Kuidas muuta koerale loomaarsti juures käimine meeldivaks?Loomaarsti juures käimine ei pea olema katastroof. Dr Sophia Yin’i üheks sooviks on loomaarste ja inimesi sellest teavitada ja anda häid nippe loomaarsti ülevaatus kõigile meeldivaks kogemuseks teha.

  • Harjuta oma koera meeleldi autoga sõitma ja väikese koera puhul tema transpordipuuris olema.
  • Jälgi, et ooteruumis ei oleks koerad nägudega vastamisi, ega üksteisele liiga lähedal. Kata puur käterätiga. Loomakliiniku ooteruumid võiksid olla ehitatud vaheseinte ja soppidega juhuks, kui on kohal mitu looma.
  • Võta kaasa palju maiustusi või mänguasju, et kogemust positiivseks teha. Eksamineerimislauale asetatud käterätt on loomale mugavam, kui libe või isegi metallist pind.
  • Loomaarstid võiksid ennast kurssi viia koerte kehakeelega, et mõista, millal nad tunnevad end ebamugavalt ning millal hästi ja lisaks õppida koertele õigesti lähenema.
  • Arstid võiksid vältida koera mingisse positsiooni sundimisest. Näiteks maiustuste abil saab koera ilma rihmast tõmbamata väga lihtsalt kaalu peale astuma. Kui arst ei viitsi, on oskustega omanikul igati õigus kulutada 2 minutit rohkem, et ilma vastupanu ja sundimiseta protseduurile kaasa aidata.
  • Arvestada tuleb iga looma individuaalsusega. Mõnel koeral on mugavam, kui verd võetakse tagakäpast, mitte esikäpast. Tsüstotsenteesi jaoks proovi võtmine on osadele kassidele meeldivam seisvast asendis, mitte selja peale keeratuna. See on jällegi arsti vastutus.

Soovin, et Eesti loomaarstid pööraksid rohkem tähelepanu loomade jaoks stressivaba õhkkonna tekitamisele kliinikus. Koertega ettevaatlikult ümber käiva loomaarsti juurde tulevad ka inimesed meelsamini ning jääks ära palju hammustusi ja kriimustusi. Arstidele võib tunduda, et “maiustega mässamine” on liigne ajakulu, kuid ma olen kindel, et paanikas rabelevale koerale süsti tegemine võtab kolm korda rohkem aega, kui need mõned minutid, mis kulutatakse harjutamisele.

Autor: Jette Feigenbaum - www.tunnekoera.ee

Märksõnad:

Tagasi