Küsimus:

Tere!

Meil kodus 5 kuune Cavalieri isane kutsikas, kes ei taha õue oma häda teha. Käime mitu korda päevas õues ja koer vaid mängib õues ja ajab puulehti taga. Kui tuppa saab teeb oma häda tuppa.

Kuidas koerale selgeks teha et õues tuleb häda ära teha? Selle aja jooksul on koer kokku vb 5 korda häda õue teinud ja siis oleme teda kiitnud jne. Muidu on tark kutsikas ja oskab 4-5 käsklust täita jne. Õues nuusib muidugi väga palju ja siis räägin juurde et piss piss jne. Jalga ta tõsta veel ei oska. Loodan et kui hakkab jalga tõstma ja ehk tekib siis ka märgistamise huvi.

Tänan!

Vastus:


Tere,

Kas kutsikas magab puuris või lahtiselt? Kas toas on pissimislapid maas? Kas viite kutsika koheselt õue kui ärkate?

Õues pissimise harjutamiseks peaks kutsika viima koheselt õue peale ärkamist, peale söömist, peale mängimist ning kui kutsikas teeb häda õue, siis kiidate teda. Kui kutsikas hakkab õues mängima ja hullama, siis peaks ootama nii kaua kuni ta ikkagi teeb pissi õue ning siis kiidate. Kui pissi juhtub tuppa, siis ei tohiks kutsikat karistada vaid pigem ta sülle võtta ning õue viia. Võite seostada väljaminekus mõne sõnaga, näiteks: pissile. Mõne aja möödudes peaks kutsikas hakkama seostama. Mina korjaks maast ära ka pissilapid.

Nii-öelda poti-treening tahab järjepidevust ning arvan, et just puuris magamine aitab kutsikale paremini seoseid luua, kuhu peaks pissime, sest oma pessa nad reeglina kunagi ei pissi kui puur on paraja suurusega kutsikale.

Edu ja järjepidevust!
Loomaarst Triin KassTagasi