Kutsika ostmise keeruline kunstVabariikliku Koertekasvatajate Klubi juhataja Katrin Lahi annab soovitusi, mida peaks tähele panema koera ostmise juures.

Koerte iseloomud võivad olla sama erinevad kui inimeste iseloomud ja neid ette aimata on raske. Sellegipoolest kehtivad mõned üldised põhimõtted:

· närvilisele inimesele ei sobi üliaktiivne koer (näiteks dobermann). Sellisele koerale sobib sportlik, aktiivne ja enesekindel peremees.
· Aktiivsel inimesel hakkab igav, kui tema neljajalgne sõber on ülimalt rahulik ja padjal lesiv koer.
· Rohke töö ja üliaktiivse seltsieluga inimesel pole mõtet koera võtta - tal ei ole sellelele elavale olendile sekunditki aega.

Tõu eripära
Kindlasti tuleb meeles pidada, et tõuoertel on omaette liigitus - tõu eripära. Et paremat ülevaadet saada, jagame need alapunktideks:

· Töökoer - seda uhket nime kannavad tõud, kellel on konkreetne tööülesanne. Nende tõugude nimistu on väga pikk, põhilised tööülesanded on näiteks lamba- ja karjakoertel. Koera töö seisneb karjas (igasugused põllumajandusloomad) distsipliini vaoshoidmises ning nende korrale kutsumises, kes karja pahatahtlikult ründavad. Enamusel lamba- ja karjakoertest on juba kaasasündinud "töö-vaist", kuid enne palgatööle asumist kontrollitakse nende sobivust (justkui armees).

· Teenistuskoerad saavad koolituse tööks politseis, armees, valveobjektidel, vetelpäästes jne. Ka narkokoerad kuuluvad nende hulka. On liikumas äärmiselt rumal arusaam, et narkokoeri kostitatakse narkootikumidega. Nende töövahendiks on lihtsalt hirmus hea nina. Kõik teenistuskoerad vajavad derssuuri. Rumal ja allumatu teenistuskoer on igaühele nuhtluseks.

· Jahikoerad. Ka nendel on nina kõrgetasemeline töövahend, samuti tervad kõrvad ja tipptasemel vaist. Kui olete valinud jahikoera,olge valmis, et hea ja magusa jälje lõhn võib viia teie sõbra väga-väga kaugele.

· Seltsi-ehk dekoratiivkoerad - ilusad ja ahvatlevad nn. kommikarbikoerakesed. Nende hulka kuuluvad pisikesed karvased ja karvutud koerad, aga ka uhked supersoengutega puudlid. Enamusel dekoratiivtõugudest on rikkalik karvkate, kuid hoiatus - karvkate vajab igapäevast hooldust!

Otsus on langenud

Otsus on tehtud - majja võetakse koer. Nüüd tuleb see koer ka kusagilt hankida. Kust kutsikat leida?
· pöörduge oma sooviga Eesti Kennelliitu, piirkondlikesse koerteklubidesse või tõuühingutesse.
· Järgmine võimalus - ajalehekuulutus. Siinkohal oleks targem hoiatada, et kuulutusi on mitmesuguseid.
· Ja veel üks võimalus - teil on väga hea tuttav, kes on "kodus" kõigis küsimustes, mis puudutavad koeri.

Koerabeebi inventar

Koerabeebi vajab kojutulemiseks vaid mugavat ja turvalist magamisaset ning lõbusaid mänguasju, mis närimisel kohe ei lagune. Varuge ka parajas mõõdus söögikausid: üks toidu, teine vee jaoks. Toitu pole vaja varuda enne, kui olete kutsikate kasvatajalt nõuandeid saanud.

Lähme talle järele

Kui olete astunud sinna ruumi, kus elavad kutsikad, pöörake kohe tähelepanu koeralaste elutingimustele. Ruum peab olema puhas, mitte libe, hästi valgustatud ja küllaltki suur. Vaadake üle kõik kutsikad, tehke nendega lähemat tutvust.

Nüüd on aeg esitada küsimusi kasvatajale:

· Mitu kutsikat on pesakonnas? Kas kõik kutsikad sündisid ilma probleemideta? Kas loomaarst on nad üle vaadanud? Kas kutsikatele on tehtud "ussikuur"? Kas kutsikad on märgistatud (tätoveering, mikrokiip)?
· Mida kutsikad söövad? Kui kasvataja teatab ükskõikselt, et nad söövad absoluutselt kõike, muutuge tähelepanelikuks. Kui menüüsse kuuluvad kõikvõimalikud ülejäägid pererahva toidulaualt, soovitame selle perega hüvasti jätta. Kui kasvataja aga hakkab pikemalt jutustama toitumisest ja toitude valikust, pole tarvis muretseda.
· Kes on kutsikate vanemad? Juhul kui reklaamiti suurte tiitlitega koerte järglasi, paluge näidata tiitleid kinnitavaid dokumente. Paluge näha ka koertenäituste kirjelduslehti (kohtuniku hinnang koerale).
· Millise "perearsti" peaks koer omale valima?
· Millal on tehtud esimene vaktsineerimine ning millal tuleb teha järgmine? NB! Kõigil kutsikatel peab olema individuaalne vetpass, kuhu on kantud pitsati, allkirja ja kleepsuga kinnitatud vaktsineerimine. Kui olete kaitsesüstidega hoolas, peaks koera tervis nakkushaigustele vastu pidama.

Ostu-müügileping

Tõukoerte kutsikaid ei ole lubatud loovutada enne kui 45 päeva vanuselt. Kutsika ostuga peab kaasnema ka ostu-müügileping (Eesti Kennelliidu ametlikul blanketil), mis koostatakse 2 eksemplaris ning mis peab olema korrektselt täidetud. Vajalik oleks tutvuda ka blanketi teise poolega, kuhu on kantud mõlema osapoole õigused ja kohustused. Ostu-müügileping on tõestus ka selle kohta, et kutsikas kuulub teile.

Kutsikas läheb müüki koos tõutunnistusega (registreerimistunnistusega). Lisatasu selle eest ei ole lubatud nõuda. Sellelt dokumendilt leiate oma koera "isikukoodi" ehk registrinumbri, suure hulga esivanemaid ning kutsika nime. Nimi võib olla kilomeetri pikkune ja väga kummaline, kuid kodus võite teda hüüda nii nagu soovite.

Seega - te lahkute sellest perest, kaasas: kutsikas, tõutunnistus, ostu-müügileping, väikesed fotomälestused õdedest-vendadest ning kõik kasvataja head soovitused. Kui kardate, et soovitused ununevad, võtke kaasa väike märkmik ja kirjutage kõik oluline üles. Märkige üles ka kasvataja kontaktandmed - lepingu sõlmimisel kohustub kasvataja teid igati nõustama.

Ja veel üks küllaltki nutikas nõuanne. Juhul kui kasvatajal on kaasa anda mingi väike riidetükk kutsikate pesast, on see parim lohutus väikesele sõbrale. Ta võtab selle endale uues kodus ja uuel mugaval asemel kaissu ning need lõhnad on mõnusalt rahustavad.

Nüüd on teil koer. Ta on veel pisike, kuid aidake tal kiiresti koguda jaksu ja jõudu. Kuidas seda hoolsamalt teha, sellest järgmisel korral.

Märksõnad:

Tagasi