Koolitus - Käsklus "Siia" ja "Kõrval"
Harjutatakse pika rihmaga. Koerale antakse käsklus "siia", näidatakse maiust ja tõmmatakse rihmast. Koer peab peremehe ette istuma. Selleks, et koer tuleks kiiresti ja hasartselt on soovitav alguses koerast eemale joosta(tagurdada). (Vajadusel näita talle ka peibutist ja koera lähenedes too see enda jalgade juurest kõhu peale- nii jääb koer iseenesest istuma koon maiuse poole suunatud. Koer kipub siin üles hüppama, kuid harjutuse algstaadiumis pole see segav, sest tähtsam on ju juurdetulek.) Sellega tõmmatakse ühtlasi ka koera tähelepanu endale.

Kui kutsikas on saanud õige kasvatuse, pole see harjutus koerale raske. Kuid peab meeles pidama, et enda juurde kutsumine ja seejärel rihmaotsas kojuminek, tähendab koerale vabaduse piirangut. Seepärast peab veidi kavaldama. Kui kutsud koera enda juurde ära pane teda kohe kinni vaid saada uuesti jalutama. Nii tehes ei tea koer kunagi, milleks just teda kutsuti.

Alati kui koer tuleb sinu juurde, kiida teda kõvasti. "SIIA" käsklus on kõige olulisem käsklus ja koer peab olema kindel, et peremehe juures on hea ja turvaline olla. Kui koer tegi lolluse ja sa kutsud ta enda juurde - ära kunagi pahanda, sest sellel momendil ta täitis  sinu käskluse, käskluse "siia".

Käsklus kõrval

Peale käsklust "siia" antakse koerale käsklus "kõrval". Koer peab peremehe paremalt poolt seljatagant mööda liikuma peremehe vasaku jala kõrvale ja istuma. Selleks võib teha parema käega kerge tõmbe rihmast ja suunata koer seljatagant mööda vasakule küljele (peremees ise ei tohi asendit muuta). Alguses on see koerale arusaamatu ja võtab aega, hiljem läheb kiiresti.

Ära nõua koeralt iga kord peale siia käsklust kõrvale tulekut. Võib juhtuda, et koer jätab ees peatumata ja läheb koheselt peremehe vasakule küljele. Seda aitab ära hoida ka see, kui koer saab alati peale siia käsklust maiust. Tavaliseim viga ongi, et koerale antakse maiust alles siis kui ta on vasakul küljel. Nii kipubki koer koheselt kõrvale ja jätab ees peatumatta.(Olen ise kasutanud veel moodust, et peale juurdekutsumist annan  käskluse lama siis istu ja alles seejärel kõrval. Koer peab ootama käsklust, mitte kui masin täitma täpset skeemi! Selline harjutuste tase tuleb kõnealla aga alles siis, kui esimesed oskused käes!)

Autor Anu Oks

Märksõnad:

Tagasi