Küsimus:

Tere.

Meil jälle suur mure.
Meil on kohe varsti nelja aastaseks saav isane eesti hagijas. Jahil ei käi, elab toas. Eelmise aasta jaanipäeva paiku-ilmad tohutult palavad- käisime temaga lähedalasuvas karjääris ujumas. Muidugi sõitsime sinna autoga ja koer vahtis rõõmsalt minu süles aknast välja. Seda ujuma minnes. Tagasitulles panime aknad kinni-koer oli ju märg. Siis tuli jaanipäev oma grillimiste ja muu sellisega. Ja siis see hakkas.

Alfons st. meie koer hakkas esialgu paremat kõrva sügama. Algul natuke ja harva. Mida aeg edasi seda hullemini. Rääkisime loomaarstiga, see arvas et äkki mingi toiduallergia- grill liha jms. Nõus. Viisime ta äärmuslikule dieedile. Esimene päev ainult kartul ja natuke lahjendatud hapukoort. Edasi pisut kanaliha. Siis juba ka pisut putrusid, lambaliha jne. Midagi ei muutunud.

Augusti lõpus hakkas koer järsku peale selle, et kõrv oli sees must ja põletikus, veel ka kohutavalt jooma ja sellest tulenevalt ka meeletult tihti pissima. Koer, kes pissis tuppa viimati kolmekuuselt, tegi seda järsku. Ja mitte meelega. Käik arsti juurde, uriini analüüs ja kõik muu, välistas õnneks hullema mida kartsime- diabeedi või neeru puudulikkuse. Selgus hoopiski, et põletikus olid pärakupaunad. Need tehti tühjaks, loputati läbi. Saime süstid ja lõpuks ka terveks. 

Nüüd pool aastat hiljem kordus sama. Küll juba vähe kergemal kujul, kuna niipea kui kõrva kratsima hakkas, kihutasime arsti juurde. sama protseduur, 5 päeva tablette ja rahu majas. Nüüd aga uus häda. Koer, kes magas muidu öösiti mu kaisus nii kõvasti, et varas oleks ta enda ära viia võinud- ärkan juba neljandat ööd sellepeale, et ta hirmsasti oma pärakut lakub. Esialgu tormasin temaga öösel välja, arvates, et ehk tahab kakada. Ei taha. Eile tõin ussirohud-arvasin, et ehk mingid parasiidid. Täna öösel lohistasin ta vanni ja masseerisin natuke pärakupaunasid. Kas oli asi vannis või milles, aga natuke nagu jäi rahulikumaks. Täna undab jälle saba püsti mu kõrval. Käisime pika ringi metsas, uurisin ta väljaheidet- mingit ussi ma sel küll ei näinud. Mis võimalused veel?

Ootan tänuga vastust.
Anu

Vastus:

Siin on mitmeid probleeme läbisegi.

Kirjutate, et kõrvapõletik on alates eelmise aasta juulist korduvalt tagasi tulnud. Korduva kõrvapõletiku põhjus on enamasti toidu- või tolmuallergia. Toiduallergia väljaselgitamiseks on dieet ainus võimalus. Dieedi mõte seisab selles, et koerale antakse 1,5 kuu jooksul sellist toitu, kus pole ühtegi niisugust valku, mida koer enne saanud oleks. Kuna väga sageli on koerad saanud nii kana, kala, piima, mune, sea-ja loomaliha, siis sageli ei jäägi muud üle kui mõne metsloomavalk, sojavalk või kuivtoit muundatud valguga. Kui  naha- või kõrvaprobleem 1,5 kuu jooksul laheneb, siis oli eelnevalt söödud valk „süüdi“ ning sellist toitu tuleks edaspidi vältida.

Teie koera puhul ei ole vist seda dieedi põhimõtet rakendatud, sest olete läbisegu söötnud just niisuguseid valgulisi komponente (piimavalk, kana), mille suhtes koerad sageli allergilised on. Seega ei saa selle põhjal järeldusi teha, kas koeral võik olla toiduallergia või mitte.

Liialdatud joomine ja pissimine võib tähendada mitmeid tõsiseid sisehaigusi, aga õnneks on need vereproovidega välistatud. Kas koer ei saanud kõrvapõletiku tõttu mingeid hormoonpreparaate tablettide või süstina. Kirjutate, et kui kõrv jälle haigeks jääb, saate 5 päeva tablette. Kui tegemist on prednisolooni või mõne analoogiga, siis need põhjustavad liigjoomist ja pissimist üsna sageli.

Kui ussirohud on antud ja pärakupaunad tühjenevad regulaarselt, siis võib sabaaluse lakkumise põhjuseks olla näiteks pärmseentest põhjustatud nahapõletik. Pesu põletikuvastase shampooni või lahja äädikalahusega võib abiks olla, aga eelkõige soovitaks koera näitamist mõnele nahahaigustele spetsialiseerunud arstile. Eriti kui kõrvapõletik ikkagi kipub korduma.

dr. Tiina Toomet

Märksõnad:

Sind võib huvitada veel:


Tagasi