• Kutsikaga jalutamisestKutsikat võib jalutama viia mitte varem kui kaks nädalat peale vaktsineerimist.
  • Kutsikat viia jalutama 3 –4 korda päevas, eriti päikesepaistelise ilmaga.
  • Esialgu 15 minutit korraga pikendades aega iga kord.
  • Jalutuskäike peab olema kokku vähemalt 2 tundi päevas.
  • Laske kutsikal joosta, mängida teiste koertega, mängige temaga.


NB! Kui kaitsesüstid pole veel tehtud, ei tohi kutsikat mitte mingil juhul lubada võõraste koertega mängima ega panna maha kohas, kus käivad teised koerad! Sama kehtib perioodil (kaks nädalat) peale süstimist.

Teiste koertega mängimine on kasulik, kuid tutvumine võõrastega toimugu ettevaatlikult – te ei oska ette aimata ei võõra ega ka oma koera reageerimist.


Alates teisest elukuust alustada kaela-ja jalutusrihmaga harjutamist. Alguses panna rihm ainult mõneks minutiks juhtides kutsika tähelepanu mõnele huvitavale mängule. Jalutusrihmaga käimist tuleb õpetada – algul õrnalt talutades ilma järskude tõmmeteta (kutsikas hakkab muidu rihma kartma).

Autoteede ääres olgu koer alati rihmaotsas! Lahti tohib lasta vaid ohutus kohas. Jalutuskäik koosnegu rihmaotsaskäimisest ja rihmata jooksmisest.


Alates kolmandast elukuust tuleb hakata kutsikaga käima rahvarohkemates kohtades ja harjutama teda bussi, trammi ja auto sõiduga. See on vajalik närvisüsteemi normaalseks arenguks, et kutsikas kasvaks tasakaalukas ja julge koer, muidu võib ta araks jääda.

Võtke kutsikas kaasa ka külla minnes. Kui pererahvas ei soovi teid koeraga koos vastu võtta, lükake külaskäik edasi kuni kutsikat võib pikemalt koju üksi jätta või leidke talle järelvaataja.

Kui kutsikas uues ümbruses esialgu midagi kardab, silitage ja julgustage teda – andke maiust.
Alates kuuendast elukuust võib harjutada kutsikat vähehaaval jalgratta kõrval jooksma. Alustada 10 minutilise ja aeglase sõiduga.

 

Märksõnad:

Tagasi