Koerapuur ja kutsika puhtusepidamineOlin varem koerapuuride vastane, sest ma ei teadnud, kuidas neid kasutada ja Goya kutsikapõlv sai rahulikult üle elatud ka ilma nendeta. Olles Ian Dunbari kirjutatud kutsika kasvatamise juhendeid, tean, kuidas saab koera puuri ja väikest aedikut või turvaväravaid edukalt kasutada kutsikale puhtusepidamise õpetamisel.

Puuri EI TOHI kasutada karistuseks (mitte visata koera sinna sisse kui ta on midagi halba teinud), vaid see peab olema mõnus turvaline koht, kuhu koer ise eelistab minna. Koera ei tohi liiga kauaks ajaks puuri jätta, kutsikaid võib seal kinni hoida kuni 1 tund, täiskasvanuid kuni 6 tundi.

Kui kedagi kodus pole, hoitakse kutsikat mingis kindlas ruumis, näiteks turvaväravaga köögis, või aedikuga piiratud alas, kus ta ei saa maja hävitada või ennast ohtu seada. Seal peaksid olema tema puur, veekauss, toiduga täidetud närimismänguasjad (nt kong) ja mingi nurgake ajalehtedega, kuhu ta oma hädad võib teha.

Kui oled kodus, aga ei saa kutsikat koguaeg jälgida, hoia teda aedikus või oma puuris. Väikeses puuris, kus on pehme magamisase ja toiduga täidetud mänguasjad, võid teda hoida korraga ainult tund aega. Vii iga tunni järel kutsikas õue (ka siis kui ta puuris ei ole), anna maiust ja kiida, kui ta teeb häda õue ning pärast seda mängi temaga.

Väikese puuri võlu seisneb selles, et kutsikad ei taha tavaliselt oma magamisaseme lähedal häda teha. Kutsikas hakkab vinguma, rahutult ringi kõndima või näitama muid märke, et tal on vaja välja minna ning sina saad ta kohe kiiresti õue transportida.

Aedik on hea, sest kutsikas on ühes kindlas kohas ning sul on teda lihtsam jälgida. Võid aedikut koos puuriga ka vastavalt oma asukohale erinevatesse tubadesse nihutada.

Puuride süsteemist rangelt kinni hoides ning iga tund eeskujulikult kutsikat õue viies on kutsikal väga vähe võimalusi majja häda tegemiseks ja ta seostab pissimist õues olemisega. Mida vähem siseruumides õnnetusi juhtub, seda kiiremini kutsikas õpib, et häda tegemise koht on õues. Saate seda kiiremini puurisüsteemi selja taha jätta ja koeral lasta igalpool kodus ringi joosta. Kutsika vanemaks saades jõuab ta häda ka kauem kinni hoida. Vii vanem kutsikas pärast häda tegemist preemiaks jalutuskäigule.

Kutsika ületoitmise vältimiseks andke talle toitu ainult õõnsate närimismänguasjade seest.

Autor: Jette Feigenbaum, www.tunnekoera.ee

Märksõnad:

Tagasi