Kogenematud koeraostjad jäid haigete loomadega kimpu
Neli surnud või haigeks jäänud yorkshire’i terjeri ostnut esitas eelmisel nädalal politseisse avalduse müüja Kristel Lõhmuse kohta, keda mõni loomaarst kutsub Türi-Kristeliks.

Poolteist aastat tagasi kirjutas Järva Teataja tartlasest Inga Roosist, kes andis politseisse koeramüüja Kristel Lõhmuse, kellelt ta oli Järvamaal ostnud yorkshire’i terjeri kutsikaid, kes hiljem haigestusid. Pärast loo ilmumist on ajalehe poole pöördunud teisigi inimesi, kes tahavad Kristel Lõhmuse või teiste haigete koerte ostjate kontaktandmeid.

Eelmise aasta augustis saatis meile abipalve üks rootslane, tänavu mais helistas tartlane Janek Tamm, kelle yorkshire’i terjer vaakus tol hetkel hinge. Tamm sõnas, et pärast oma vana koera saladuslikku kadumist otsustas pere osta hoopis tõukoera.
Kõigist uuritutest hakkas Tammele meeldima tilluke yorkshire’i terjer, kelle karvad peaksid kasvama maani. Internetis sobrades jäi Tammele silma üks kuulutus, mille telefoninumbril ta ka helistas.

Neljandal päeval hakkas koer oksendama

Järgmisel päeval, 15. mail sõitis pere Viljandisse koera vaatama. Kohtumine leidis aset Anttila kaupluse lähedal bensiinijaamas. Lapse kaasa võtnud müüja end ei tutvustanud. «Kaalusime asja ja otsustasime ära osta, ta tegi ka nii hea hinnaga,» sõnas Tamm. Algul küsitud 8500 krooni asemel maksis Tamm 6200 krooni. Ilma paberiteta koer sai kaasa lätikeelse vaktsineerimistunnistuse.

Tamme pere saabus rõõmsalt koju, kaasas äsja ostetud koer. Tamm hakkas innukalt internetist otsima teavet tõu kohta, aga sattus kodulehele ja foorumitesse, kus oli juttu Kristel Lõhmusest. «Helistasin järgmine päev talle tagasi ja küsisin, kas tema on Kristel, ta vastas jah,» selgitas Tamm. «Ta ütles, et kõik, mis ta kohta räägitakse, on loll jutt ja inimesed kannavad ta peale viha.»

Neljandal päeval hakkas koer oksendama ja kõht läks lahti. Esimeses kliinikus määratud ravi ei toiminud ja koer jäi viletsamaks.

Tamm viis looma Tartus Raatuse tänava kliinikusse, kus tehti esimesed röntgenipildid. Diagnoosiks määras arst maosoolte põletiku. Et koer tuli tilgutite alla panna ja seda polnud võimalik kliinikus teha, viis Tamm koera teise kliinikusse, kus ta järgmise päeva hommikul suri. Koeraomanik sai Tamm olla veidi üle nädala. Paberites on kirjas, et surma võisid põhjustada viirus, sooleparasiidid, bakteriaalne põletik, lisatud oli veel elukoha vahetusest põhjustatud stress.

Tamm tunnistas oma rumalust, et ei uurinud kohe, kuidas koeraost tegelikult käib. Müüja nimi tundus ilusat koera nähes täiesti ebaoluline. «Olime nii õnnelikud ja meid see ei huvitanud,» lisas ta. Tammest ainult päev hiljem, 16. mail ostis Türi lillelaada platsi lähedalt bensiinijaamast 8500 krooniga yorkshire’i terjeri tartlane Julia Fokova. Fokova tunnistas, et bensiinijaamast koera osta tundus veidi kahtlane, samas polnud ta kunagi varem looma ostnud. «Ei osanud arvata, et nii võib juhtuda,» sõnas ta.
Fokova ütlust mööda kohtumise ajal kutsikas köhatas paar kord ja müüja ütles seepeale, et see on kutsikate puhul tavaline.

Et Fokova koera enam käest panna ei suutnud ja kõik tundus hea, maksis ta raha ära ja viis koera koju. «Müüja helistas ja tundis huvi, kuidas läheb,» märkis ta.

Mõne päeva möödudes algas koeral tõsine köha. Fokova läks arsti juurde, kus selgus, et koeral on vesi kopsus. Hiljem ilmnesid ka südamehädad. Kliinikus öelnud arstid, et kui koer on ostetud Türilt, on tegemist Türi-Kristeliga. Fokova koer elab, kuid arvatavasti nii kaua, kuni saab rohtusid, sest muidu tulevad hädad kohe tagasi.

Tamme ja Fokova koerad sattusid sama arsti juurde ja nii said koeraomanikud tuttavaks. Eesti yorkshire’i terjeri ühingu kaudu leidsid nad naise, kes oli ostnud 30. aprillil Kristel Lõhmuselt koera, kes jäi samuti haigeks. Üheskoos otsustasid nad teha politseisse avalduse. Lisaks kirjutas avaldusele alla tartlane Angelika Pruel, kes ostis Lõhmuselt koera poolteist aastat tagasi, paraku suri ka see koer uue omaniku juures kahe nädala pärast.

