Kuidas meisterdada kuutiTalvele vastu minnes ei tohiks unustada ka oma lemmikloomi. Viimane aeg enne külmade ja lume tulekut on ehitada või parandada õues elava koera kuuti, kirjutab SL Õhtuleht .

Talveks võib õue jätta vaid sellist tõugu või tüüpi koera, kellel on piisavalt tihe ja paks aluskarv. Kuid ka selliseid loomi tuleb kaitsta niiskuse ja tuuletõmbe eest. Valmis koerakuute saab osta aia- või kodu kauplustest, samuti lemmikloomapoodidest.

Internetist ning kuulutusteajalehtedest võib hea otsimise korral leida meistrimehi, kes oskavad koerale maja teha eritellimisel ja sellise, mis sobib ka aia ülejäänud miljööga.

Kuudi hinnad on erinevad, olenedes suurusest ja eri soovidest ning ka kohaletoimetamise võimalusest. Askeetlikumad mudelid maksavad 2700, asjalikumad umbes 5000 krooni.

Joonisel olev kuut on mõeldud 50-60 cm turjakõrgusega koerale ehk sobib enam-vähem saksa lambakoerale. Kui koer on suurem või väiksem, võib mõõdud vastavalt ümber arvestada. Koera majake ei tohi olla liiga suur, sest siis ei jõua loom seda oma kehaga soojaks kütta. Samas ei tohi kuut olla ka liiga väike, kuna koer soovib end ehk vahel välja sirutada.

Kuudi sisepinnamaterjaliks sobib vastupidav ja kergesti puhastatav vineer, välispinna võib katta laudadega, välisviimistlus võib haakuda krundil oleva maja stiiliga. Efektse mulje jätab see, kui kuut on justkui elumaja vähendatud mudel.

Kuna koer kasutab kuuti aasta läbi, võib selle seinad, katuse ja põranda soojustada. Sobivad nii soojustusvillad kui ka penoplast. Temperatuur kuudis ei tohiks langeda alla +5 °C. Samuti peaks selle põhi asetsema veidi maapinnast kõrgemal. Internetifoorumites on leidlikud loomapidajad soovitanud kuudi alusmaterjaliks nii «euroaluseid» kui ka nurkade alla seatud telliskive. Euroaluse, mis on suurem kui kuudi põhi, võib sättida nii, et kuudi ette tekib justkui terrass. Sellist luksust oskavad koerad muide väga hästi hinnata.

Joonisel toodud kuudi eluruum tuleb eraldada esikust vaheseinaga. Aken peaks olema kuudi selles küljes, kust koeral on parem ülevaade õuel toimuvast. Tavaliselt valitakse ka kuudile selline asukoht, kus koer saab aknast jälgida nii maja välisust kui ka aiaväravat.

Sissepääsuava peaks olema paraja suurusega, nii et koer sellest vabalt sisse-välja käia saaks. Ukse ette võib kinnitada tüki tihedat riiet, mis kaitseb kuudi esikut tuule, vihma ja lume eest. Et elupaika oleks hõlbus puhastada, on soovitatav teha lahtikäiv katus.

Kuudi põhi on kõige sobilikum katta heintega. Vana vaip või mantel pole kuigi head lahendused, sest sügisese märja ilmaga vettivad läbi nii villased kui ka tehismaterjalid ega kuiva ära ka järgmiseks suveks. Heinu saab osta lähemast hobusetallist, loomakasvatustalust või lemmikloomapoest.

Märksõnad:

Sind võib huvitada veel:


Tagasi