Koera kontaktseks koolitamineKoera koolitamiseks on vaja kõigepealt omandada teadmisi ja seejärel kogemust, kuidas neid teadmisi õigesti kasutada.

Mõningad koera koolitamise rusikareeglid:
*õpeta alati vaid üks asi korraga
*ole paindlik - asju võib õpetada erinevaid meetodeid kasutades
*õpetuskorrad olgu lühikesed (5-15 min)
*kiirustamine ei vii kuhugi
*õpetamist alustades mõtle läbi kuidas ebaõnnestumisel käituda, kuna sekkuda ning mille eest premeerida
*vali õige aeg ja sobiv koht
*ole loogiline
*sõnakuulmine saagu igapäevaseks harjumuseks
*oma koera tuleb õppida mõistma ehk  „lugema“
*ära sea ohtu enda ("karjajuhi") autoriteeti
*ära leierda käsklusi, käsud olgu ühesõnalised
*säilita kannatlikkus
*kiida pigem rohkemgi, rangus pole õpetusmeetod
*ära nõua, vaid õpeta

Rihma otsas käimine ja silmside

Rihmas käimine on koera elus vältimatu oskus, kuigi me ei käsitle seda justkui eraldi oskusena. Kuna ükski kutsikas ei sünni siia ilma rihm kaelas, ei oska ükski koer ka ise enesest rihmas käituda. Seega kõik rihma otsas vedavad koerad on meie, kui omanike vale õpetuse tagajärg, kuna kutsikas ei sünni oskusega rihmast vedada või siis mitte vedada.

Kui kutsikale pannakse esimest korda rihm kaela on reegliks nr.1 - kohe kui rihm pinguldub, peab omanik seisma jääma - nii õpetame kutsikale, et rihma tirides edasi ei pääse. Rihma pingule minekut on parem tajuda, kui see on seotud vöö külge, sest meie käsi tirib automaatselt tagasi. Point on siin selles, et rihma pingule minnes ja koerajuhi peatudes peatub ka kutsikas ja vaatab  tagasi, kohe kiidetakse teda selle eest, premeeritakse maiusega silmsideme võtmise eest ning jätkatakse taas liikumist jne. kuni kutsikas kõnnib nö. lõdvas rihmas. Väga innukaid edasiminejaid, neid kes ei vaata tagasi, "tagurdatakse" pärast peatumist, see on piisavalt ebameeldiv ja tekitab mingil hetkel rihma lõtvumise, siis premeerime kutsikat selle õige hetke eest(silmakontakt) ja jätkame alles siis liikumist. Rihmast tagasi sikutamine koerajuhi poolt ei pruugi olla tulemuslik tegevus, kuna võib tekitada vastutirimise.

Sellest loomulikult veel ei piisa kutsika kõrval käimise täielikuks õpetamiseks - kuigi ta õpib, et rihma vedades ta edasi ei pääse, ei saa ta veel aru, mida ta tegema peaks. Positiivse kinnistamise läbi tuleks kutsikale selgeks õpetada koht, kus ta peaks liikudes olema. Kui kutsikas nö. juhuslikult on edasiliikumisel su vasema jalaga kohakuti, premeeri teda kohe ja kui seda piisavalt korrata, hakkab see kutsikale kinnistuma ning ta hakkab ise end su vasema jala kõrvale pakkuma. Siis võid anda mingi kindla häälkäskluse - "kõrval" vms., kuid seda ainult siis, kui ta seda harjutust juba õigesti teeb.

PEA MEELES, et alati kui kutsikal on rihm kaelas, pead sa täitma eespool antud reegleid! Silmside koeraga on kõrvalkäimise õpetamisel väga tähtis, selle abil saab tulemuslikult lahendada ka ootamatuid olukordi, kus koer peaks käsklusele koheselt reageerima (näiteks põgenevale kassile üle sõidutee mitte järgi tormamine, kui samal ajal on tulemas auto vms.), KUNA SEAL KUS ON SU KOERA SILMAD ON KA TEMA MÕTTED!
Silmsidet ehk silmakontakti peaks kutsikaga alustama ka ilma rihmata.

Käi koos kutsikaga ringi ning kui ta vaatab sulle silma, premeeri teda ruttu vasakust taskust oma vasakule küljele - tähtis on, et maius tuleks just sealt. Las kutsikas ise tuleb sinna seda võtma, sa ise jätka rahulikult liikumist ning ära peatu maiuse andmiseks (muidu seostub see seisma jäämisega). Ära kutsu teda nimepidi ega innusta muudmoodi, kutsikas peab ISE OTSIMA SINUGA KONTAKTI, MITTE VASTUPIDI! Peagi mõistab kutsikas, mida temalt oodatakse ning hakkab järjest enam oma pilguga sinu pilku püüdma, siis ole ise tähelepanelik, et preemia tuleks alati õigeaegselt. Nii õpibki kutsikas sinuga silmakontakti võtma ja õigele kohale tulema - sinu vasaku jala juurde.

Seejärel võime ühendada kaks harjutust - silmakontakti ning rihmas liikumise ja meil on edaspidi vaid kaks reeglit - PINGUL RIHMAS LIIKUMIST EI JÄTKATA ja SINUGA SILMSIDEME VÕTMISEST TULEB KUTSIKAT PREMEERIDA! Kõige selle juures säilita alati napisõnalisus ja käskluste õige ning selge intonatsioon.

Autor: kennel Meiepere

Märksõnad:

Tagasi