Küsimus:

Minul on kaks isast koera – 3-aastane ja 7-aastane. Noorem koer on leebe ja sõbralik. Vanem on majesteetlik ja intelligentne, kuid mitte agressiivne. Kodus on meil asjad korras ja hierarhia paigas. Vanem on olnud nooremale alati justkui isa eest ja mingeid probleeme ei ole meil kodus kunagi olnud.

Kuid nüüd võttis minu väga lähedane pereliige endale isase kutsika (hetkel 6-kuune). Igapäevaselt elavad nad minust eraldi, aga väga tihti oleme ka koos. Kuna koerad kohtuvad kolmekesi sageli, siis oleme neid üksteisega varakult harjuda lasknud.

Siiani on kõik hästi sujunud, kuid viimastel kordadel on tekkinud probleeme. Nimelt kutsikas ahistab minu nooremat koera. Ja noorem ei pane teda paika, vaid pigem jookseb eest ära. Kutsikas ajab teda koguaeg taga ja ripub hammastega tema küljes või „kargab“ teda.

Kaks korda on tekkinud situatsioon, kus kogu selle tagaajamise ja tralli peale läheb vanem koer vihaseks, aga mitte kutsika peale, vaid minu noorema koera peale. Ei tahaks küll lasta asja niikaugele, et koerad kõige tagasihoidlikumale kambaka teevad. Noorem ja vanem peavad ju ühises kodus ka edaspidi sõbralikult hakkama saama.

Kuidas oleks nüüd inimesel selles situatsioonis õige käituda? Kas kutsika peremees peab oma koera keelama või karistama (tegemist sakslasega)? Või tuleb minu noorem koer sellest seltskonnast eraldada, et talle mitte stressi tekitada? Olen täiesti mures, sest tahaksin, et kõik laabuks ja koerad oleksid omavahel sõbralikud.

Parimat, Mari

Vastus:

Tere,

Alustama peab kutsikast. Tema omanik peab kõvasti vaeva nägema, et kutsikas käituks viisakalt ja  ei ahistaks teisi. Lõpetage ühised mängud ära ja jalutage koertega rihma otsas. Või hoidke kutsikat rihmas ja teised koerad vabalt, kui nemad korralikult käituvad.

Igasugused ahistavad mängud tuleb eos lõpetada. Olukord tavaliselt aja möödudes ei parane, vaid läheb hullemaks, kui inimesed ei sekku. Käituge nii nagu te käituks lastega. Kui üks pidevalt mängu segab ja teisi lööb, siis see pannakse platsi äärde vaatama, kuidas teised mängivad ja lastakse mängu siis, kui ta käituda oskab.

See võib võtta väga kaua aega ja eeldab, et kutsikaomanik teeb ka väljaspool teie ühiseid jalutuskäike oma koeraga tööd. Kui tal ei õnnestu kontrolli koera üle saavutada, siis peate ühised jalutuskäigud lõpetama. Kontroll koera üle ei tähenda koera karistamist ega temaga kuri olemist. 6-kuuse kutsikaga saab juba kooli minna. Kogenud koerakoolitajast on kindlasti abi.

tervitustega dr. Tiina Toomet