Kutsika kojutoomine ja esimesed päevad
Nii nagu inimesel, peab ka koeral olema oma ruum tema ümber, oma “mina” kus sees ta saab rahulikult eksisteerida, seetõttu ära sunni ennast pidevalt koerale peale käsklustega/ käe-või rihma mõjutustega.

Kui sa natukene ükskõik millist koera jälgid, siis saad aru, et ta teeb kõike omakasu eesmärgil.

Koera saab juhendada kasutades ära tema loomuliku soovi saada tehtud asjade eest preemiat.

Preemiaks võib olla sinu tähelepanu, pai, kiitus, maius, mänguasi või muu koerale meeldiv tegevus).
Tee vahet äraostmisel ja premeerimisel... äraostmisega õpib koer sind ära kasutama, premeerimisega sina teda juhendama (õpetama tegema seda mida sina soovid).

Meelitamine ehk juhendamine- motiveerijaga (maius, mänguasi) meelitamist kasutatakse ainult koerale veel tundmatu seose õpetamiseks (nt. seose istu ja tagumiku maha toetamise vahel).. nt. Istu õpetusel kasutatakse alguses meelitust, meelitades koera nina ees maiust liigutades seda järgima, kui koer on meelitatud Istu asendisse seotakse see juhendiga Istu=luuakse seos juhendi ja tegevuse vahel). Kasutatakse meelitamist maksimaalselt 6x, peale seda peaks meelitamine üle minema premeerimiseks.

Premeerimine - mänguasja, maiuse või muu meeldiva preemia andmine koheselt peale käsu täitmist (premeeritakse soovitud tulemuse saamist).

Äraostmine - meelitamine kasvab kergelt üle äraostmiseks kui seda kasutatakse liiga kaua ning vale ajastusega. Kui koeral on selge seos juhendi Istu ja istumise vahel ei ole vaja juhendi täitmiseks koeral preemiat enne üldse näha; refleks peaks olema tekkinud hääljuhendi ja tegevuse vahele. Kui sa pead endiselt kasutama maiust meelitamiseks ning annad maiust ning kordad juhendit enne kui see on korrektselt täidetud ei saa sa soovitud tulemust ning koer manipuleerib sinuga. Äraostmine on: koera nina ees maiusega meelitamine, premeerimine enne juhendi täitmist; noriva/sitsiva, elemente pakkuva, omaniku peale hüppava, pea sülle suruva jne tähelepanu norivale koerale järgi andmine ja maiuse või tähelepanu andmine peale tema norimist; tähelepanu pööramine käsu, pideva riidlemise või palumisega.

Ole ettevaatlik:

Koer õpib kiiresti valesti kasutatud autasu ära kasutama, hakkab seda ise norima või pakkuma erinevaid elemente, et tasu saada. Sel juhul treenib koer sind, mitte sina koera. Koer peaks tasu saama ainult käsu täitmise eest, mitte kunagi ise pakutu või veel hullem noritu eest.

Ära vii kutsikat koju mingi suure püha ajal kus on palju sagimist ja niigi keskmisest rohkem melu, stressi, rahvast, hääli ja tegemisi (n. jõulud, aastavahetus, sünnipäev). See kõik tekitab kutsikas uude kohta sattudes asjatut stressi. Too kutsikas koju siis kui on rahulik aeg ning nii sinul kui temal on aega üksteisega harjuda ja tundma õppida. Kui sa soovid teha inimesele sünnipäevakingitust ja olete enne kokku leppinud, et ta soovib koera, kingi kutsikas talle vaiksel päeval sünnipäeva nädalal mitte siis kui on külalised ja suur melu. Ära kunagi kingi kutsikat ilma uue omaniku nõusolekuta.. sinu jaoks heateona tunduv tegevus võib muutuda kutsika ja uue omaniku jaoks kuriteoks, rikkuda koera närvisüsteemi ning panna aluse kurvale saatusele.  

