Küsimus:

Tere

Meie peres on hetkel 8 aastane saksa lambakoera segu koer (35 kg). Koeral on opereeritud mõlemad põlved põlvesideme rebendite tõttu (operatsioonid on tehtud Tiina Toometi kliinikus dr Marti Lasni poolt). Üks u 4 aastat tagasi ja teine ca aasta hiljem.

Tegemist on üldiselt igati terve ja rõõmsa, liikuva koeraga. Mure on mul tekkinud seoses sellega, et peale pikemaid jalutuskäike, õues ringi jooksmist, mängimist tekib sageli olukord, kus kodus mõne tunni möödudes on koeral raske end püsti saada. Ehk siis, on näha, et tal on just tagumised jalad kangeks jäänud ja tal on ilmselt valus neid liigutada. Kui ta juba end püsti saab ja veidi liigub, siis on kõik korras.

Samas olen märganud ka, et on olukordi, kus ta väldib hüppamist või kõrgemale pinnale astumist (toolile), kuid ei ole kindel, kas see on tingitud just tagajalgade kangusest/valust (aasta tagasi on tehtud talle ka Toometi kliinikus vereanalüüs, mis ei näidanud mingeid haiguseid/probleeme). Igapäevased jalutuskäigud sellist olukorda ei põhjusta, kuna need ei ole meil siis ilmselt nii pikad, et jalgadele liiga teeks.

Minu küsimus oleks eelkõige see, et kuidas ja kas ma saaksin teda aidata. Kas tuleks kasuks toidulisandid (glükosamiin vms)? Spetsiaalsed toidud? Kas peaks koerale võimaldama järk järgult pikemaid jalutuskäike, et jalgu nö treenida või pigem just piirduda üldse lühematega ning piirata tema liikumisvabadust sellistel pikematel jalutuskäikudel, mille tagajärjel võivad jalad ära väsida?

Võimaluste piires (eelkõige ilmaoludest tulenevalt) olen teda ujuma viinud, kuna see peaks liigestele/jalgadele kasulik olema. Eks selline asi kaasne ka mingil määral kindlasti vanusega, kuid kuna koer ise on igati elurõõmus ja "hingelt noor", tahaksin loomulikult, et tema jalad võimaldaksid tal pikalt täisväärtuslikku elu elada.

Ette tänades
Heli

Vastus:

Tere Heli,

Tagajäsemete kangus/nõrkus võib olla põhjustatud erinevatest probleemidest. Kõne alla tulevad liigeseprobleemid, puugihaigused, neuroloogilised probleemid. Enne toetava ravi teostamist tuleks kindlaks teha, mis Teie koera vaevab. Selleks tuleks hinnata jäsemete liikuvust liigestest, vajadusel teostada röntgenpildid, teostada neuroloogiline ülevaatus ning vajadusel saata laborisse puugihaiguste diagnoosimiseks vereanalüüsid vms.

Toetava ravina võiksite proovida liigeste lisandite andmist( näiteks Cosequin), spetsiaalseid toite liikumisprobleemidega koertele võite ka proovida. Sageli liigeselisand ja spetsiaalne toit avaldab liigestele mõju pikaaegselt ehk neid tuleks anda regulaarselt pikema aja vältel.

Liikumine on kasulik, peate ise hindama, kuidas Teie koer koormust talub ja vastavalt temale reguleerima jalutuskäikude pikkust.

Loodan, et sain Teie küsimustele vastatud!

Kõike head Teile,
loomaarst Triin Kass

 

 


Tagasi