Koerad ja lapsedLaps

Suurem osa lapsi on vähemalt mingis vanuses endale koera luninud. Mõni vähem, teine rohkem, mõni on saanud, teine mitte. Otsus lapsele koera võtta tuleks igal vanemal põhjalikult läbi kaaluda. Küsimus ei seisne ju ainult lapsele rõõmu valmistamises, vaid ka teises elusolendis, koeras. Lapse vanus on siinjuures väga oluline - liiga väike laps ei pruugi ise koeraga hakkama saada, puberteedi-ikka jõudnud lapse puhul aga võib tal koera jaoks liiga vähe aega jätkuda.

Arvestama peab ju ka sellega, et koer elab üle kümne aasta, väike laps jõuab selle aja jooksul teismeliseks ning teismeline täiskasvanuks saada, oma kodu rajada, välismaale õppima minna vm.. Kui ta koera sinna kaasa võtta ei saa, jääb koer vanema(te) hoolitseda. Igal juhul on selge, et võtta koer ning jätta kogu vastutus tema eest ainult lapse õlule, on mõtlematu, kui mitte vastutustundetu.

Lapse vaatevinklist on koerapidamise positiivseteks külgedeks siiski just see, et laps õpib vastutama, teise elusolendiga arvestama, teise nimel ennast pingutama (näit. hommikuti koeraga õues käimine). Samas on koer lapsele kaaslane, kes teda alati kodus ootab, teda tingimusteta armastab, tema tuleku üle alati rõõmustab ning temaga kunagi ei riidle.

Koera siirus ja truudus on kahtlemata tema väärtuslikeimad omadused ning iga inimese hingeelule tuleb kasuks nende emotsioonidega kokku puutuda. Välismaal on näiteks puuetega lastega koolid, kus suhtlemisvaegustega lapsed saavad teiste laste või õpetajaga suhelda klassis oleva kassi või koera abil - koer või kass on lapse ning õpetaja vahel ning mõlemad räägivad oma jutu justkui loomale, saavutades sealjuures omavahelise kontakti. Seega on koera võtmine lapsele kahtlemata kasulik ja arendav, kui selleks piisavalt sobivad olud on.

Koer


Alati ei pruugigi olla nii, et laps saab koera. Vahel saab koer oma peresse lapse, kellesse ta samuti suhtuda ei oska. Kui ema ja isa otsustavad kutsika majja võtta, on väikesele lapsele võimalik selgitada, kes on uus pereliige jne. Koera puhul on selgitamine natuke keerulisem. Kahtlemata võtab tal aega, enne kui ta uue karjaliikmega harjub. Setterite puhul väidetakse igas tõututvustuses, et nad on väga lastesõbralikud koerad. Nii ei pruugi see siiski alati olla - minu iiri setter näiteks ei puutunud oma elus eriti lastega kokku ning kui ta seda tegema juhtus, püüdis ta neist pigem eemale hoida. Praegune gordoni setter aga on kutsikapõlvest peale elanud lapsega koos ning naudib ilmselgelt laste seltskonda.

Laps ja koer

Ühes kodus elavad koer ja laps puutuvad omavahel väga tihedalt kokku - väike laps roomab samal põrandal, kus koer liigub, mängib tema mänguasjadega, päris väikesed ronivad tema kohale, pistavad oma käsi koera söögi- ja joogikaussi…Üks küsimus seisneb muidugi piiride kehtamises, sealjuures ausalt - kumbi ei peaks jääma allasurutud seisundisse. On vanema enda asi, kas ta lubab lapsel koera kohal vedeleda, alati peaks aga jälgima, et koer saaks oma kohal olla, kui ta seda tahab, see peaks siiski jääma tema rahulikuks puhke- ja peidupaigaks. Samas on pühendunud koerainimestel oht muutuda koera suhtes liiga protekteerivaks ning hoopis lapsele ülekohut teha. Et laps algusest peale koera(i) sama palju armastama hakkaks, neist tõesti oma südames hooliks, peab ta tundma, et koer on tema sõber, mitte keegi, kes emme/issi tähelepanu ja armastuse endale võtab.

Küsimus on ka hügieenis - kas lapse tervisele võib olla ohtlik koeraga nii ninapidi koos olla, kui seda harilikult ollakse (eriti setterite ja väikseste laste puhul - setter täidab ju suurepäraselt sooja, sõbraliku ning pehme "mängulooma" rolli). Enne kutsika võtmist tuleks muidugi lapsele teha igaks juhuks ka allergiasüst, muidu võib kõik väga kurva pöörde saada.

Paljud arstid on arvamusel, et kui koer ja laps elavad samas keskkonnas, kujuneb neil välja üsna ühtne "bakteritebaas", nii et oma koera käest harilikult mingit nakkust ei saada. Ei soovitata siiski lasta koeral toidujäänuseid inimeste nõudelt süüa, kuid probleemiks ei peeta näiteks koeranõude pesemist inimeste nõudega koos. Vanemad ei tohi lihtsalt ka ise laisad olla - sageli veeretatakse õueskäimisest pesemata jäänud käte tõttu saadud viirus koera süüks.

Kennel Clodovech

Märksõnad:

Tagasi