Küsimus:

Tervist.

Meil on koer, kes on husky ja laika järeltulija. Oleme täheldanud, et koera süda töötab väga ebakorrapäraselt, nimelt on nii, et süda jätab lööke vahele.
Mõnikord nii umbes korra nädalas, kaotab nagu tasakaalu, siis paar sekundit nagu kogub ennast ja taas jalul ja rõõmsalt jookseb edasi.

Koer on 3 aastane,o n olnud ka kutsikad - poegimine oli normis ja kutsikad terved.
Mis arvate - kas tõsine südamehäda?

Tänan.
Mariann

Vastus:

Koera normaalseks südame rütmiks on siinusrütm ja siinus arütmia, mis tõlkes tähendavad seda, et esimesel juhul südame töö on korrapärane ja teisel juhul süda töötab ebakorrapäraselt. Samas kui veidi jälgida sed ebakorrapärast rütmi, siis esineb seal ka teatav korrapärasus - kiiremad löögid vahelduvad aeglaste südamelöökidega.

Selline südametöö koeral on tingitud tema hingamisest, nimelt sissehingates südame töö kiireneb ja väljahingates aeglustub, nimeatatakse seda ka respiratoorseks arütmiaks. Samuti võib esineda koeral ööpäeva jooksul kuni 30 ekstrasüstolit ehk lisalööki, kuid nende tekkimist me tavaliselt tähele ei pane.

Kui koeral on ka haigusnähte - kukub kokku, kaotab tasakaalu, köhib, siis soovitan pöörduda loomaarsti juurde, kes koera ülevaatab ja hindab, et kas tegemist on haigusliku rütmihäirega või mitte.

Dr. Merit Villemson-Kavak

Märksõnad:

Tagasi