Niisiis, oled saanud õnnelikuks, uue armsa, uudishimuliku ja mänguhimulise kutsika omanikuks. Kuidas käituda esimesed 48h

Enne oled sa oled end kurssi viinud amichien bondingu nelja põhikäitumisega. Kodus ettevalmistanud tema joogi-ja söögikoha koos nõudega. Valmis on pandud värske vesi. Välja on valitud koera oma koht, on selleks siis spetsiaalselt talle mahapandud tekk, spetsiaalne korv, alus või hoopis puur. Jäta tema kohale paar väikest maiusetükki. Varu maiuseid endale taskusse ja lepi kasvatajaga kokku kas ta saab rihmad kaasa või tuleb sinul need muretseda ja kaasa võtta kui kutsikale järgi lähed.

Uude koju jõudes vii ta kohe pissitus kohta, enne häda tegemist tuppa mitte viia. Kui kutsikas pissib kasvataja juurest lahkudes, koduni on vähem kui 30 minutit aega ja rohkem häda pole siis ei pea häda tekkimiseni ootama. Lase kutsikal pissitus kohaga tutvuda, tavaliselt teeb ta selle ajajooksul ikkagi häda. Kui kutsikas kükitab pissima kiida teda ja korda juhendit, mida soovid häda tegemisega siduda näiteks:  “pissi”, “häda” , “kükk” vms. Ning anna peale häda tegemist maiust ja kiida veel.  Ära kasuta valitud hääljuhendit enne kui kutsikas reaalselt häda tegema kükitab nii lood selge seose häda ja hääljuhendi vahel.

  • kutsika ja täiskasvanus koera koolituses on üks suur vahe sõnade kasutus rohkuses. Kutsikale tuleb asju korrata rohkem ja rääkida ning kiita rohkem, et ta harjuks jutuga ning õpiks harjuma, tunneks end kindlana. Täiskasvanud koeraga tuleb jällegi harjutada kuldreeglit “vaikus on kuldne”.
  • lase kutsikal rahulikult ümbrusega tutvuda, julgusta sõnadega kui vaja n. tubli koer, hästi, oma kodu vms. (ära lohuta ega “päästa” teda kui midagi kardab), lihtsalt suundu mujale ja kutsu küljele patsutades tähelepanuga. Ta ammutab julgust sinu kindlast käitumisest.
  • ära puudu teda ega suru oma hellitusi talle peale, austa ka kutsika “oma ala” ja lase tal asju ise seedida, järeldusi teha ja harjuda.
  • Kui kutsikas on ümbrusega tutvunud ja rahunenud vii ta tuppa ning lase seal sama toimuda.
  • kui kutsikas teeb midagi ebasoovitavat siis juhi ta lihtsalt vaikselt tehtud asja juurest ära, on see siis vale asja närimine või valesse kohta pissimine. Kui vale käitumine on aktiivne siis hoia kutsikat rihmas kuni ta rahuneb või toas olles vii teise tuppa. Oota 30 sekundit ja proovi uuesti kas on rahunenud. Kutsika jaoks peaks keskmiselt 7 korrast piisama, et ta saaks jäädavalt aru, et see tegevus ei too midagi kasulikku tema jaoks.
  • Pea meeles, et koht kuhu kutsikas rahunema saadetakse ei tohi olla talle üleskutseid esitav. Loo ruum kus on võimalikult vähe asju millega ta saab pahandust teha. Asjaderohke ruum kus on palju mida teha ja korda saata rajab ainult tee läbikukkumiseks ja rahunemise asemel hakkab koer tegema taas pahandust ja saab hiljem preemiat sinu tähelepanust kui selle tegevuse avastad.
  • Lase karja teiste inimliikmetega tutvuda. Rahulikult ja kutse peale. Ka laps saab kasutada koera nime ning siis tervitusega kutsikat premeerida nimele reageerimise eest. Kui kutsikas läheb liiga vallatuks tehke paus, laske rahuneda, andke kutsikale hingamisruumi ehk tegelege oma asjadega ja ignoreerige teda veidi aega mitteaimatavalt olukorda eemalt kontrollides.
Märksõnad:

Tagasi