Kuidas kutsikat õpetadaEsiteks peab őppimine olema kutsika jaoks nauding. Mida varem me alustame kutsika őpetamist, seda enam kinnistub see tema mällu. Kőige őpihimulisem on kutsikas 8 – 12 elunädalal, kőik sellel ajal kogetu ja őpitu siirdub talle püsimällu. Seda aega peaks vőimalikult palju ära kasutama. Kutsikat őpetatakse alati mängides, et ta ei kaotaks motiveeritust. Mida rohkem on kutsikal erinevaid kogemusi, seda rohkem areneb tema aju.

Toeta alati oma kutsika őnnestumisi, praegu on eesmärk talle käskude tähendused selgeks őpetada, ta ei peagi neid perfektselt sooritama. Nőudmine jms. tuleb kőik hiljem. Kutsikat őpetades tuleb olla rahulik ja heatujuline. Kui sa oled väsinud, ära paem hakka teda treenima, koer tajub, kui sa südamega ei ole asja juures. Kutsikat ei tohi mitte mingil juhul ära väsitada, seega őpi kohe märkama, kui kutsikas hakkab väsima. (ta tähelepanu väheneb, ta hakkab ennast sügama, nihelema jne).

Esimesed treeningud ei tohiks kesta kauem kui 5 minutit. Dresseerimist alustatakse vaikses kohas omaenda kodus. Edaspidi, kui kutsikas juba kuuletub käsklustele hästi, siirdutakse järk järgult raskematesse kohtadesse. Pőhimőtteliselt nii – kodus ühes kindlas ruumis, seejärel igal pool kodus, koduőues, järgmiseks vőőras, kuid rahulikus kohas, siis treeningplatsil ja seejärel juba rahvarikkamates kohtades. Hiljem tuleks treeningpaiku vahetada, et säilitada koera huvi dressuuri vastu.

Käsklusi antakse normaalse häälega, mitte mingil juhul nőudlikult karjudes! See kehtib ka täiskasvanud koerte koolitamisel – ideaalne on, kui koer reageerib su käsklusele ka siis kui sosistad. Kasuta vähemalt esialgu mingit kindlat intonatsiooni.

Ühtegi käsklust ei korrata, kőik käsklused antakse vaid üks kord! See kehtib ka kutsika kohta. Koera kiites tuleb olla innustunud ja helde, naeratage. Kőigepealt őpetatakse kutsikale ta nimi ja tehakse temaga ohtralt kontaktiharjutusi.

Seejärel őpetatakse käsklus “Siia”. Järgnevalt őpetatakse kutsikas istuma, seejärel tuleb lama, kőrval kőndimine ja seisa. Kui istumine on juba hästi selge vőib kohe järgmiste harjutuste juurde minna. Enne kui teil pole moodustunud oma kutsikaga kontakti, pole mőtet teda ka őpetama hakata.Väga nutikas on alati, kui kutsikas hakkab ise omaalgatuslikult istuma, lamama vői seisab, talle vaikse häälega korrata mida ta antud hetkel teeb. Ta hakkab üsna ruttu sőna ja tegevust omavahel seostama.

Algkoolitusel kaela- ja jalutusrihma pole vaja kasutada. Rihma ei tasuks üldse enne kasutada, kui rihmaotsas käimine on kutsikale segeks őpetatud, vastasel juhul on rihm tema jaoks pőnevam, kui koolitus.

Istumine. Seisa kutsika ees ja näita talle toidupala. Hoia toidupala paremas käes ja vii see aeglaselt kutsika pea kohale – kutsikas istub. Kohe kui näed, et ta hakkab painutama oma tagajalgu, ütle “Istu” ja kui ta istuma jääb, kiida teda ohtralt ja anna maiust. Üldiselt on istumise őpetamine kutsikale väga lihtne. Lase tal paar-kolm sekundit istuda, seisa ise samal ajal rahulikult ja siis ütle erksa, innustava häälega nt “Jaluta” (vői sinu vabalt valitud sőna), millega lőpetad harjutuse.

Sa vőid pisut þestikuleerida, koeraga mängida vői teha midagi, et koer saaks aru mida tähendab “Jaluta”, istumisasendist püsti tőuseks ja ennast vabalt tunneks. Seda sőna tasuks juba esimestest kordadest alates kasutada selleks, et koer hiljem omavoliliselt käsu alt välja ei tuleks.

Kui tunned, et koer saab juba aru, mida tähendab sőna “Istu”, siis hakkad teda tasapisi pikemalt istuma jätma. Ütled “Istu”, kutsikas istub, annad talle maiust ja astud rahulikult paar sammu tagasi (näoga kutsika poole), ja siis astud kohe jälle tema juurde tagasi ning annad talle maiust. Esialgu piisab paarist sammust, hiljem liigu juba kaugemale ja siis kutsika külgedele ja lőpuks juba ümber kutsika. Oluline on, et sa iga natukese aja tagant lähed istuva kutsika juurde tagasi ja annad talle maiust. Ta ei tohi enne püsti tőusta, kui ütled talle “Jaluta”. Juhul, kui ta harjutuse ajal püsti tőuseb, mine sőnatult tema juurde ja vajadusel őrnalt tagumiku peale vajutades, “sunni” ta tagasi istuma, muidugi ära unusta siis teda koheselt kiitmast.

