
Kaikaga koera löömine:
Väga huvitav ja valgusta
v on lugeda kommentaare kus väidetakse, et ainuke viis koerte kaklust lahutada on lüüa tugeva kaikaga pähe. Ja huvitav kuidas selliseid vägivallaga lahutamise kogemusi (mitte ühte, vaid päris mitut) tuleb ette koeraarmastaja inimese elus.
Selleks, et jõuda staadiumi, kus teistele koeraomanikele soovitatakse kaikaga koera löömist ei ole sellise, ainult vägivallas lahendust nägevas inimese puhul kahjuks mingi üllatus. Kakluste ettetulemine just selle inimese elus on huvitav, minu jaoks otsene seos selle inimese enda käitumisega.
Mul on siiani õnnestunud viibida inimeste seltskonnas kel mitme aastakümne pikkuse koerakasvatamise kogemuse taustal ei ole ette tulnud ühtegi juhust kus kaklust tuleks lahutada looma kaikaga pekstes. Ma ei ütle, et kaklusi ei oleks ette tulnud, on. Paraku on näha, et kaikaga löövad ainult need kelle mõistus rohkem ei võta.
Intelligentsed inimesed loovad endale maksimaalsed võimalused kakluse ärahoidmiseks ja kui kaklus peaks ikkagi juhtuma, kasutatakse teisi võimalusi olukorra kontrolli alla saamiseks. Agressiivsus ei lõpeta agressiivsust, elementaarne füüsika seadus räägib sellest kuidas igal reaktsioonil on vastureaktsioon, igal jõul vastujõud.
See tähendab, et kui sa kedagi lükkad või lööd on esimeseks reaktsiooniks vastu lüüa, kui keegi tõstab häält tõstab reeglina ka vastane, kui sa toetad kellegi vastu ja ta eest ära astub siis sa kukud, loogiline? Samuti ei juhita rünnaku olukorras keskendunud looma tähelepanu kõrvale kolmanda isiku püüded midagi teha kuna tähelepanu- ja ohuallikaks ehk suuremaks huviobjektiks on ründealune loom.
Nii inimesel kui loomal on olemas enese alalhoiu instinkt, mis on tugevaim kõigist teistest instinktidest. Kui sa kedagi ründad ja teid mõlemaid omakorda ründab suurem oht, lõpetatakse üksteise ründamine ja analüüsitakse hetkeks suurema ohu suurust , et käituda kas äraootavalt tardudes paigale, põgenedes või rünnates koos suuremat ohtu. See lihtsalt on nii ja sellest õpib koer kõige kiiremini vältima olukordi, mis suurema ohu esile toovad. Kui suuremaks ohuks on kaigas, mis koera poolearuseks lööb, epilepsia hood esile kutsub või eluküünla kustutab siis ei saa seda ühegi poolepealt lugeda õpetavaks juhtumiks (kaklustest hoiduma õpetavast juhtumiks).
Intelligentne inimene peaks soovima olukorda ära hoida kui ei ole võimalik, siis parandada ja eelkõige käitumisest luua kogemust millest õpitakse soovitud käitumist. Se
ega lüües koera tekitad sa temas (võitluse või saagi puhul) soovi vastast või saaki kõvemini hoida, et mitte kaotada! Selleks, et löök mõjuks peab see olema koerale endale ohtlik (alalhoiu instinkti käivitumiseks), tihti peale maandunud löögid on aga vägagi ohtlikud ja võivad väga oluliselt vigastada erinevaid pea osi (alustades põrutatud silmanärvi ja sellest tulenevate hilisemate nägemishäiretega ja lõpetades koljumõradega millega võivad kaasneda koljuluu alla tekkiv paistetus ning selle mõjul tekkinud surve ajule, selle mõju võib jälle olenevalt asukohast mõjutada väga tugevalt koera eluvõimet).
