Koolitus - oskused ja nende kujundamineVilumuste kujundamise 3 etappi

1. Kestab 3 – 10 päeva, sõltub koerast.

See etapp sisaldab kuni 7 harjutust (soovitan algetapil mitte üle kolme eritüüpse harjutuse), mida iga päev korratakse 5-20 korda, olenevalt raskusastmest. Harjutuste vaheline paus on 3-5 minutit. Iga harjutust kinnistatakse kiituse ja maiusega või mänguga. Peale igat harjutust antakse koerale veidi vabadust (kõige parem on veidi koos koeraga mängida).

Järgnevatel päevadel vaheaegu järjest lühendatakse. Koera aktiivne ja tõrkumatu käsutäitmine (ilma segavate faktoriteta) näitab, et koer on omandanud õpetatu.

2. Tingitud reflekside keerukamaks muutmine kuni vilumuse omandamiseni.

Olenevalt koerast kulub selleks 1-2 kuud. Keskmise raskusega vilumusi õpetatakse 3-5 korda nädalas, 2-5 harjutust korraga. Etapi algul antakse veel 100% kinnitust (maiust või mäng), mis aga aegamööda läheb 75% siis 50% ja lõpuks 25%.

Dressuuri lõppedes alati koera kiidetakse ja mängitakse temaga. Liikumised, mis on eriti rasked harjutatakse eraldi osadena, mis hiljem ühendatakse. NÄITEKS: käsklused – too, edasi. Dressuuriaega pikendatakse 20-40 minutini, harjutuste vahel on puhkepaus 10-15 minutit.

3. Vilumuste täiustamine kuni tõrkumatu käsutäitmiseni rasketes tingimustes (vihm, palavus jne.)

Oluline etapp teenistuskoertele (jälitus – narkootikumi – jne. koertel). Etapp kestab 1,5 – 2 kuud. Harjutused võivad kesta kuni 5-6 tundi. Koer peab suutma pidevalt tööd teha 1-3 tundi ja peale väikest puhkust jätkama. Siin pole mõeldud, et koer iga päev nii suurt koormust peab taluma, kuid ta peab olema suuteline vajaduse korral seda tegema.

Ülisuuri koormusi rakendatakse ainult üks kord nädalas ja sellest piisab, et koer vajaduse korral peab vastu teenistuses vajaminevale koormusele. Teistel päevadel on treeningud tunduvalt kergemad.

Autor: Anu Oks

Märksõnad:

Tagasi