Küsimus:

Meie 9-aastasele bokserile tehti sügisel kaks piimanäärmekasvaja operatsiooni ning eemaldati kokku viis nisa. Üks mügarikest osutus halvaloomuliseks. Röntgen ja ultraheli siseelundites siirdeid ei näidanud, koer taastus mõlemast operatsioonist kiirelt ja erilisi komplikatsioone ei olnud. Kuid praktiliselt kohe peale teist operatsiooni tekkis tal imelik kärna moodi asi kõhu alla.

Arvasime alguses, et side on lihtsalt naha katki hõõrunud, kuid aja möödudes kärn ei paranenud. Vastupidi, läks aina hullemaks, hakkas laienema ning muutus lahtise haavandi sarnaseks. Loomaarst ütles, et tegu on nahavähiga ning kuigi harva, tuleb vahel ette, et peale piimanäärmekasvaja eemaldamist lööb kasvaja välja just selliselt, kõhualuse nahakasvajana. Koer on ise väga reibas ja rõõmus, sõõgiisu hea. Kõhualust ta ei laku ja näha on, et see ei põhjusta talle valu.

Tahaksin natuke selgust, et mida selline kasvaja endast kujutab ja milleks me peaksime valmis olema. On mingit lootust, et see kasvaja võiks ise taanduda? Saaksime me ise selleks midagi teha? Kui kiirelt see edasi areneda võib ja kuhu ta üldse areneb? Kas üks hetk võib terve koera kõhualune olla kärnas? Hakkab ta millalgi ka koerale valu tegema?

Kui leidub mõni hea internetilink informatsiooniga, oleksin väga tänulik. Võib ka olla inglisekeelne.

Vastuse eest ette tänades,
Külli Voit

Vastus:

Seda, kas tegemist on nähavähi või millegi muuga, saab siiski kindlalt väita, kui kahjustatud kohast on võetud nahaproov ja histoloogiline uuring kinnitab pahaloomulist kasvajat (näiteks nahalümfoom).

Kas piimanäärmekasvajatest võeti proov ja saadeti laborisse? See vastus võiks anda natukenegi viiteid, millega tegemist võiks olla. Samas võib olla tekkinud ka täiesti uus patoloogia, millel ei ole eelnevate kasvajatega mingit seost. Kirjelduse järgi ennustamine on väga ebapädev tegevus. Ilmselt oleks mõistlik külastada uuesti loomaarsti (soovitavalt mõnd nahahaigustele ja/või onkoloogiale spetsialiseerunut) ja sel teel leida küsimustele vastused. Lahtine haavand vajab kindlasti kohest sekkumist isegi siis, kui see ei tundu looma häirivat.

dr. Tiina Toomet

Märksõnad:

Tagasi