Koerte DNA uuring avab tõuerinevuse eripäradKoerad varieeruvad oma suuruse, kuju, karvkatte värvi, pikkuse ja käitumise poolest. Kuni tänaseni pole seda laiemalt lahti seletatud, märgib ScienceDaily.com
Kogu saladus peitub geneetikas. Koera DNA sisaldab geene, mis osalevad keha ja kolju kuju, kaalu, karvkatte värvi, pikkuse, käitumise, treenitavuse  ja pikaealisuse kujundamisel.

See põnev teaduslik läbimurre sai teoks tänu  koera geneetika juhtiva institutsiooni Inglismaal asuva Walthami Loomade Toitumise keskuse, Waltham® Centre for Pet Nutrition -- part of Mars®, toel, mis on tegelenud koerte geneetikauuringutega viimased kaheksa aastat. Antud uuringust  saavad potentsiaalset kasu nii koerad kui nende omanikud.

Tänu koerte geneetikauuringutele suudame lahti seletada, kuidas osalevad geenid erinevate tõugude mõjutamises nii füüsiliselt kui käitumise osas.

Koerad on pärinevad hundist ligi 15 000 aastat tagasi. Evolutsiooniliselt on see vaid silmapilgutus. Valikuline tõuaretus „tootis“ omaniku eripärale sobivate  iseloomuomadustega  koeri karjakasvatuse või jahipidamise tarbeks. Tõuaretuse tulemusena on  tänaseks aretatud juba üle 350 erineva tõu.

Kuni tänaseni proovisid teadlased mõista ja lahti seletada, miks suutsid koerad nii ruttu erineda oma füüsilise kui käitumusliku eripära poolest oma metsikutest eellastest.

Rahvusvaheline seltskond teadlasi Ameerikast ja Inglismaalt uurisid koerte geneetilisi näitajaid, et leida koera genoomi - tõu eripära põhjustajat. Kokku uuriti 13000 koera DNA proovi, mis on kogutud koerte DNA panka, mis on ühtlasi maailma suurima andmebaasiga koerte DNA pankasid maailmas.
Tänu sellele suurele andmebaasile saab välja töötada paremaid tooteid ja  paremad ravivõimalusi mis tagavad koertele parema tervise. Samuti aitavad koerte geneetilised uuringud kaasa inimeste terviseuuringutele, sest koerad põevad paljusid inimestega sarnaseid haiguseid.

Esimene geneetiliste uuringute baasil toodetud toode on Ameerikas juba kasutusel ja selleks on The Wisdom Panel MX™ mixed breed analysis test ehk Segavereliste koerte tõu analüüsi uuring.
Tootega saab tutvuda http://www.wisdompanel.com. Toode maksab $124.99

Koera vere ja süljeproov teeb läbi täieliku analüüsi  ja kombineerib koera geeninäitajad, aidates välja selgitada koera päritolu. Saadud tulemus aitab rahuldada omaniku uudishimu ja aitab veterinaaril tänu geneetilisele uuringule leida koerale sobiv toitumine ja vajaduse korral ka ravivõimalused.
Märksõnad:

Tagasi