Küsimus:

Tere,

meil on 8 kuune isane Rhodesian Ridgeback. 4 kuusena jäi kõrvapõletikku, saime raviks põletiku rohtu  tablettidena ka tilku kõrva. Põletikust saime lahti, aga pidevalt pidime kõrvu puhastama, sest ta hakkas oma kõrvu kratsima ja tihedalt pead raputama.

2,5 kuud tagasi avastasime, et ta oli oma kõrvaotsa katki kraapinud ja sealt hakkas immitsema verd. Pöördusime arsti poole, kes soovitas haava kuivatada BACIBACT pulbriga, mis pidi haavale kooriku peale tegema. Siiani pole me suutnud haava korda saada, kõrvaotsa on tekkinud lohuke, nagu keegi oleks otsast tükikese hammustanud, nii kui pead raputab, nii on haav uuesti lahti ja verd igal pool.

Pöördusime uuesti arsti poole, saime põletiku rohtu ja vedela põletiku rohu, mis pidi aitama, kahjuks ikkagi tulutult. Nüüd on ka teise kõrva otsa väike haav tekkimud, mis samuti veritseb. Ostsime krae, et ta ei saaks kõrvu kratsida, aga õue minnes, kui väljas on külm, on löönud verised haavad ka kõrva kohale pea peale, karvadest tuleb verd, toas olles pesen pea puhtaks ja sealt ennem verd ei tule, kui välja läheme, siis kõik kordub ja kõrvaotsad ning pea õuest tulles taas verised.

Me juba kardame tema pea raputamisi. Mida me peaksime tegema, mida arsti poole pöördudes küsida või nõuda, siiani pole abi saanud. On soovitatud ka haav kinni põletada, aga kas see on ikka kõige parem variant? Saadan pildi katkisest kõrvaotsast.

Ette tänades, Anne

Vastus:

Kirjutate, et kõrvapõletikust saite lahti, aga pidite pidevalt kõrvu puhastama, sest ta kratsis ja raputas pead. Kas viimase 2,5 kuu jooksul on mõni loomatohter ta kõrvu kontrollinud ja need terveks tunnistanud?
See on väga tähtis, sest seni kui koer põletikust tingituna oma kõrvu kratsib ja pead raputab, ei saa kõrvaotsa tekkinud haav kuidagi paranema hakata.

Kui kõrvad on tõesti terveks tunnistatud, siis tuleb haavaga tegeleda. Krae on väga hea, aga sageli sellest ei piisa. Vahel võib kasu olla mõnest pehmendavast antibiootikumisalvist, mida pidevalt haavale määrida. See hoiab kahjustatud koha pehme ja ei lase kärnal tekkida. Kärna või kooriku äratulekul tekibki ju veritsus uuesti. Niisugustel juhtudel, kui kõrvaotsa veritsus ei taha ega taha sugugi seisma jääda, on abi olnud väikeset plastilisest operatsioonist. Veritsev koht lõigatakse lihtsalt kiilukujuliselt välja.

dr. Tiina Toomet

Märksõnad:

Tagasi