Kuidas mõista koera meeleolu ja kehakeelt?

Tee oma koera dresseerimine lihtsamaks ja ka endale meeldivamaks. Lihtsalt mõista, et ta üritab sinuga kommunikeeruda mitte ainult haukudes ja saba liputades. Koer väljendab oma tundeid ka kõrvade, saba, käppade, suu ja muu kehakeele abil, ning see muudab teie mõlema elu kergemaks ning lihtsamaks, kui sa õpid tema kehakeele signaale õigesti lugema.

Lühike õpetus koera põhilise kehakeele lugemisele:

Dominantne - Sa märkad, et dominantsel koeral on kõrvade asetus sirgelt ülespoole või ettepoole, suu kinni või veidi lahti ning silmad laialt avatud või lausa põrnitsevad. Keha on jäik ja kõrge, kuklakarvad võivad olla püsti, saba on jäik ning kehast eemal ja võib olla turris.

Sõbralik - Sõbralik koer on “elavate” kõrvadega, avatud silmadega, lõdvestunud suuga. Liputab saba või lausa kogu tagumikku, võimalikud on lühikesed haukumised.

Mänguhimuline – Ettepoole kummarduv keha ja aktiivselt liputatav saba  tähendab: "Mängime!".

Alandlik - Koer, tahapoole hoiduvate kõrvadega, suletud silmadega ja tõstetud käppadega näitab äärmist alandlikkust. Koer pole õnnelik, kuid näitab, et ta ei ründa.

Agressiivne - Agressiivse koera kõrvad on surutud vastu pealage, silmad on pilukil või väljakutsuvad, keha on pinges, suu lahti, et näidata hambaid. Saba on kehast eemal ja võimalik, et turris. Urisemine ja haukumine on tüüpilised.

Mures – Terava-kilava häälega haugatused ja urisemine, kõrvad on vastu pead ja kuklakarvad turris tähendab: "Ma olen mures, midagi on valesti."

Hirmunud - Koer näitab hirmu oma keha madala hoiakuga. Saba on all või jalgevahel, selg kaardus. Ringi vaatamine või pea keeramine suurenenud pupillidega on tavaline. Tihti hauguvad koerad hirmust, eriti kui nad on nurka surutud.

Stressis - Stressis koeral on tihtipeale kõrvad keeratud tahapoole alla, suu on avatud laialt, hingamine on kiire. Õlad on madalamal kui muidu, saba on alla lastud ning võib märgata ka värinat.

Nüüd, kui sa tead mida su koer sulle öelda tahab, saad sa seda kasutada igapäevases elus ning oma koera treenimises. Dresseerimisel peaks koer näitama, et ta on sõbralikus, vastuvõtlikus ning  mängulises tujus. Kui ta käitub dominantselt, siis võib olla kindel, et ta ei võta sind tõsiselt või on põikpäine, seega pead sa olema otsekohesem, ning kehtestama end karjajuhina.
Mõningane alandlik käitumine pole paha, see tähendab seda , et su koer respekteerib sinu karjajuhi positsiooni.

Kui koer käitub aga kartlikult, murelikult, agressiivselt või on ta stressis, siis peab treeningu kohe katkestama ja taastama koeras tema enesekindluse ning positsiooni. Kui treening on kestnud üle 15 minuti, siis tuleks samuti väike paus teha. Peale pausi võta natuke rahulikumalt.

Kasuta oma teadmisi ka igapäevases elus. Pane tähele, kuidas su koer käitub erinevates situatsioonides ja sa omandad oskuse mõista, mis talle meeldib ja mis mitte. Siis sa võid aegsasti ette võtta samme tema enesetunde parandamiseks, ning võid anda talle rohkem tuge ja enesekindlust treeningusituatsioonides, mis talle raskemad on.

Märksõnad:

Tagasi