Ühesõnaga lahti saad sa koerad sellise lähenemisega ainult siis kui oled suutnud tugeva pea trauma tekitada (koera ajutiselt uimastada). Sel juhul lülitub sisse enese alalhoiu instinkt ning loom laseb vaenlase või saagi lahti, et mitte ise hukkuda.
On veel palju erinevaid meetodeid mida soovitatakse (inimesel on ju rikas fantaasia), nende hulka kuuluvad:
Tagajalgadest tirimine - miinusteks: proovi sa saada kakleval koeral tagajalgadest kinni, hea reaktsioonikiirus; oma jõudu, et haare oleks nii tugev, et käest ei libiseks; tõmbejõud vastaskoeral sama tegeva inimesega peab olema tugev ja üheaegne; lõpetuseks tee seda nii, et koerte laiali tirimisel ei tekiks kõige ohtlikumaid haavu, rebendihaavu? Ka siis kui koer on piisavalt väike, et haarata keskkohast kinni on võimalikult positiivset tulemust saavutada võimatu!
Munandite pigistamine isastel: kui nendest on võimalik kinni võtta siis on selle võtte kasutamine võimalik, kinnivõtja peab arvestama, et koera hambad pöörduvad sel juhul kohe tema poole ja muudavad koera enda sel ajal abituks teiste hammaste ees. Korduvate kakluste puhul võib tekitada samuti immuunsuse seetõttu on soovitav korduvate kakluste puhul kasutada erinevaid meetodeid.
Koera pikali hüppamine: vahele läinud inimene saab alati hammustada, sellega tuleks siinkohal arvestada. Pikali keeramine mõjub kiirelt ja mõjusalt kui tegemist on ootamatu tegevusega ehk seda tehakse hooga küljelt, turja kohalt peale karates (suuremate puhul ei pruugi selleks jõudu olla ja väiksematele võib haiget teha ja inimese seab alati ohtu). Ning seda saab kasutada vaid siis kui kakluses osaleb tahtlikult vaid üks koertest, kahte koera pikali ei hüppa ega keera ja tulemusena jääd ainult teise hammastevahele ja teed oma koerast hetkeks abitu ohvri.
Kägistamine ehk õhuteede sulgemine ja koera lämmatamine: Hullemal juhul kaasneb sellega teadvuse kaotus, mis toob kaasa ajukahjustused; kergemal juhul peab koer enda päästmiseks teisest lahti laskma. Siin on ohuallikaks aga tekkivad seosed: keda või mida koer näeb enne kägistamist, millist häält kuuleb, mis värvi näeb jne. kuna nähtu seostub tulemiga.
Kui tulem on eluohtlik võib agressiivne koer hakata end alati kaitsema ilma hoiatamata ehk rünnata kui midagi kägistamisele eelnevast olukorrast meenuvat ette tuleb ja arema koera puhul võib usalduse taastamine olla paljudele ülejõu käiv ülesanne ning koer jääb kasutama põgenemist (kui rihmas ja põgeneda ei saa tekib nurkasurumise efekt ja koer ründab taas).
Võitluskoertel käivitub iga lisanduva valuallika peale aina tugevam füsioloogiline kaitserefleks mille tõttu keha summutab automaatselt valu ehk muudab nad seetõttu valu vastu tuimaks (sama toimib inimestel kuid vaid hetkeks kui nt. näppu lõigata, kui nuga on läinud aga sügavamale või on tabanud kuul, kõrgelt kukutud siis ei tunne valu isegi peale traumat tervelt 5 minutit).
See on keha poolt antud oluline aeg, et ennast päästa (vastu rünnata või põgeneda), viimastele aitab kaasa ka kõrgenenud adrenaliini kogus mille toel liikumiseks energia leitakse.
Samad reaktsioonid toimivad ka teiste koerte puhul, mida metsikum koer seda tugevamad on ellu jäämiseks kujunenud alginstinktid. Seega: valu kutsub esile reaktsiooni aga ei pruugi tuua soovitud tulemust.