Kogu raha läheb Läti kasvatajale

Kristel Lõhmus on veendunud, et politsei ei saa talle midagi teha, sest ta lihtsalt pole müünud haigeid kutsikaid. Vähemalt mitte enda teada, sest koerad on kõik müügihetkel ju rõõmsad, liputavad saba. Samuti ei pea ostja maksma raha, kui koer tundub talle haige või pole meeltmööda. «Isegi kui tal oli midagi viga, siis mina ei näe ju koera sisse,» lisas ta.

Nii Janek Tamme kui ka Julia Fokova koera olukorraga tuttav Raatuse tänava kliiniku loomaarst Ain Erkmaa ütles, et tema ei saa kinnitada, kas koerad olid haiged juba sündides seega ka siis, kui neid müüdi. Ta lisas, et kui kutsikas pere juurest ära võtta, tekib koeral stress ja tõepoolest võivad haigustekitajad sellises olukorras välja lüüa. Erkmaa pidas üsna kummaliseks kokkusattumuseks, et ühe koeramüüja loomadega on nii palju probleeme. Lõhmusel on sellele küsimusele lihtne vastus: see on nii õrn tõug. Koeri saab ta väidetavalt ühelt Läti sõbrannalt, kellel aitab neid Eestis müüa. Just aitab, sest raha ta enda väitel müüdud koerte pealt taskusse ei pane. Lõhmus sõnas, et tema tasu on võimalus käia oma paberitega yorkshire’i terjerit tasuta paaritamas. Tema koeral sündivad kutsikad saab ta ise maha müüa – see on siis tema tulu.

Oma isiku hoiab Lõhmus enda ütlust mööda salajas selle pärast, et tema kohta on nii palju halbu artikleid kirjutatud ja jutte räägitud, nii et ta ostja võib tema nime kuuldes ehmuda. Iial ei või teada ka, kes tuleb ostjat mängima või milline inimene on teisel pool telefonitoru otsas, seepärast ei kutsu Lõhmus kunagi inimesi enda koju koera vaatama. Samuti ei taha Lõhmus igasugustele oma kontonumbrit anda. «Ma ei taha näidata, et mul sellised arved kontole tulevad,» lisas ta.

Uurimine koeramüüja süüd ei tuvastanud

Eesti yorkshire’i terjerite tõuühingu juhatuse liige Anne-Ly Palits on olnud Kristel Lõhmuse nime ja koertemüügiga kursis paar aastat. Ta märkis, et ei tea ühtegi teist yorkide müüjat, kellega oleks nii palju probleeme. Ühingu kodulehel ripub praegu üleskutse, et ühendust võtaksid kõik Kristel Lõhmuselt koera ostnud inimesed, kelle loom on hiljem haigestunud. Palits lükkas kindlalt ümber väite, nagu oleks tõug väga õrn, mistõttu võiks haigete ja surevate koerte hulk olla nii suur.

Palits märkis, et korralik koertemüüja annab alati kaasa tervisetagatise. «Kui juhtub, et koeral on kaasasündinud tervisehäda, maksab kasvataja raha tagasi või annab uue kutsika, mis on elementaarne.» Kindlasti tuleb Palitsa ütlust mööda sõlmida ostu-müügileping, kus on täpselt kirjas nii koera kui ka müüja andmed.

Palits märkis, et kui inimene soovib tõukoera, võiks ta osta paberitega looma, sest ilma ei hoia kokku, kui arvutada juurde võimalikud ravi- ja kohtukulusid. Tema teada võib juba 10 000 krooniga saada Lätist paberitega yorkshire’i terjeri. Samuti ei müüda koera mõne päevaga, selleks kulub kuid.

Poolteist aastat tagasi tartlase Inga Roosi politseisse antud asi lõppes Kristel Lõhmuse õigeksmõistmisega.
Kriminaalmenetluse lõpetamise määruses on selgitus, et kutsikate haiguse kohta ei saa hinnangut anda nende välimuse põhjal, selleks tuleb pöörduda veterinaari poole.

Kui ostjad on nõus ostma koeri ilma kirjaliku lepinguta, kus on fikseeritud vastutus, järelikult võtsid ostjad koos koera omandamisega ka vastutuse koera eest enda kanda.

Samuti ei tuvastanud eeluurimine, et Kristel Lõhmus oleks varalise kasu saamise eesmärgil loonud inimestele ebaõige ettekujutuse koertest ning müünud teadlikult haigeid ja mitte tõupuhtaid koeri, mistõttu ei saa teda süüdistada kelmuses.

Allikas: Järva Teataja

Tagasi

Kommenteerida saavad ainult registreerinud kasutajad.