Lamamine. Kutsikale lamamise őpetamisel ei peaks tähelepanu pöörama, kas ta lamab kőhuli vői külitades, tähtis on, et ta őpib, mida tähendab käsklus “Lama”. Muidugi on tore, kui ta kohe seda őigesti tegema őpiks, aga ma arvan, et ta őpib seda niikuinii. Kui kutsikas istub, pőlvita tema ette vői kőrvale. Pane maius tema nina juurde, vii maius tasapisi ettepoole ja alla, kui kutsikas hakkab pikali heitma, ütle “Lama”, kui ta juba lamab, pane maius kohe tema esikäppade vahele maha ja kiida teda ohtralt. Kui kutsikas enne lamama jäämist tahab üles tőusta, vőid őrnalt asetada käe ta selja tagumisele osale, kuid ära suru ta tagumikku mitte mingil juhul allapoole. Sul tuleb talle lihtsalt märku anda, et ta üles ei tőuseks. Niimoodi tuleb vőibolla mitmeidkümneid kordi harjutada, oleneb kutsikast. Mőni őpib ju väga kiiresti, mőni aeglasemalt. Kannatlikkus viib ju alati sihile!

Järgmine etapp on see, et annad talle käskluse “Lama”, ise tema ees püsti seistes. Kui koer lamab, pane talle maius alati esikäppade vahele, ära anna seda käega talle otse suhu! Seejärel toimid nagu käskluse “Istu” puhul, ehk hakkad talle őpetama lamama jäämist, liikudes alguses paar sammu tagasi jne. nagu eelnevalt käskluse “Istu” puhul kirjeldasin.


Kőrval kőndimine. Seisa nii, et kutsikas jääb su vasaku jala juurde, paremas käes hoia maiust. Hoia maiust tema nina ees ja liigu aeglaste lühikeste sammudega edasi, kutsikas järgneb maiusele, samal ajal ütle “Kőrval”. Liigu alguses otse, aeg ajalt koerale maiust andes ja teda kiites, siis pööra aeglaselt paremale ja kui kutsikas juba oskab kőrval käia, siis vasakule. Maiust anna alati parema käega ja nii, et koer jääks su vasaku jala juurde. Hea on sama harjutuse ajal kohe őpetada, et sinu peatumise korral jääks kutsikas su vasaku jala juurde istuma. Kőige lihtsam on seda teha sellises kohas kus kutsikast vasakule poole jääb sein, siis ta ei jää viltuselt istuma. Kutsikas jalutab su kőrval, jää seisma (NB! Nüüd pead sa olema maiuse vőtnud oma vasakusse kätte!), tősta vasak käsi aeglaselt koos maiusega kutsika pea kohale, ta istub automaatselt, anna talle maius (vasaku käega) ja kiida. (Ei ole vaja anda käsklust “Istu”).

Edasi liikumiseks, anna käsklus “Kőrval” vői kui lőpetad harjutuse, siis käskluse “Jaluta”. Ideaalne on, kui koera ja omaniku vahel on kőrval käimise ajal silmkontakt!

Seismine. Nagu istumise ja lamamise puhul, tasub ka seismise ajal kutsikale öelda “Seisa”, et ta seda tegevust teatud sőnaga seostaks. Muidu on seismise őpetamiseks järgnevad meetodid, ma ei oskagi öelda, kumb on parem, minu meelest oleneb see konkreetsest koerast. Esimene – kükita koera kőrval ja ütle “Seisa”, vajadusel koera vasaku käega őrnalt kőhu alt toetades, paremaga annad koerale maiust.

Teine – seisad ise koera ees, ütled “Seisa”, vajadusel aitad koera käega kőhu alt ja paned maiuse talle esikäppade ette, kuid esikäppadest nii kaugele, et koer ei peaks ennast sellest asendist liigutama. Kui valid teise variandi, siis tuleb meeles pidada, et koerale ei anta maiust käest! Teine variant on selles mőttes parem, et ise saab vabamalt liikuda ja on lihtsam koera őpetada seismisasendisse jääma. Nagu stumise ja lamamise puhul, saab ka seda harjutust keerukamaks teha, jättes koera seisma, ise liikudes.


Mida siis kutsika dresseerimisel meeles pidada:

  • Ära dresseeri väsinud kutsikat
  • Őpeta pigem 10 korda päevas pool minutit korraga, kui nii pikalt, et kutsikas ära tüdineb ja ära väsib!
  • Kutsika őpetamise eesmärk on see, et ta saab käsklustest aru, on ülekohtune nőuda, et kusikas kuuletub kiirelt ja täidab käsklusi perfektselt!
  • Käsklusi antakse ainult üks kord!
  • Enne kui käskluse annad, ole kindel, et sul on koeraga kontakt!
  • Käsklus anna selge, normaalse häälega!
  • Oota paar sekundit, enne kui koera käskluse sooritamisel aitama hakkad! Nii aktiviseerid ta ajusid, anna talle mőtlemistööd
  • Ära unusta kunagi kiita!
  • Hoolitse selle eest, et őppimine on koerale huvitav, ära őpeta koera monotoonselt ja mehaaniliselt!
  • Mőtle kőik harjutused enne läbi, soovitav on pidada harjutuspäevikut.
Märksõnad:

Tagasi