Toon ühe näite, kuidas koeras võib areneda agressiivsus teiste koerte vastu. On loomulikult palju teisi võimalusi, aga selle versiooni kirjutamist inspireeris üks mees oma rotveileriga.

Omanik ja koer, nimetame teda Rockyks, jalutavad ning kohtuvad teel teise koeraga. Rocky tunneb ennast teise koera juuresolekul ebakindlalt, sest võibolla pole teda piisavalt kutsikaeas sotsialiseeritud ja uriseb kergelt. Omanik saab koera peale vihaseks ja tõmbab teda karistamiseks järsult rihmast.

Järgmine kord kui Rocky jalutades koera näeb, muutub omanik veidi rahutuks ja tõmbab rihma alateadlikult pingule, sest tal on meeles, mida tema koer eelmine kord tegi.

Koeral on juba eelnevalt olemas ebakindlus võõraste koerte vastu, lisaks tunneb ta rihma kaudu, et midagi on valesti ja uriseb jälle, võibolla valjeminigi. Omanik karistab koera jälle rihmast tõmmates või isegi lüües.

Rocky peas on nüüd tekkinud seos, et kui ta teist koera näeb, juhtub midagi halba (omanik karistab teda) ning tal tekib viha võõraste koerte nägemise vastu jalutuskäikudel.

Iga korraga, mil omanik teda karistab, muutub see viha suuremaks ja lõpptulemuseks ongi üliagressiivne Rocky, kes paljalt koerte nägemisest pistab lõugama, tirima, rabelema ja kui talle võimalus antaks, jookseks kohe ründama.

Koera karistamine on ohtlik asi ja ainult väga professionaalsed koeratreenerid oskavad kasutada karistust nii, et see soovitud tulemusi annaks. Karistusel on väga palju halbu kõrvalmõjusid ja see hävitab koera usalduse sinu vastu.

On olemas võimalusi, kuidas koera karistamata kasvatada, näiteks positiivse kinnistamise tehnika, kus keskendutakse halbade käitumiste karistamise asemel heade käitumiste premeerimisele.

Allikas: tunnekoera.ee


Tagasi