Küsimus:

Tere!

Probleem selline, et umbes aasta eest hakkas koeral rindkere juures kasvama kasvaja, aasta möödudes on see juba üpris suureks kasvanud. Kasvaja asub kolmnurgas kui inimesega võrrelda. Olen käinud ka arsti juures, seal pole uuringuid tehtud vaid ainult katsutud, et kasvaja on lahtine ning ei kujuta mingit ohtu.

Koeral tervis hea ja energiat jagub, kuid kasvaja ainult kasvab ja kasvab. Kunagi peab see ju ikka halvaloomuliseks minema või tõesti pole sellist ohtu? Ja lisaks küsiksin ka, et kui peaks tulema operatsioon 9 aastasele koerale (hetkel veel 8 ), et kas see on väga riskantne? Sest ta on ikkagi rabeleja ka, et haav võib ju vabalt lahti minna.

Ette tänades,
K.

Vastus:

Kui kasvaja suureneb, siis kindlasti peaks mõtlema selle eemaldamisele. Kas tegemist on hea või halvaloomulise moodustisega selgub enamasti alles peale moodustise eemaldamist laborivastusest. Mida suurem on moodustis, seda raskem on seda eemaldada, kuna kasvaja tuleb eemaldada tervete kudede piirilt aga kui kasvaja on liiga suur ei pruugi kauem oodates enam olla võimalik kogu kasvajat täielikult eemaldada. Lisaks hakkab ju ka suurenev kasvaja segama koera normaalset liikumist, ning me ei tea kunagi, millisel hetkel võib see anda siirdeid teistesse organitesse.

Tänapäeval kasutusel olevad anesteetikumid on palju ohutumad, kui aastate eest kasutusel olnud. Lisaks soovitaks eakamatel loomadel teha ka vereproovi enne operatsiooni. Mida kauem oodata kasvaja eemaldamisega, seda suuremaks see kasvab, pikeneb operatsiooniaeg, ning koeral tuleb ju vanust juurde. Haavale pannakse mitmekihiline õmblus, kui koer ise seda lakkuma ei pääse on väga ebatõenäoline, et haav lahti tuleb. Koerale saab panna krae, vajadusel ka kostüümi.
Operatsioonijärgsel ajal käite temaga jalutamas ainult rihma otsas, jooksmine ja mäng pole lubatud.

Lugupidamisega,
loomaarst Angela Sarapuu

Märksõnad:

Tagasi