Kutsika harjutamine uue koduga

 

Kui olete endale sõbra välja valinud ning koju toonud, tuleb talle kohe selgeks teha, kus on tema territoorium ning kuhu ta minna ei tohiks. Kui alguses armas väike kutsikas lubada diivanitele ja voodisse, peab ta sinna saama ka tulevikus, hoolimata sellest kui suureks ta kasvab või kui porine ta parajasti on. Kõigepealt laske kutsikal oma uue koduga rahulikult tutvuda. Kui ta tahab minna kohtadesse, kuhu teda edaspidi ei ole plaanitud lubada (näit. magamistoad), tuleb ta õrnalt eemale suunata ning anda käsklus “ei”. 

Kui teie peres on palju liikmeid ja ka teisi lemmikloomi, siis tutvustage neid kutsikale ükshaaval, mitte ärge tormake kõik korraga tema kallale. Kutsikas saab väga kiiresti aru, kes on peres karjajuht ning kuuletub instinktiivselt kõige paremini just talle. Koerale tulev varakult selgeks teha, et tema on karja kõige madalamal astmel - see aitab ära hoida hilisemad probleemid võimuvõitluses. Koertele meeldivad rutiin ja reeglid ning karja kõige madalamal astmel olev koer väga õnnelik, sest ta ei pea igapäevaselt oma juhipositsiooni pärast võitlema.

Enamus kutsikaid kipuvad esimestel öödel uues kodus pisut nutma, seda põhjustab võõras ümbrus ning lõhnad ja õdede-vendade puudumine. Ärge võtke kutsikat lohutuseks oma tuppa või voodisse, kui see talle edaspidi keelatud on. Pigem võite käia teda lohutamas või veeta esimesed ööd tema juures.

Kutsikale võib pessa panna ka käteräti sisse keeratud soojaveekoti või veepudeli. Elektriline soojendaja pole soovitav, sest uudishimu tõttu võib kutsikas uusi asju hambaga proovida. Veel soovitatakse panna pesa lähedusse tiksuma äratuskell, mille tiksumine pidi kutsikale meenutama ema või pesakonnakaaslaste südametukseid ja jätta talle üksioleku ajaks vaiksel häälel mängima raadio või televiisor.

Kui uus sõber on võetud maja valvama, siis tuleb ta võimalikult varakult harjutada väljas elama. Kõige parem on sellised kutsikad võtta kevadel, siis on nad talveks piisavalt suured, et õues elada. Väikest kutsikat ei tohi jätta ööseks üksi valveta välja, eriti juhul, kui ta eelmises kodus kasvas sisetingimustes. Kui kutsikas oma sünnikodus veetis ööd õues, võib ta välja jätta ainult juhul kui on kindel, et ta ei saa rändama minna ning keegi teda ära ei varasta. Esimesed ööd võiks kutsikas siiski veeta esikus (mis on eelnevalt kutsikakindlaks tehtud).

Allikas: loomaarst.ee

Märksõnad:

Tagasi