Koerad leevendavad stressiStressis OLLES võid oma koera käpapuudutusest leida enam lohutust kui abikaasa käte vahel. Teadlased andsid 240le abielupaarile ebameeldivaid ülesandeid, pooltel neist oli lemmikloom.

Nad leidsid, et koeraomanike stressitase oli palju madalam ja nad tulid ülesannetega paremini toime neljajalgse sõbra juuresolekul kui abikaasa ligiduses.
Uurijad palusid vabatahtlikel lahendada matemaatikaülesandeid ja panna üks käsi kaheks minutiks jääkülma vette. Mõlemad kaks on teaduslikus eksperimendis tuntud stressitekitajana. Katsete ajal salvestati katsealuste südame löögikiirus ja vererõhk. Koeraomanikud tegid matemaatikaülesannetes vähem vigu ja nende südame löögikiirus ning vererõhk normaliseerusid kiiremini, kui läheduses olid lemmikloomad, võrreldes sellega, kui ligidal oli abikaasa.

Küsitlusest selgus, et varem toetajaks peetud abikaasat tajuvad katsealused ise neid pigem hindava kui toetava kaaslasena.

Võõrad koerad ei mõju rahustavalt. Koeraga peab hästi sobima, et tema juuresolekul end rahulikult tunda. Koera peab armastama. Koera ei pea puudutama ega rääkima temaga, kui tunnete pinget. Piisab, kui ta on samas ruumis. Kuigi koerad jalutasid katsete käigus toas vabalt ringi ja pöörasid harilikult enam tähelepanu uurijatele kui omanikule, oli nende juuresolek omanikule ikka erakordselt rahustav.

Allikas: Naisteleht
Märksõnad:

Tagasi