuslikumate ning kauem kestnud haiguste korral võivad tekkida samasugused muutused, nagu on kirjeldatud eluajal omandatud haiguste korral.
Eluajal omandatud südamehaiguste korral on tihti võimalik täheldada kiiremat väsimist, raskendatud hingamist, isu vähenemist ja kaalukaotust, sagedast köha, nõrkust, minestamist ja kõhu suurenemist. Kuna muudatused ei teki üleöö, vaid aja jooksul, on neid esialgu raske märgata.

Kahtluse korral on mõistlik pöörduda loomaarsti poole, et koera põhjalikult kontrollida. Nii on võimalik haigusi avastada varajases staadiumis ning ravida koera tulemuslikumalt. Loomaga peab käima regulaarselt loomaarsti juures tervisekontrollis, sellega tagate te võimalike haiguste õigeaegse diagnoosimise ja õige ravi. Nõudke igal visiidil loomaarstilt täielikku tervisekontrolli. Südamehaiguste tekkimise eelsoodumuseks on lisaks tõule ka looma rasvumine ning vähene liikumine või vastupidi liiga suured koormused treenimata koeral.
Südamehaigustele vastuvõtlike tõugude hulgast võiks esile tuua Yorkshire´ terjerit, bokserit, dobermanni. Südamehaiguste ravi juures on väga oluline osa looma pidamise, koormuse ja toidumenüü korrigeerimisel ning sellekohased juhendid saate alati oma loomaarstilt. Samuti võib arst määrata mitmeid erinevaid ravimeid, mille ülesandeks on toetada koera südame tööd ning tema elukvaliteedi parandamine. Eestis on tipptasemel meditsiinitehnika ja spetsialistid südamehaiguste diagnoosimiseks Eesti Maaülikooli väikeloomakliinikus.
Allikas: loomaarst.ee
Märksõnad:

Tagasi