Kui kaklus toimub on eesmärgiks koerad üksteisest võimalikult kiiresti ja minimaalse ajaga eemale saada ja võimalikult üksteise vaateväljast välja saada, et nad rahuneksid ja saaks vigastusi kontrollida, loogiline? Loomulikult!
Seega kui on õnnestunud koerad ükskõik mis viisil lahutada säilitage kontroll ja tähelepanu, ärge laske end lõdvaks ja vähemalt keerake koerad üksteise vastu seljaga kui eemalduda mingil põhjusel ei õnnestu.
Selge peaks olema, et võitluskoeri ei saa üksteisest lahti neid lüües (nii ärgitati neid vihasemalt teisele peale minema), kaitsekoolituse läbinud koerale ei mõju piits (ta on õpetatud seda ignoreerima) jne. Loogiline? Millised oleksid siis reaalsed võimalused kaklus ilma suuremate vigastusteta lõpetada?
Hääl: Kõige ohutum viis on koolitatud koerale käsk anda ja loota, et käivitub refleks, ähvardavalt ja käskivalt karjatada (hääletoonid mõjutavad koera väga ja tugevam hääl kujutab alati suuremat ohtu)
Vesi: Piisavalt ohutu meetod, mis aga vajab vahendite olemasolu, on kasutada vett. Veega viskamine toimib ainult siis kui vesi maandub õigesse kohta ja tekitab koeras ohutunde! See tähendab, et vesi tuleb visata suunaga eest koera ninale (ninna ja silma sattudes lülitub sisse soovitud instinkt). Vett ei pea olema palju, oluline on koht kuhu ta sattuma peaks (temp, ei ole oluline, kuuma ei tohiks muidugi kasutada) Seega piisab ka täiesti kui sul on vööl kaasaskantav sportpudel millel joomiseks peen avavus ja täitmiseks lai (vesi tuleb kiirelt välja) Kui koerad on väiksemad ja võimalus olemas siis toimib ka koerte vette viskamine (ükski koer ei kakle ujudes).
Iga meetodi puhul on ülioluline tabada ära see moment kus koer on hetkeks katkestanud mingil mõjul oma tegevuse, et ta teisest koerast kiirelt eemale viia.
Veelkord kordan siinkohal, ükski abivahend ei tööta kui ei oska seda kasutada... mitte ükski, olgu kui lihtne tahes:D Seega tee endale abivahendeid ja erinevaid meetodeid kasutades alati selgeks, mis on nende eesmärk, mille põhjal nad töötavad ja kuidas neid kasutatakse eesmärgini jõudmiseks.
Ma saan aru, et kakluste korral on väga raske ka inimesel kõrval ratsionaalselt mõelda ja
oma tegevust ei jõua alati läbi mõelda. Hea on aga kui enne ollakse enda jaoks sellised võimalikud olukorrad läbi mõeldud, see tagab ajule kiire ligipääsu salvestunud infole, mida teha ja sinu shoki seis ja mõttetegevuse lukustumine ei mõjuta negatiivselt sinu tegevust.
Ma südamest loodan, et siinsed lugejad teevad oma koertega tööd, et selliseid olukordi omapoolselt vältida ning, et nende teele ei satu ühtegi sellist olukorda tekitatuna teiste koerte poolt.
Olge võõraste koertega kohtudes alati rahulikud, kui te ei ole olukorras kindlad tehke otsus "põgeneda" (see on tark otsus) ja keerake rahulikult mujale. Kui on tegemist olukorraga kus ei ole võimalik põgeneda (rahvarohked ruumid, kitsad ruumid nt. lift, näitused) siis hoia koera pea kindlalt kontrolli all (kaelarihm lõua alt kindlalt käes), väiksemate koerte puhul hoia neid alati võimalusel süles. Lase oma koer vabalt jalutama ainult siis kui oled veendunud olukorra ohutuses.
Kärt Pingas, koerakuulaja
Tagasi