Kutsika toitmine
Koera toitelised vajadused erinevad eluperiooditi suuresti, kutsikat ja eakat koera ei ole võimalik toita ühtemoodi nii, et nende vajadused oleksid igati rahuldatud. Samuti erinevad koerte vajadused olenevalt tõust, aktiivsusest, stressist ja ümbritsevast keskkonnast ning sellest, kas nad on steriliseeritud/kastreeritud või hoopis tiined ja/või imetavad. Kutsikas vajab kasvuperioodil täiskasvanud koeraga võrreldes rohkem energiat, valku, kaltsiumit ja fosforit. Kui kutsikas alles imeb ning tema ema saab kvaliteetset toitu, peaks esimesel kolmel nädalal kogu nende toitainete vajadus olema rahuldatud.

Emaskoera piimas on kaks korda rohkem valku, kuid 30% vähem süsivesikuid (laktoosi) kui lehmapiimas. Kutsikate soolestik toodab laktaasi, mis aitab piimasuhkrul imenduda. Peale võõrutamist selle ensüümi tootmine väheneb ja lõpeb ning piim võib põhjustada seedehäireid. Koerte ternespiima kaltsiumisisaldus on väga kõrge. 2-3 päeva pärast see küll langeb. Kuna koera piim on rauavaene, peab kutsikatele lisatoitu hakkama pakkuma nii vara kui võimalik (kolmanda elunädala piires).

Ärge üritage kutsikatele lisaks anda puhtaid rauapreparaate, need võivad kahjustada nende seedetrakti või takistada teiste mineraalide omastamist. Kutsikatele tuleb võimalikult varakult hakata pakkuma tahket toitu. Tegelikult hakkavad nad seda proovima juba silmade avanemisel oma ema juures. Varajane tahke toiduga tutvustamine aitab langetada emaslooma koormust ja kutsikatel üle saada rauapuudusest ning teeb lõpliku võõrutamisprotsessi lihtsamaks.
Alustada tuleks körditaolise toiduga, milleks kas siis lisatakse kutsikakonservile võrdses koguses vett või jahvatatud kutsikate kuivtoidule vett vahekorras 1 osa kuivtoitu ja 3 osa vett. Kuna kutsikate seedimine on sel perioodil väga õrn, võib esineda kõhulahtisust ja oksendamist. Sel juhul võiks kördi valmistada äärmiselt seeduvast konservtoidust, mille minimaalne valgusisaldus oleks 25%, näiteks Prescription Diet * Canine i/d* konservist.

Kui huvi kuivema toidu vastu tõuseb, võib vee kogust vähendada. Kutsikad peaksid viiendaks elunädalaks sööma juba piisavas koguses tahket toitu, sest sellest ajast hakkab emal piimakogus langema. Et vähendada võõrutusaegset stressi, peaks kutsikale pakkuma sama toitu, mida emalegi tiinuse lõpul ja imetamise ajal. Tavaliselt võtavad kutsikad selle kiiremini omaks ning neil on väiksem oht ka seedeprobleemide tekkeks. Kui kutsikas on võõrutatud, on tema õige toitmise eesmärkideks optimaalne kasv ning hoidumine rasvumisest ja kasvuaegsetest skeletiprobleemidest. Selleks tuleb silma peal hoida toidu energiasisaldusel ning suurt ja gigantkasvu tõugude puhul ka kaltsiumi- ja fosforisisaldusel.

Paljud omanikud arvavad, et kui kutsikale anda palju süüa, siis kasvab temast suurem koer. Tegelikult see nii ei ole. Selline kutsikas võib küll kiiremini saavutada täiskasvanud looma mõõtmed, kuid see tähendab ka lisakoormust arenevale luustikule. Samuti soodustab ülesöötmine kutsikaeas suurema koguse rasvarakkude teket ning sellisel koeral võib olla kogu elu probleeme liigse kehakaaluga.

Suurt tõugu koertele liigsete toidukoguste söötmisel võivad areneda skeletiprobleemid. Kutsikatele sobiva toidu energiasisaldus on 350-450 kcal/100g kuivaine kohta (suurt kasvu tõugudel 320-380 kcal/100g KA). Reeglina on väiksemat kasvu kutsikate toidu energiasisaldus suurem ja suurt kasvu kutsikate oma väiksem. Erandiks on dogid - nende energiavajadus on kasvueas 25% suurem kui teistel gigantkasvu tõugude kutsikatel.

Kutsikatoidu valgusisaldus peaks olema 22-32% toidu kuivainest. Valk peab olema keskmisest kõrgema seeduvusega. Valku vajatakse peamiselt lihaste kasvuks. Rasvu kasutatakse energiaks, asendamatute rasvhapete saamiseks ning rasvlahustuvate vitamiinide transpordiks. Uuringutega on kindlaks tehtud, et üks asendamatutest rasvhapetest DHA (dokoosaheksaeenhape) aitab kaasa kutsikate aju ja nägemise arengule, seetõttu aitavad kutsikatoidud, millele on lisatud DHA-d, kaasa kutsika aju ja nägemise kiiremale arengule ning kutsikas on selle tagajärjel nutikam ja kergemini õpetatav. DHA-d sisaldub rohkelt ajukoes ja silma võrkkestas, samuti emapiimas, DHA kutsikatoitudes pärineb merekalade rasvast.

Kutsikatoidu kaltsiumisisaldus peaks olema 0,7-1,7 % kuivainest (suurt kasvu tõugudel mitte üle 1,2%) ning kaltsiumi fosfori suhe 1:1 – 1,8:1 (suurtel maksimaalselt kuni 1,5:1). Kutsikale ei tohi sööta lisamineraale, vaid talle tuleb valida sobiv toit. Kutsikatoit peab olema äärmiselt hästi seeduv, et neil ei tekiks kõhugaase ja –lahtisust ega oksendamist. Kutsikat peab pärast võõrutamist toitma vähemalt 4 korda päevas, vanemaks saades toidukordade arv väheneb, kuid ka täiskasvanud koera päevane toidunorm oleks soovitav jagada kaheks.

Allikas: loomaarst.ee

Märksõnad:

Tagasi