Küsimus:

Tere.

Olen juba 12 aastat mõelnud uue koera võtmise peale, tundub, et nüüd on õige aeg.

Olen nüüdseks juba üsna palju lugenud ja uurinud koeratõugude kohta ja kurvastav uudis on, et väga paljudel koeratõugudel on aretamise käigus tekkinud tervisekahjustusi, nõrk immuunsüsteem ja allergiad ning luudeprobleemid.

Mida teha? Kas on võimalik vältida terviseprobleeme tutvudes koera kahe eelneva põlvkonna haiguslooga või ei välista see siiski tüüpilisemaid haigusi? Kas Eestis on veel väiksemaid koeratõuge mis ei oleks üle aretatud ja oleks terved? Mulle väga meeldivad prantsuse buldogid, kuid selgus, et neil on probleeme liigestega ja allergiate ning stressitaluvusega?

Kuidas kontrollida, et kutsikal ei esineks tulevikus haigusi, mida on keeruline ravida?

Ette tänades,
Sigrit

Vastus:

Tere!

Väga tore, et Te enne looma võtmist kaalute otsust põhjalikult. Loomulikult ei saa kõiki haigusi alati välistada ja ka tervetel vanematel võib sündida järglane, kellel esineb terviseprobleeme. Aga kindlasti on haigete loomade järglastel suurema tõenäosusega terviseprobleeme kui tervete vanemate järglasel.

Kui valite tõukoera, siis kindlasti peaks ta olema tõupaberitega. Vanematel peaks olema tehtud tõul ettenähtud terviseuuringud.
Kui vanematel on olnud eelnevalt ka pesakondi, siis kindlasti uurida ka nende tervise ja iseloomu kohta. Ostke kutsikas kasvatajalt, kellega Teil tekib usaldusväärne suhe, kes on avatud ja abivalmis.

Küsige näha kutsikate ema ja võimalusel ka isa. Kui pesakond on sündinud, käige neid vaatamas mitu korda.
Mingit tõugu valides kaaluge kindlasti ka tõu iseloomu omadusi.

 


Tagasi